Lavrov na G20: Šokirani smo da niko nije kažnjen zbog sabotaže na Severnom toku
Rusija je šokirana da niko nije kažnjen zbog sabotaže Severnog toka u zoni za koju je odgovoran NATO i EU, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, obraćajući se na ministarskom sastanku G20 u Nju Delhiju.
"Insistiramo na poštenoj i brzoj istrazi terorističkog napada uz učešće Rusije i drugih zainteresovanih strana", rekao je Lavrov.
Ministar spoljnih poslova je istakao da se Rusija zalaže za energetsku bezbednost i ističe važnost da se svim zemljama omogući pristup energetskim resursima po pristupačnoj ceni.
Međunarodni ekonomski odnosi degradiraju zahvaljujući Zapadu, koji sve transformiše u oružje, uključujući i energetski sektor, primetio je Lavrov.
"Neophodno je stati na kraj nelegitimnim sankcijama, poput kršenja slobode međunarodne trgovine, tržišne manipulacije, samovoljnog uvođenja ograničenja cena i drugih pokušaja eksploatacije tuđih prirodnih resursa", dodao je ruski diplomata.
Prema njegovim rečima, promocija "zelene agende" i uspešna energetska tranzicija mora da se sprovede bez nametanja skupih modela sa skupim tehnologijama zemljama, koje zahteva dodatno vreme nauštrb nacionalnih planova za društveno-ekonomski razvoj.
Tokom svog govora, ruski najviši diplomata iskoristio je trenutak "da se izvini indijskom predsedništvu i kolegama iz zemalja globalnog juga zbog nepristojnog ponašanja većeg broja zapadnih delegacija, koje su rad na agendi G20 pretvorile u farsu u pokušaj da se odgovornost za neuspehe ekonomske politike prebaci na druge, pre svega na Rusiju".
Nečuveno je kako SAD ume da vodi agresivnu politiku protiv Rusije dok, sa druge strane nikada nije pokazala ni trunku pokajanja zbog "avantura" na Bliskom istoku, rekao je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
"Agresivna rusofobija izgleda posebno nečuveno kada se uzme u obzir da zapadne članice G20 nikada tokom sastanaka nisu pokajale zbog stotina hiljada žrtava avantura Vašingtona na Bliskom istoku pod izgovorom pretnji nacionalnoj bezbednosti deset hiljada milja od granice SAD", rekao je Lavrov.
Kazao je da ne vidi alternativu jedinom legitimnom svetskom poretku koji oličava osnovne principe Povelje UN i istakao njene suštinske principe – suverenu ravnopravnost država, striktno poštovanje međunarodnih ugovora, uključujući univerzalne konvencije o pravima nacionalnih manjina, koje je "kijevski režim gazio nogama uz aplauze svojih zapadnih gospodara".
"Rusija se dosledno protivi uništavanju noseće strukture međunarodnog prava, njegovoj zameni dobrovoljnim pravilima i dvostrukim standardima", istakao je.
Zapad sahranjuje humanitarnu inicijativu UN
Prema rečima ruskog diplomate, uzroci krize se kriju u delovanju Zapada, koji je na početku pandemije Kovida-19 štampao trilione dolara u evrima, kupujući zalihe hrane širom sveta.
"Vreme je da prestanete da igrate na kartu hrane", naglasio je Lavrov.
Objasnio je da danas ogroman deo isporuka žitarica iz Ukrajine ide po damping cenama stočne hrane u Evropsku uniju, a ne u najsiromašnije zemlje.
"Izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda je otvoreno opstruiran širom sveta, ma kako predstavnici EU, koji su navikli da govore neistine, sve ubeđuju u suprotno. Besplatne isporuke ruskog đubriva, posebno za Afriku, i dalje su blokirane u Evropi. Zapad će besramno sahraniti poznatu humanitarnu inicijativu generalnog sekretara UN", naglasio je šef ruske diplomatije.
U tom kontekstu, Rusija širi ekonomske veze i trgovinu sa partnerima, i radi na izgradnji gasnog distributivnog čvorišta u Turskoj.
"U julu održavamo sledeći samit Risija-Afrika. U okviru BRIKS-a, ŠOS-a i Evroazijskog ekonomskog saveza formiramo pouzdane transportne koridore, nezavisne platne sisteme, i obračune u nacionalnim valutama", dodao je on.
Formiranje policentričnog sveta zahteva priznavanje civilizacijske raznolikosti i međusobno uvažavanje interesa, smatra ruski diplomata i poziva ostale zemlje da se oslobode logike dominacije, diktata i sankcija.
"Pozdravljamo uspon novih centara uticaja u Aziji, na Bliskom istoku i u Latinskoj Americi", rekao je Lavrov i dodao da integracioni procesi nastavljaju da se razvijaju u regionu Evroazijske ekonomske unije.
Otvaraju se izgledi za povezivanje njegovog potencijala sa drugim multilateralnim udruženjima na našem zajedničkom kontinentu, rekao je i najavio da Rusija razmatra predlog ruskog predsednika Vladimira Putina o stvaranju širokog integracionog okvira – Velikog Evroazijskog partnerstva.