Neću se iznenaditi ukoliko rezultati istrage sabotaže Severnog toka, koju vodi Zapad, pokažu da je za diverziju navodno kriv delfin diverzant, koji je bežao sa Krima u Ukrajinu, napisala je danas šaljivo predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na svom Telegram kanalu.
Tako se još jednom osvrnula na pisanja zapadnih medija, koje je sinoć pokrenuo američki "Njujork tajms", da iz napada na Severni tok stoji ukrajinska teroristička grupa.
"Jedini dokaz da su u svemu učestvovali Anglosaksonci biće to što će oni saopštiti da je delfin, navodno, išao rutom koju je prethodno spominjala i bivša premijerka Velike Britanije Liz Tras", ironično je prokomentarisala portparolka ruskog ministarstva. Tras je, podsetimo, ranije pomešala Crno i Baltičko more, te rekla da će se Crno more koristiti za pomoć baltičkim zemljama i Ukrajini. Ovakvo neznanje geografije odaće Anglosaksonce, kada budu objavljivali rezultate i saopštili da "je delfin jurio sa jedne obale Crnog mora na drugu preko Baltika", ironično je prokomentarisala Zaharova.
"Vašington i London će se koristiti neistinama, kao što su to i ranije činili kada je bilo reči o Navaljnom i otrovnom nervnom agensu 'novičok' i još nekim drugim slučajevima", dodala je ona.
U okviru drugog intervjua, Zaharova se osvrnula i na stanje u medijima u svetu, a posebno u Sjedinjenim Američkim Državama. U svetu, kako je rekla, trenutno vlada stanje takozvane "liberalne diktature". To znači da se u mnogim državama propagira samo jedan dominantan ugao gledišta na najbitnija pitanja, dok se svi ostali ignorišu, ukoliko oni na bilo koji način ugrožavaju izabranu politiku.
Kao primer takvog slučaja Zaharova je navela situaciju sa američkim novinarom Simorom Heršom, koji je nedavno objavio podatke o sabotaži Severnog toka.
"Iako se radi o čoveku koji nema nikakve veze sa Rusijom i bilo kojim ruskim ili proruskim organizacijama, već o osobi koja se više decenija uspešno bavi istraživačkim novinarstvom, i to, pre svega, u Americi, Vašington je odlučio da potpuno ignoriše njegova otkrića. Veoma često, zvaničnici izbegavaju da daju bilo kakav odgovor na pitanje koje bi se ticalo Severnog toka, a koje je povezano sa Heršovim otkrićem", dodala je portparolka ruskog ministarstva.
"Simor Herš je američki, a ne naš novinar, koji je dobio Pulicerovu nagradu", podsetila je ona i objasnila da sve to, ipak, nije bilo dovoljno, jer je u SAD najbitnije da se sledi politika koju su odredile vlasti.
"Američki zvaničnici odbili su njegovu verziju, bez obzira na to što je Herš objavio istraživanje koje se bazira na činjenicama, a ne nekakvim procenama", kazala je ona.
Herš je, podsetimo, izjavio da su za sabotažu Severnog toka krive Sjedinjene Američke Države i Norveška, a kao idejnog tvorca sabotaže naveo je američkog predsednika Džozefa Bajdena.
Najnoviji članak "Njujork tajmsa" predstavio je još jednu verziju događaja. Poznati američki medij objavio je da je za napad, prema navodnim podacima američkih službi, kriva jedna proukrajinska grupa, pokušavajući da na taj način "opere" Vašington od tvrdnji koje je izneo Herš, kako je to ocenio jedan od sagovornika RT Balkana, dr Aleksandar Mitić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
O diplomatiji Zapada
Zaharova je danas rekla i da u Rusiji nisu sigurni da li na Zapadu namerno odbijaju da se koriste diplomatijom u pravom smislu te reči ili se radi o tome da su na tim pozicijama postavljeni ljudi koji, zapravo, nemaju sva potrebna znanja koja bi trebalo da imaju takvi zvaničnici.
Kao primer je navela gorepomenuto neznanje Liz Tras, koja nije znala tačno gde se nalazi koje more, iako je ona tada bila ministarka spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva. Spomenula je i Analenu Berbok, nemačku koleginicu, koja je jednom prilikom izjavila da Nemačku od nekih zemalja razdvaja preko sto hiljada kilometara, iako je obim Zemlje duplo manji od tog broja.
Kada je reč o SAD, ipak, rekla je da se radi o tome da su Amerikanci sebe postavili na nekakav tron i dali sebi za pravo dosta toga, vodeći se idejom da su oni iz nekog razloga posebni. Kada je reč o Evropi, radi se ipak o nekakvom vrsti nemoći, ocenila je Zaharova.
Rusija neće ići ni na istok, ni na zapad
Portparolka je objasnila i da, za razliku od njenih evropskih koleginica, novinarke sa kojima je u tom trenutku razgovarala vrlo dobro znaju geografiju, jer je rusko obrazovanje dobro. Zbog toga je jasno da Rusija neće ići ni na istok, ni na zapad, jer je to jedna velika država, koja vodi mnogovektornu politiku.
Tamo gde vidimo da može doći do obostrano korisne saradnje zasnovane na poštovanju, mi razvijamo naše prisustvo, poručila je. Kada vidimo da nema nikakve koristi od saradnje sa nekim zemljama, kao što je to sada slučaj sa zemljama Zapada, mi ne kucamo na zatvorena vrata, dodala je ona i objasnila da Moskva svojim zapadnim partnerima neće objašnjavati zbog čega oni nisu u pravu. "To bi bilo kontraproduktivno", ocenila je.
"Mi smo precenili Zapad, ali i u isto vreme nedovoljno dobro shvatili pretnje koje su dolazile odatle", izjavila je portparolka.