Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril obratio se verskim vođama i međunarodnim ličnostima s porukom o situaciji oko Kijevsko-pečerske lavre, rekavši im da "učine sve moguće napore" da spreče proterivanje monaha Ukrajinske pravoslavne crkve iz Kijevo-pečerske lavre i prinudno zatvaranje manastira.
"Žalosno je što se poštovanje demokratskih normi, evropski put razvoja, poštovanje ljudskih prava i sloboda koje promoviše državni vrh Ukrajine danas gaze na najužasniji način", navodi se u poruci patrijarha koja je objavljena na sajtu Odeljenja crkve za veze sa javnošću Moskovske patrijaršije.
Prema njegovim rečima, ultimatum državnih organa Kijevsko-pečerskom manastiru, koji su objavili ukrajinski mediji, pravno je neosnovan.
"Rad određene komisije za traženje prekršaja u delatnosti manastira nije bio transparentan, a njegov represivni cilj je potpuno proterivanje monaštva iz manastira, koji nisu krili državni zvaničnici i predstavnici drugih verskih organizacija Ukrajine, sve pod uticajem svetovnih vlasti", rekao je patrijarh.
Poglavar RPC je upozorio da će nasilno zatvaranje Lavre "dovesti do kršenja prava miliona ukrajinskih vernika na slobodu veroispovesti, zagarantovanih Ustavom Ukrajine, kao i dokumentima kao što su Povelja UN, Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, Deklaracija o eliminisanju svih oblika netolerancije i diskriminacije na osnovu vere ili uverenja i mnogi drugi akti od međunarodnog značaja".
Patrijarh je istakao da je poslednjih meseci znatno povećan pritisak na monašku zajednicu Kijevsko-pečerske lavre i podsetio na ponižavajuće pretrese manastirskih zgrada i mesta stanovanja koje su organizovale specijalne službe Ukrajine, kao i na raskid ugovora sa manastirom o korišćenju dva najveća hrama manastira krajem prošle godine.
"Pritisak je višemesečna klevetnička informativna kampanja usmerena protiv manastira UPC, uz učešće državnih medija i TV kanala, kao i radikalnih političara, verskih i javnih ličnosti", nalasio je on.
Značaj Kijevsko-pečerske lavre
Patrijarh se posebno osvrnuo na značaj Kijevsko-pečerske lavre za rusko i svetsko pravoslavlje. On je podsetio da je ovo prvi manastir Kijevske Rusije, koji postoji od 11. veka, koji je "rodonačelnik zajedničke duhovne i monaške tradicije ruskog, ukrajinskog i beloruskog naroda".
"Ovo je kolevka naše civilizacije i nacionalnih kultura. Kroz hiljadugodišnju istoriju manastira, više puta je stradao od juriša, stranih osvajanja i otvorenog progona hrišćana. Ali samo za vreme vladavine militantne ateističke moći u 20. veku, monaštvo Kijevsko-pečerske lavre je proterano iz manastira", istakao je patrijarh.
Prema njegovim rečima, nove generacije monaha ponovo su oživele manastir i uložile kolosalne napore i velika sredstva u obnovu manastira i obnavljanje u njemu starih duhovnih tradicija i punopravnog monaškog života.
"Štaviše, sve je to urađeno uz minimalnu pomoć države, ili čak i odsustvo iste", naveo je poglavar RPC.
Pismo patrijarha Kirila, prema crkvenom odeljenju za veze sa javnošću, upućeno je nastojnicima pomesnih pravoslavnih crkava, poglavaru Anglikanske verske zajednice arhiepiskopu Kenterberijskom Džastinu Velbiju, papi Franji, generalnom sekretaru Svetskog crkvenog saveta doktoru Džeriju Pileju, generalnom sekretaru OEBS-a Helgi Mariji Šmid, generalnom sekretaru Saveta Evrope Mariji Pejčinović-Burić, generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu, vrhovnom komesaru za ljudska prava Volkeru Turku i dr.