Šojgu čestitao kineskom ministru odbrane: Naša saradnja je glavni faktor obuzdavanja SAD
Odnosi Rusije i Kine su danas dostigli novi, neviđeno visok nivo i postali oslonac globalne stabilnosti u uslovima rastućih geopolitičkih tenzija u svetu, istakao je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu u čestitki svom novom kineskom kolegi Li Šangfuu.
Nacionalni narodni kongres Kine imenovao je 65-godišnjeg generala Li Šangfua, koji se nalazi na američkoj listi sankcija, za ministra odbrane.
"U ime Ministarstva odbrane Ruske Federacije i svoje lično ime, čestitam vam na imenovanju za ministra odbrane Narodne Republike Kine", poručio je Sergej Šojgu i dodao da je siguran da će Šangfu na novoj poziciji doprineti razvoju partnerstva i strateške interakcije između Rusije i Narodne Republike Kine u oblasti vojne i vojno-tehničke saradnje.
Šojgu je prethodnom ministru odbrane, general-pukovniku Vej Fengheu zahvalio na doprinosu jačanju rusko-kineske vojne saradnje.
"Zahvalni na vašem ličnom doprinosu jačanju rusko-kineske vojne saradnje. Tokom godina naše saradnje, postali smo ne samo kolege ili prijatelji, već i braća", rekao je Sergej Šojgu.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući trudu prethodnog kineskog ministra, u osnovi rusko-kineske vojne saradnje je visok stepen međusobnog poverenja.
Rusko-kineska vojna saradnja dostigla je kvalitativno novi nivo, što je pozitivno uticalo na globalnu i regionalnu stabilnost i postalo jedan od glavnih faktora u obuzdavanju agresivnih aktivnosti SAD i njihovih poslušnika u azijsko-pacifičkom regionu, primetio je ruski ministar odbrane.
Podsetio je da je Kina postala tradicionalni suorganizator "Međunarodnih vojnih igara" u okviru kojih se u azijsko-pacifičkom regionu jednom godišnje organizuju vazdušne i pomorske patrole, kao i da je upravo u Kini prvi put održana rusko-kineska operativno-strateška vežba "Sibu/Vzaimadejstvije".
Lijevo novo imenovanje dolazi u trenutku rastuće konfrontacije sa SAD i napetosti oko Tajvana. Tenzije su eskalirale 2022. godine, kada je tadašnja predsednica Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi posetila Tajpej uprkos protestima Pekinga.
Novi incident dogodio se prošlog meseca, kada je Vašington optužio Kinu da je poslala špijunski balon nad teritoriju SAD. Peking je odbacio optužbe za špijunažu, insistirajući da je reč o metereološkom balonu koji je skrenuo sa kursa.