Putin o globalnoj ekonomiji i sankcijama: Nismo mi stvorili te probleme
Poteškoće u ekonomiji koje su uzdrmale svetsku ekonomiju nije Rusija stvarala već Zapad uvodeći joj jednosmerne sankcije i ograničenja, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin na plenarnoj sednici Kongresa ruskog saveza industrijalaca i preduzetnika u Moskvi.
Prema njegovim rečima, poslednji pad BDP-a, 4,7 procenata, zabeležen je u junu prošle godine, i to zbog jednosmernih sankcija sa Zapada predvođenim SAD, ograničenja cena i problema koje je izazvao Zapad a ne Rusija.
Uprkos izazovima koje su zadesile Rusiju, a sa kojima se nijedna zemlja u svetu nije suočila u modernoj istoriji, pozitivne tendencije ruske ekonomije dobijaju na snazi, rekao je predsednik Rusije.
"Ruska ekonomija dobija novi kvalitet, razvija se po novom modelu, o čemu sam pričao u federalnom obraćanju", rekao je ruski predsednik.
Rast prometa trgovine u Rusiji će u aprilu dostići pet odsto, jer je, kako je rekao Putin, zasnovan na stabilnosti tržišta rada, nižoj inflaciji i većim zaradama.
"Trgovinski suficit Rusije od 332 milijarde dolara u 2022. godini može se nazvati 'dobrom muzikom'", kazao je on i dodao da će Rusija prevazići pretnju srednjoročnih negativnih efekata sankcija.
Zemlje evrozone pokušavaju da ubede sve u skori kolaps ruske ekonomije, a njihova inflacija je veća, rekao je Putin i dodao da mu nije jasno ko daje savete zapadnim zemljama.
Ko drugome jamu kopa sam u nju upada
Zapad je pre godinu dana vezao ruke svojim firmama naredivši im da napuste Rusiju, a samoj Rusiji su predviđali veliku depresiju, prazne police, masovni deficit proizvoda i propast ekonomije, ukazao je ruski predsednik.
"Sve to nije zadesilo Rusiju, nego njih same", kazao je Putin.
"Došlo je do toga da zapadni lideri svojim građanima predlažu da umesto salate i paradajza jedu repu. Dobra je repa", kazao je predsednik Rusije i dodao da, ako im treba repa, moraju da dođu u Rusiju, jer, zahvaljujući njenom plodnom zemljištu, daje bogate plodove.
Pred ruskim biznisom stoje velike mogućnosti i "tu šansu nećemo propustiti, jer neće proći ni sat vremena i kompanije koje su nas napustile će želeti da se vrate", kazao je ruski predsednik.
Prema njegovim rečima, rupe na tržištu koje su se otvorile nakon odlaska zapadnih kompanija popunile su domaće kompanije, i onda je došlo do razvoja.
Mislili ste da je na Zapadu bolje– a šta ćemo sad?
"Jasno je da je u Rusiji osnova našeg postojanja i budućnost naših porodica i naše dece. Tek kad to shvatimo, i naš biznis će krenuti da cveta i svako od nas će moći da se realizuje u potpunosti", rekao je Putin.
Što više naših biznismena deli isto mišljenje, to će Rusija biti jača, naglasio je on i istakao da će vlasti podržati odgovorne poslove i kompanije koje nisu usmerene na kratkoročne rezultate, već na strateški razvoj.
Međutim, izraz "neprijateljske zemlje" ne odražava tačno situaciju, postoje neprijateljske elite, i njihov rad je štetan, ne možemo svu krivicu prebacivati samo na naše partnere sa Zapada, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.
"U određenom broju zemalja postoje neprijateljske elite, neljubazni vladari, a politički sistem je, nažalost, u mnogim zemljama takav da ljude sa prilično niskim nivoom obrazovanja i kulture često podiže na vrh", naglasio je Putin.
O bubašvabama i bubarusima
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je zadržao prijateljstvo sa svim svojim prijateljima u Nemačkoj, kojih tamo, kako je danas naveo, ima mnogo i sva ta prijateljstva su opstala.
"Moji pravi nemački prijatelji su ostali sa mnom, uvek smo se smejali i šalili jedni s drugima", otkrio je Putin.
Prema rečima šefa države, pošto su Rusija i Nemačka susedi, postoje međusobne šale.
"Tako recimo mi Pruse zovemo bubašvabe, koje u Nemačkoj zovu Rusi", rekao je on i dodao da se među komšijama uvek događaju takve međusobne šale.
Putin je napomenuo da su pre događaja 2022. godine, kada su strani proizvođači automobila napustili rusko tržište, glavni partneri ruske auto-industrije bile poznate nemačke kompanije.
"Stalno su se osvrtali da vide šta ima da kaže slavna princeza tamo preko mora", rekao je Putin, misleći na završetak satire Aleksandra Gribojedova iz 19. veka "Jao od duhovitosti", koja glasi `Ah, moj Bože, šta će reći kneginja Marija Aleksejevna`.
On dodaje da se sve vreme bilo osvrtanja "na galamu koja je dolazila iz Vašingtona i razmišljanja kako da se smisli neki korak ka saradnji sa njima".
"Ali, tome je konačno došao kraj i završilo se sa onim što sada imamo, pa je možda bolje da stvari budu malo definitivnije", dodao je on.