Kineski predsednik Si Đinping od ponedeljka će boraviti u poseti Rusiji, u misiji jačanja uzajamnog poverenja i prijateljstva dva naroda.
Tešnja saradnja država koje prete da uruše unipolarni sistem i hegemoniju SAD, na Zapadu izaziva nervozu, a RT Balkan je pokušao da sazna u čemu je stvarni značaj Sijeve dvodevne turneje po Rusiji, inače prve njegove posete inostranstvu, nakon što je započeo svoj treći predsednički mandat.
"Rusija i Kina su dve globalne sile, dve stalne članice Saveta bezbednosti i strateški partneri 'bez ograničenja', kako je to rekao predsednik Si Đinping. I u normalnim uslovima prirodno je i normalno, da se lideri sila sa takvim uticajem na globalna kretanja sastaju i unapređuju svoju saradnju i doprinose mirovnim ciljevima i razvoju na globalnom planu. U savremenim uslovima, koje karakterišu porast tenzija, ugrožavanje svetskog poretka zasnovanog na povelji UN, stagnacija i degradacija svetske ekonomije i konfrontacija globalnog karaktera - poseta i susret predsednika Sija sa Putinom imaju ogroman značaj", ističe bivši ministar spoljnih poslova Jugoslavije Živadin Jovanović.
On ocenjuje da, u trenutku kada atmosferu u svetu ispunjavaju rast tenzija, podele, konfrontacija i destabilizacija globalnih odnosa - intenziviranje dijaloga dve globalne sile i dva suseda predstavlja pozitivan pristup situaciji i "obavezama prema globalnim kretanjima".
"Teško je reći šta će biti važnije u razgovorima Kine i Rusije - da li će to biti njihovi bilateralni odnosi i dalje širenje i jačanje bilateralne saradnje ili usklađivanje aktivnosti na evroazijskom i globalnom planu. Činjenica je da pored drugih tema, u Evropi i svetu veliku zabrinutost izaziva i rat u Ukrajini i poznato je da je kineski predsednik izašao sa predlogom za iznalaženje mirnog rešenja sukoba, pa mislim da će to biti važna tema razgovora", ocenjuje diplomata.
Kina je, podseća on, pokretač mnogih pozitivnih inicijativa, ali nema nikakve sumnje da ova ideja o postizanju mira izaziva najviše pažnje u svetu.
"Ta država je poznata kao miroljubiva zemlja kojoj su motivi mir, stabilnost, koegzistencija i saradnja na ravnopravnim osnovama, i u tom smislu ona je izuzetno kredibilan faktor kad je reč o mirnom okončanju sukoba u Ukrajini. Vidimo da paralelno sa pripremama za taj susret Putina i Si Đinpinga, kineske diplomate intenziviraju i kontakte sa Kijevom, pa u tom smislu nedavni razgovor kineskog ministra inostranih poslova sa ukrajinskim kolegom Dmitrijem Kulebom, vidim kao pripremu i sondiranje za kinesku mirovnu inicijativu od 12 tačaka", naglašava Jovanović.
Sigurno je da miroljubivi narodu i miroljubive snage žele rešavanje svih problema na pravedan način, tako da će, procenjuje bivši ministar, Kina imati podršku za ovaj mirovni plan.
"Situacija u svetu neće biti obojena samo ratnim bubnjevima, pretnjama i dolivanjem ulja na vatru kao što to čine Zapad i NATO. Stvari se menjaju jer Kina izlazi sa inicijativama koje zaslužuju pažnju i poverenje. Kina je sila koja dobro razume korene sukoba u Ukrajini i koja sigurno ne podleže zapadnoj propagandi i ratnoj histeriji koja se neprekidno održava na Zapadu", jasan je diplomata.
Jovanović podvlači da je reč o globalno značajnom susretu, budući da je su baš Kina i Rusija zemlje koje su nosioci razvoja novog svetskog poretka "policentričnog karaktera koji je većim delom zamenio unipolarni svetski poredak koji forsiraju vodeće sile Zapada".
"Zapad će nastojati da minimizira značaj ovog sastanka, jer je interes njegovog vojnoindustrijskog kompleksa da se sukob produži i da preko njega nastave da rade na iscrpljivanju Rusije. Čitav taj sistem u vodećim zemljama Zapada počiva na tom vojnoindustrijskom kompleksu čiji je interes da se održava globalna tenzija i neizvesnost. Jer što je više tenzija i što se više produžava rat u Ukrajini, to oni dobijaju veće narudžbine za proizvodnju naoružanja i municije. Ceo sistem je podešen da mu sukobi, intervencionizam i tenzije služe kao motor razvoja i proizvodnje profita, te će zato te vodeće sile pokušati da umanje značaj susreta i mirovnih inicijativa", naglašava Jovanović.
Ne smeta baš čitavom Zapadu predstojeći sastanak Sija i Vladimira Putina. Neki ga zapravo željno iščekuju i to toliko da Živadin Jovanović veruje da će ova poseta za njih biti "zrak svetlosti i nade u bolju budućnost".
"Susret će naići na odobravanje običnih ljudi na Zapadu jer oni su zbog jednostranih sankcija već suočeni sa naglim padom životnog standarda, porastom inflacije i nezaposlenosti i prilivom migranata. Mislim da pre svega javnost u Zapadnoj Evropi postepeno postaje svesna da je do svih tih pogoršanja kvaliteta života došlo zbog pogrešne politike njihovih vlada, a ne zbog toga što je neko drugi kriv. Očekujem da Sijeva poseta bude za njih dobrodošao događaj i signal da jačaju napori za mirno i pravedno rešenje i vraćanje na teren nedeljivosti mira i bezbednosti, kako je to potpuno jasno i zapisano u najvažnijim dokumentima na globalnom planu", zaključuje sagovornik portala RT Balkan.