"Global tajms": Razgovori Sija i Putina pokazali posvećenost mirovnim pregovorima
Susret Sija i Putina, ocenjuje "Global tajms", poslao je miroljubivu i racionalnu poruku, posebno vrednu u trenutku "kada je sukob Rusije i Ukrajine zapao u ćorsokak".
Kina nije strana u ukrajinskoj krizi, ali je odlučila da ne stoji skrštenih ruku, i razvoj situacije sve više dokazuje da su njeni stav i akcije na pravoj strani istorije.
Jer, očigledno je, dodaje medij koji važi za nezvanično glasilo KP Kine, da su uporni mirovni napori Pekinga dali rezultate, povećavajući nadu i motivaciju mirovnih snaga međunarodne zajednice.
"Što je više poteškoća, veća je potreba da se sačuva prostor za mir. Što je problem akutniji, to je važnije ne odustati od napora za dijalog. Kina će nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u promovisanju političkog rešavanja ukrajinskog pitanja", rekao je, tokom sastanka sa ruskim kolegom, kineski predsednik.
I Putin je potvrdio posvećenost što skorijem nastavku mirovnih pregovora i pozdravio spremnost Kine da odigra pozitivnu ulogu u političkom i diplomatskom rešavanju ukrajinske krize, a obe strane su istakle važnost odgovornog dijaloga, ističe "Global tajms" dodajući da je Putin rekao je da je Rusija otvorena za pregovore o miru, a dobar signal je da je i ukrajinska strana ranije, takođe pozitivno komentarisala stav Kine.
"U sadašnjim okolnostima, svaki napor za promovisanje mirovnih pregovora i poboljšanje atmosfere za pregovore u međunarodnoj zajednici, od velikog je značaja i može se smatrati velikom vrlinom. Ovo je takođe važna konotacija mirovnog putovanja predsednika Sija", primećuje "Global tajms".
Sukob Rusije i Ukrajine traje više od godinu dana, i što duži bude, izazvaće veći bol i gubitke, dodaje ovaj medij.
Odugovlačenje konflikta, kako se navodi, povezano je, kako sa visokom složenošću ukrajinskog pitanja, tako i sa "lošom ulogom SAD i NATO-a u izbijanju i eskalaciji sukoba".
"Mirovne snage treba da budu protivteža zapaljivim primedbama i akcijama SAD i NATO-a koje dolivaju ulje na vatru ukrajinske krize; hladnoratovski mentalitet i bezbednosni koncept konfrontacije treba da se prevaziđu iz perspektive zajednice sa zajedničkom budućnošću čovečanstva; pojednostavljeno shvatanje ukrajinskog pitanja koje široko propagiraju zapadne zemlje treba detaljnije razraditi uz uvažavanje složenih i specifičnih istorijskih i trenutnih realnosti ovog pitanja", napomenuo je kineski medij.
A Kina, ističe "Global tajms", nema sebične interese po pitanju Ukrajine. Njeni motivi su čisti i otvoreni i prioritet se daje interesima međunarodne zajednice koja sada od te države ima velika očekivanja.
Uspešno posredovanje Kine u obnavljanju diplomatskih odnosa Irana i Saudijske Arabije, kako se navodi, povećalo je međunarodno poverenje u diplomatiju te države i pokazalo ogromnu vrednost kineske Globalne bezbednosne inicijative.
Bez obzira na to što se pitanje Ukrajine razlikuje od pitanja Saudijske Arabije i Irana, i ono takođe zahteva podržavanje vizije zajedničke, sveobuhvatne, kooperativne i održive bezbednosti, kao i insistiranje na ravnopravnom i racionalnom dijalogu i pregorima.
"Strateško međusobno poverenje na visokom nivou između Kine i Rusije je važan osnov za ovu pozitivnu interakciju. Nasuprot tome, neke zapadne zemlje, s jedne strane, hladno kritikuju i kleveću mirovne napore Kine, a sa druge namerno podmeću da bude neuspeh Kine ako njeni diplomatski napori ne budu mogli da odmah zaustave borbe. Ova samoprotivurečnost razotkriva njihov ružni mentalitet, a njihovi sebični postupci su u suprotnosti sa naporima da se ostvare mir", zaključuje "Global tajms".