Rusija i Belorusija su prinuđene da se bore i da štite svoje interese u kontekstu informaciononog, političkog i ekonomskog rata koji Zapad vodi protiv njih, rekao je danas beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko na sastanku sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u okviru Visokog državnog saveta Savezne države.
"Otvoreno kažem, ako bude bilo potrebno, iskoristićemo sva moguća sredstva da zaštitimo Saveznu državu. Ne blefiramo, ozbiljni smo", istakao je Lukašenko.
"Nemamo pravo da izgubimo bitku za umove i srca naših građana u štampi, televiziji, i na digitalnom i ideološkom bojnom polju", istakao je Lukašenko i predložio stvaranje zajedničke Medijske kuće.
Prema njegovim rečima, sukob Zapada i Istoka neće oslabiti još dugo vremena nakon što topovi utihnu.
Savezna država imamo zajedničku odbrambenu vojsku koja garantuje pograničnu bezbednost i bezbednost samog Saveza, istakao je Lukašenko.
"Stvoren je efikasan sistem odbrane i bezbednosti države Unije, u okviru kojeg uspešno funkcionišu Regionalna grupacija trupa i jedinstveni regionalni sistem PVO", rekao je Lukašenko.
Predsednik Belorusije se složio sa izjavom francuskog predsednika Emanuela Makrona da nuklearne sile treba da povuku svoj arsenal iz trećih država.
"Generalno, ja sam radikalan u tom pogledu. Smatram da nuklearno oružje treba kroz neko vreme skupiti na jednu gomilu i uništi", rekao je on i objasnio da je neophodno da Amerikanci povuku svo nuklearno oružje iz pet-šest zemalja u kojima je raspoređeno.
Ranije je francuski predsednik nakon sastanka sa kineskim predsednikom Si Đinpingom izjavio je da se Francuska protivi raspoređivanju nuklearnog oružja van teritorije zemlje koja ga poseduje.
Beloruski lider je istakao da je Savezna država Rusije i Belorusije među liderima kada je reč o sličnim savezima država.
"Ako se osvrnemo na sveukupne rezultate koje smo postigli tokom prethodnog perioda i to za kratko vreme, naš Savez je s pravom među liderima među ostalim savezima sličnog tipa", naglasio je beloruski lider.
Prema njegovim rečima, dobroj ekonomskoj saradnji Savezne države u prilog ide broj trgovinskih operacija - za proteklih 27 godina vrednost trgovine je porasla za više od četiri i po puta, a ključni pravac u bilateralnim odnosima je industrijska saradnja.
Na današnji dan je povezano više od 8.000 beloruskih i ruskih preduzeća, stotine hiljada radnih mesta, rekao je šef države i dodao da je Savezna država adekvatno izdržala prve masovne spoljnoekonomske udare.
Pritom, dodao je da Rusija i Belorusija sprovode 60 naučnih i tehničkih programa koji će pomoći u supstituciji uvoza u različitim industrijama i realizuju investicione projekte vredne više od 1,5 milijardi rubalja.
Kako neprijatelju nisu uspeli pokušaji ekonomske blokade, sada koristi vojnu ucenu u vidu gomilanja snaga i sredstava NATO u blizini granica Savezne države, kazao je on.
"NATO gradi snage i sredstva u blizini granica Belorusije i Ruske Federacije, posebno je ugrožena Kalinjingradska oblast", naglasio je Lukašenko.
Današnji sastanak u Moskvi organizovan je nakon nedavne odluke dveju zemalja da se u Belorusiji razmesti rusko taktičko nuklearno oružje, a sve usled zaoštravanja situacije u Istočnoj Evropi.
Na dnevnom redu sastanka čiji se glavni deo vodi iza zatvorenih vrata je napredak u sprovođenju "Glavnih pravaca za sprovođenje odredbi Ugovora o formiranju države Unije za period od 2021. do 2023. godine, saopštio je Kremlj.
Dokument predviđa zajednički rad na 28 programa Savezne države. Planirano je donošenje odluka o nizu praktičnih pitanja dalje integracione saradnje, navodi se na sajtu Kremlja.