Rusija

Ukrajinski Generalštab: "Lanseti" napadaju noću i "kidišu" na artiljeriju

Ruski vojni eksperti došli u posed interesantnog dokumenta ukrajinskog Generalštaba u kome se analizira efikasnost i taktika upotrebe dronova-kamikaza "lanset-1" i "lanset-3" tokom SVO. Autori dokumenta su pokušali da utvrde prednosti i nedostatke ovih dronova i procene nivo pretnje koje ove letelice predstavljaju po kopnene jedinice ukrajinske vojske
Ukrajinski Generalštab: "Lanseti" napadaju noću i "kidišu" na artiljerijuwww.globallookpress.com © Bulkin Sergey

U izveštaju ukrajinskog Generalštaba se navodi da je najjača strana ruskog taktičkog drona-kamikaze "lanset" posedovanje savremenog višenamenskog sistema navođenja. Ovaj sistem omogućava letelici da napadne pokretne ciljeve na daljinama i do 60km.

Pored toga treba uzeti u obzir i veoma važne faktore kao što su male dimenzije letelice, zatim prisustvo kompozitnih materijala u njenoj konstrukciji, i nisko emitovanje buke prilikom leta.

Sve ovo utiče da "lanset" postane veoma komplikovan cilj za detekciju radarsko-osmatračkim sredstvima ukrajinske vojske u sistemu PVO, što značajno smanjuje njenu sposobnost da se efikasno suprotstavi ovim letelicama.

Ukrajinska komanda je uočila i slabe strane ove letelice tokom borbene eksploatacije. To su pre svega njena mala brzina leta (do 100 km/č),  i relativno slaba bojeva glava mase 1-5 kg, što joj ograničava primenu na bojnom polju, tačnije onemogućava uspešnu borbu protiv oklopne borbene tehnike.

Ukrajinska saznanja o taktici borbene primene ovih letelica

U Kijevu smatraju da je masovna pojava dronova-kamikaza stvorila ozbiljne probleme na gotovo svim glavnim operativnim pravcima na frontu. Od momenta uvođenja u borbu uništeno je ili oštećeno više od 200 različitih artiljerijskih oruđa, gde su posebno na udaru američke vučne haubice M777 kalibra 155mm. Najopasniji vremenski period njihove upotrebe je noću, od 23.00 do 06.00 časova, gde se usled ograničenih optičkih uslova javljaju ozbiljne poteškoće u vizuelnoj kontroli vazdušne situacije i utvrđivanju broja angažovanih aparata.

Ukrajinci navode da se "lanseti" obično koriste u kombinaciji sa taktičkim izviđačkim bespilotnim letelicama "orlan-10" i "orlan-30".Ovaj zaključaj je pomalo čudan, jer se "lanseti" po pravilu koriste u paru sa izviđačkim bespilotnim letelicama ZALA 421-16.

U izveštaju se spominju i iranski modeli bespilotnih letelica koje se koriste u sadejstvu sa "lansetima". Radi se o borbeno-izviđačkim bespilotnim letelicama "mohadžer-4" i "mohadžer-6". Inače, u sredstvima javnog informisanja se već odavno spominje da je ruska armija u svoje naoružanje usvojila iranske bespilotne letelice, što ovaj dokument potvrđuje.

Na osnovu navedenih  ocena neprijateljske strane, analitičari telegrama kanala "Ribar" došli su do zaključka da su "lanseti" demonstrirali izuzetno visoku efikasnost u slamanju artiljerijske komponente ukrajinske vojske u taktičkoj dubini fronta, u čijoj zoni se nalazi velika većina artiljerijskih oruđa, kao što su vučne i samohodne haubice, višecevni lanseri raketa i sl.

U praksi se pokazalo da ruska „lutajuća municija“ u kombinaciji sa savremenim izviđačkim bespilotnim letelicama koje su opremljene kvalitetnim optoelektronskim uređajima, postaju nezaobilazan faktor u dezorganizaciji sposobnosti neprijatelja da pruži efikasnu vatrenu podršku oklopno-mehanizovanim snagama, koja je neobično važna u pripremi i začetku napada.

image