Vulkan Šiveluč na ruskom poluostrvu Kamčatka eruptirao je u noći 11. aprila, izbacivavši pepeo čak 20 kilometara uvis.
"Oblak pepela se nakon erupcije pomerio ka zapadu i dosta pepela je palo na okolna sela", rekao je direktor kamčatskog ogranka Zavoda za geofizička istraživanja Danila Čebrov.
Nakon erupcije vulkana na Kamčatki stanovništvu je savetovano da ne napušta zatvorene prostorije bez preke potrebe.
Prema podacima Ministarstva za vanredne situacije Rusije, oblak pepela bi mogao da stigne do grada Petropavlovsk Kamčatski, koji se nalazi 450 kilometara od Šiveluča.
Ruski klimatolog Aleksej Kokorin je izjavio da ova erupcija vulkana može da dovede do "globalnog zahlađenja koje bi trajalo godinu ili dve".
Kamačatski tim za reagovanje na erupcije vulkana (KVERT) je izdao crveno upozorenje za avijaciju, rekavši da "aktivnost vulkana koja i dalje traje može da utiče na međunarodni avionski saobraćaj i avione koji nisko lete".
"Apsolutni mrak, dok pepeo još uvek pada. Ne vidimo vulkan šta mu se dešava - još ne možemo da procenimo. Biće prerano govoriti o ponovljenim erupcijama. U Ust-Ključiju i Ust-Kamčacku su mogući tokovi blata, jer se lavine spuštaju duž padina. Zbog toga su putevi blokirani", - napominju u regionalnom ogranku EGS RAS.
Samo nekoliko sati kasnije, na ovom području dogodio se zemljotres jačine 5,8 stepeni Rihterove skale na udaljenosti od 51 kilometar od Petropavlovska-Kamčatskog, saopštio je kamčatski ogranak Geofizičke službe Ruske akademije nauka.
Kako se navodi, zemljotres se dogodio na dubini od 89 kilometara.