Rusija

Rusija: Vladimiru Kara-Murzi četvrt veka zatvora zbog veleizdaje

Da je suđenje održano samo nedelju dana kasnije, strani agent Vladimir Kara-Murza bi bio osuđen na doživotnu robiju, pošto je Duma danas usvojila predlog za doživotnu kaznu za veleizdaju
Rusija: Vladimiru Kara-Murzi četvrt veka zatvora zbog veleizdaje© Christian Spicker via www.imago-/www.imago-images.de

Vladimir Kara-Murza, koji se u Rusiji smatra stranim agentom, osuđen je na 25 godina zatvora zbog veleizdaje i širenja lažnih informacija o delovanju ruske vojske.

Vladimir Kara-Murza je široj javnosti poznat kao politički aktivista na platnom spisku odbeglog oligarha Mihaila Hodorkovskog koji je godinama kritikovao Rusiju i rusku vlast, dok je paralelno sarađivao sa SAD i Velikom Britanijom, kojima je pružao pomoć, usmerenu protiv bezbednosti Rusije.

On je sin Vladimira Kara-Murze starijeg, ruskog novinara i opozicionog političara. Osuđeni je dugi niz godina radio sa stranim ambasadama, diplomatama i nevladinim organizacijama, koje su se mešale u unutrašnje poslove Ruske Federacije. Kako je utvrđeno, Kara-Murza je za svoj rad dobijao oko 30 hiljada američkih dolara mesečno.

Kara-Murza je uhapšen u aprilu 2022. godine i od tada se nalazi u pritvoru. Razlog za podizanje optužnice bio je njegov govor pred poslanicima Predstavničkog doma Arizone, u kome je, u sklopu antiruske propagandne kampanje, tvrdio da ruska vojska namerno bombarduje civilno stanovništvo i infrastrukturu kao što su škole ili bolnice. Na proleće 2022. Kara-Murza je bio stavljen na listu stranih agenata.

Kasnije je bila podignuta druga krivična prijava zbog rada u "stranoj ili međunarodnoj nevladinoj organizaciji, koja se smatra nepoželjnom na teritoriji Ruske Federacije". Treća i najteža optužba je veleizdaja, za koju je predviđena kazna do 20 godina zatvora.

Prilikom objavljivanja presude saopšteno je da Kara-Murza ima dvojno državljanstvo: osim ruskog pasoša, Kara-Murza je državljanin Velike Britanije i ima boravišnu dozvolu u Sjedinjenim Državama. Pre hapšenja, bio je prijavljen u Moskvi, dok je živeo u američkoj državi Virdžiniji.

Sudski proces u Moskovskom gradskom sudu sprovodio se iza zatvorenih vrata. Advokat Kara-Murze Vadim Prohorov je naveo da je ovo je prvi put da slučaj veleizdaje vodi Istražni komitet, a ne Federalna služba bezbednosti. Osim zatvorske kazne, kažnjen je i sa 400.000 rubalja, a nakon izlaska na slobodu neće smeti da se bavi novinarstvom još sedam godina.

Sudski postupak nad Kara-Murzom je uzburkao pre svega zapadnu javnost, koja je odmah pokušala da predstavi hapšenje i suđenje Kara-Murzi kao politički progon.

Odmah nakon oglašavanja presude Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije pozvalo je na raport ruskog ambasadora u Londonu Andreja Kelina, koji je nakon sastanka izjavio da se London meša u unutrašnje poslove Rusije i pokušava da utiče na pravni proces.

Velika Britanija je pokušala da utiče na Rusiju, tvrdeći da se sudi njenom građaninu. Međutim, Rusija i Velika Britanija nisu potpisale sporazum o dvojnom državljanstvu, što automatski znači da Kara-Murzin britanski pasoš ne važi na teritoriji Ruske Federacije.

Na pokušaj mešanja Velike Britanije u unutrašnje poslove Rusije reagovala je i portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova:

"Smatramo neprihvatljivim izjave britanskog ambasadora u Moskvi D. Bronerta nakon što je Moskovski gradski sud osudio državljanina Ruske Federacije V. Kara-Murzu za veleizdaju i širenje laži o ruskoj vojsci. Ovo se ne može nazvati drugačije, nego pokušajem pritiska na ruski pravosudni sistem. Nije nam jasno, po kom osnovu britanske diplomate mogu da sude o pravilnosti sudskih kazni protiv građana drugih zemalja. Ovo je još jedan primer besramnog licemerja. Znamo kako britanska strana postupa u ovakvim slučajevima. Krijući se iza sumnjive teze o nezavisnosti sopstvenog pravosuđa, britanska strana je, nažalost, poznata po politički motivisanim odlukama protiv nezavisnih novinara. Posebno je indikativan neljudski odnos britanskog pravosuđa prema Asanžu, koji je izazvao pravi talas negodovanja u celom svetu."

Ruska ambasada u Vašingtonu je takođe komentarisala pokušaj politizacije sudskog postupka:

"Ovakve izjave su otvoreni pokušaj uticaja na nezavisni pravosudni sistem Ruske Federacije. Pitamo se kakvu bi presudu izrekao američki sud da je državljanin SAD proglašen krivim za veleizdaju? Kakva bi bila reakcija kada bi Amerikanac odlazio u parlament strane države sa optužbama na račun rukovodstva svoje zemlje i aktivno učestvovao u razvijanju nelegitimnih sankcija?"

Uzimajući u obzir tri krivična dela, tužilac je tražio da Kara-Murza bude osuđen na 25 godina zatvora, na šta je sudsko veće pristalo. Da je suđenje održano samo nedelju dana kasnije, Kara-Murza bi bio osuđen na doživotnu robiju, pošto je Duma danas usvojila predlog za doživotnu kaznu za veleizdaju.

image