Rusi imaju "ubicu" satelita: Šta je "Tobol" i zašto bi Mask trebalo da ga se boji?
Rusija možda stvara ubicu neprijateljskih satelita, pokazuju poverljivi dokumenti Pentagona, piše "Vašington post". Moskva, kako navode, mesecima eksperimentiše sa svojim sistemom za elektronsko ratovanje "Tobol", kako bi omela satelitske operacije "Starlinka" koji je u vlasništvu Ilona Maska, a čijim uslugama besplatno raspolaže Kijev od početka Specijalne vojne operacije.
"Dokument koji je procurio datira iz marta i ne ukazuje da li je bilo koji od ruskih testova bio uspešan. Ali, otkriće obaveštajnih službi ipak je upečatljivo jer potvrđuje ono što su posmatrači ranije samo pretpostavljali: da se program koji je navodno dizajniran da zaštiti satelite Kremlja, umesto toga može koristiti da napadne one koje koriste njegovi protivnici", navodi američki medij.
Kompanija "SpejsIks" koja je vlasnik mreže "Starlink" obelodaljene informacije nije komentarisala, ali se prošlog proleća Mask osvrnuo na navodne pokušaje Kremlja da ugrozi njegove satelite, ističući da, iako su oni pokazali otpornost na pokušaje ometanja i hakovanja, "izgleda da Rusi intenziviraju napore".
Portparol ukrajinskog ministarstva odbrane Konstantin Žura naveo je da su zvaničnici u Kijevu svesni tih napora Rusije i "preduzimaju mere da ih neutrališu".
Koliko su, međutim, uspešne te mere?
"Ukrajinske trupe su izvestile da su imale probleme sa signalom u oktobru, dok su se kretale ka ruskim pozicijama tokom kontraofanzive na jugu i istoku. Nejasno je da li su prekidi "Starlinka" koji su prijavljeni u Ukrajini rezultat ruskih eksperimenata sa sistemom 'Tobol' ili drugih mogućnosti ometanja, koje koriste ruske snage, kao što je sistem 'Tirada-2' koji je montiran na kamion", navodi "Vašington post".
Analitičari tvrde da Rusi imaju najmanje sedam sistema "Tobol", a svi se nalaze pored objekata koji se koriste za praćenje satelita, navodi se u izveštaju, koji je ovog meseca objavila grupa fokusirana na bezbednost i održivost svemira "Fondacija za bezbedni svet".
Satelitska ometanja, kako oni navode, mogu se dešavati u svemiru, direktnim gađanjem satelita, i na zemlji, gde oružje cilja prijemnike.
Metoda zasnovana na zemlji, poznata kao "ometanje donje veze", prenosi signal na istoj frekvenciji kao i satelit, što sprečava povezane uređaje da ga prime.
Ona je ipak manje efikasna jer je, da bi funkcionisala, potrebno da se ometač relativno približi sistemima koje namerava da poremeti.
Smetnje koje se dešavaju u svemiru, poznate su kao "ometanje gornje veze", i tu se, zbog mešanja signala napadača i emitera, informacije koje primaju korisnici satelita- iskrivljuju.
"'Tobol' gotovo sigurno funkcioniše na ovaj način", kaže za "Vašington post" istraživač Bart Hendriks.
Dokument koji je procurio, kako navodi ovaj list, opisuje "tekući vojni operativni eksperiment Rusije za ciljanje satelitskog komunikacionog sistema 'Starlink' preko Ukrajine sa ruskim Tobolom-1" i identifikuje tri lokacije u Rusiji na kojima su sprovedena testiranja.
⚡️Acc to the Washington Post based on leaked Pentagon docs, the 🇷🇺 military conducted tests of EW system "Tobol", originally designed to protect Russian satellites. US intel claims that Tobol can be used to launch attacks on enemy satellites.Detailshttps://t.co/4E4lPFiqdcpic.twitter.com/BeQHOQPrOs
— Tony (@Cyberspec1) April 20, 2023
"Procenjeni centar" gde su testiranja bila usmerena, nalazi se u blizini Bahmuta gde se odvijaju najžešće borbe tokom Specijalne vojne operacije.
"Iako bi rusko pozicioniranje kompleksa 'Tobol' širom zemlje moglo da sugeriše da se oni koriste u odbrambene svrhe, tri lokacije otkrivene u proceni američkih obaveštajnih službi, jedna izvan Moskve, zatim na lokaciji u blizini Krima i u Kalinjingradu, najbliži su objekti Ukrajini, što ih čini pogodnim za ofanzivnu operaciju", navodi "Vašington post".
Po tvrdnjama direktora programskog planiranja u "Fondaciji bezbedan svet" Brajana Videna, njihova oblast pokrivanja obuhvata celu Ukrajinu.
"Javna dokumentacija koju imamo govori o tome da je u pitanju odbrambeni sistem, budući da bi 'Tobol' bio korišćen za otkrivanje pokušaja da se ometu ruski sateliti, ili njihovog ometanja. Analizirao bi te ometajuće signale, a zatim emitovao kontra-signal, koji bi pokušao da negira smetnje", pojašnjava Viden koji međutim dodaje da, "ako to možete da uradite, verovatno možete iste sposobnosti da iskoristite i ofanzivno ometate nečiji satelit".