Da li se Fejsbuk cenzurom Simura Herša bori za istinu?

Korisnicima društvene mreže umesto podeljenog linka izlazi obaveštenje da je u pitanju članak sa lažnim informacijama, i samo jednim klikom mogu da dođu do "istinitog" članaka, koji se zapravo bavi "greškama" pronađenim u Heršovom radu

Fejsbuk cenzuriše istragu Simora Herša o sabotaži Severnog toga prema kojoj je glavni krivac Amerika, jer je, kako se navodi, tokom NATO vežbi, uz pomoć norveških vojnika, postavila eksploziv na dno Baltičkog mora.

Ako biste pokušali da objavite link Heršove publikacije "Kako je Amerika uništila gasovod Severni tok" na društvenoj mreži, ne bi vam išlo glatko. Umesto podeljenog linka, vašim pratiocima bi izašlo obaveštenje da je u pitanju članak sa lažnim informacijama, i samo jednim klikom koji Fejsbuk nudi, došli biste do "istinitog" članaka, koji se zapravo bavi "greškama" pronađenim u Heršovom radu.

"Nagrađivani novinar Simor Herš optužuje Norvešku za eksploziju Severnog toka. Ali njegov članak sadrži nekoliko grešaka", navodi se u "ispravljenoj" verziji istrage sabotaže.

Drugi američki istraživački novinar Majkl Šelenberger je s tim u vezi skrenuo pažnju na reči članice odbora "Fejsbuka" Šerli Sandberg iz 2020. godine kada je rekla da kompanija neće postati "arbitar istine".

"Mi definitivno ne želimo da budemo arbitar istine. Ne mislimo da nam to priliči. Smatramo da svako treba da uradi svoj deo posla", rekla je ona tada u intervjuu za Bi-Bi-Si.

I reči američkog biznismena Ilona Maska, koji je za "Foks njuz" rekao da vlasti SAD imaju praktično pun pristup svemu što se dešavalo na Tviteru, uključujući privatne poruke korisnika, ukazuju da je cilj velikih kompanija, koje neretko deluju u službu vlasti, daleko od negovanja istine.