Rusija: Zapad ne sme da prizna da njen pokorni sluga, Ukrajina, sve više gubi sebe

Nacističke akcije Kijeva se potpuno uklapaju u paradigmu koju su zapadne zemlje isplanirale – da Ukrajinu učine "antiruskom", da bi je potom upotrebili kao oružje protiv ruske državnosti, rekao je ruski diplomata na sastanku Stalnog saveta OEBS-a

Zapad ne sme da prizna da Ukrajina, služeći interesima stranih sponzora u njihovoj konfrontaciji sa Rusijom, sve više gubi sebe, rekao je zamenik stalnog predstavnika Rusije pri OEBS-u Aleksandar Volgarev na sastanku Stalnog saveta organizacije.

NATO, koji organizuje ukrajinsku "ofanzivu" velikih razmera, služi se krajnje opasnom politikom i pritom na prvu liniju fronta "gura" ukrajinske formacije, stavljajući im ružičaste naočare kroz koje vide "neposrednu pobedu", primetio je ruski diplomata.

Medijska pokrivenost na Zapadu i ohrabrujući signali zapadnih zvaničnika idu tome u prilog, rekao je on i podsetio na optimistične reči britanskog ministra odbrane, uverenog da će Ukrajina između ove i sledeće godine navodno zadržati svoju inicijativu i jaku poziciju.

Opravdan početak Specijalne vojne operacije

Prošlo je devet godina od kada je Kijev pokrenuo kaznenu operaciju protiv stanovništva Donbasa, takozvanu antiterorističku operaciju, kako ju je imenovala "vlada" koja je došla nakon februarskog državnog udara 2014. godine, podsetio je Volgarev.

U stvari, radikali koji su preuzeli vlast u Kijevu žurili su da kazne neposlušni region, da ga nateraju da veliča nacističke ideale, dodao je. Svih ovih dugih godina, stanovnici Donbasa, koji nisu prihvatili rezultate državnog udara, sa oružjem u rukama branili su pravo da žive u skladu sa svojom kulturom i istorijom, da govore svojim maternjim jezikom, istakao je Volgarev.

"Cena oružanog sukoba na istoku tadašnje Ukrajine bila je visoka: hiljade mrtvih i ranjenih, uključujući žene i decu, uništene kuće, infrastruktura, bolnice, škole, crkve. Na Zapadu su o tome ćutali, jer se akcije Kijeva potpuno uklapaju u paradigmu koju su programirali još na 'Majdanu' 2014. godine – da Ukrajinu učine 'antiruskom', da bi je potom upotrebili kao oružje protiv ruske državnosti", rekao je on na sastanku Stalnog saveta OEBS-a.

Prećutali su i što je režim u Kijevu masovno i grubo kršio ljudska prava, a 2022. godine se generalno transformisao u autoritarni sistem vlasti, podsetio je ruski diplomata.

Prema rečima ruskog diplomate, obim krvavih represija Kijeva nad stanovništvom Donbasa, kao i razmere pretnji po bezbednost Ruske Federacije koje stvaraju zapadne zemlje, učinile su neizbežnim pokretanje specijalne vojne operacije denacifikacije i demilitarizacije Ukrajine.

"Maske su skinute - zemlje NATO-a, braneći 'projekat Ukrajine' koji su gajile, otvoreno su objavile hibridni rat velikih razmera Rusiji sa ciljem da našoj zemlji nanesu 'strateški poraz'", rekao je.

Zapad vodi rat "do poslednjeg Ukrajinca", u kome je Kijevu uskraćena čak i mogućnost diplomatskog rešenja, jer bi to bilo u suprotnosti sa geopolitičkim planovima SAD i njihovih poslušnika da uklone Rusiju sa puta sopstvene globalne dominacije.

"Upozoravamo da nikakve hibridne operacije zapadnih zemalja u podršci kijevskom režimu i podsticanju na vojnu eskalaciju neće moći da poljuljaju odlučnost naše zemlje da zaštiti vitalne interese i bezbednost svojih građana. Ruska specijalna operacija će se nastaviti dok se ne ispune svi njeni ciljevi – denacifikacija, demilitarizacija Ukrajine i otklanjanje pretnji koje dolaze sa njene teritorije", zaključio je Volgarev.

Isporuke oružja

Posledice neodgovorne politike zapadnih zemalja na vojno pumpanje Kijeva su monstruozne, istakao je Volgarev i dodao da kijevski režim koristi zapadno oružje za granatiranje naseljenih mesta i civilne infrastrukture regiona DNR, LNR, Hersona i Zaporožja.

"LNR je 14. aprila, na Dan žrtava ukrajinske agresije, objavila zbirne podatke o granatiranju oružanih formacija kijevskog režima. Od 23. februara 2022. godine evidentirano je 757 žrtava među civilima, od čega je 205 mrtvih i 552 ranjenih. Među njima je 59 dece, 23 dece je poginulo, a 36 povređeno", naveo je ruski diplomata.

Pritom, dodao je, eskalacija hibridne agresije Zapada protiv Rusije – pored podrivanja mira i bezbednosti u Evropi – donosi ogromne ekonomske i ekološke posledice.

Jedna od njih je, naglasio je Volgarev, nekontrolisana distribucija oružja, s obzirom da se zapadno oružje isporučeno Ukrajini, zbog tamošnje korupcije, širi po celom svetu, pojavljuje se u drugim regionalnim sukobima, i dospeva u ruke organizovanog kriminala i terorista.

"Kršenje pravila za reeksport naoružanja, tajno snabdevanje oružjem, nekontrolisano prebacivanje prenosivih raketnih sistema je direktan put ka narušavanju bezbednosti građana na duži period i nakon prestanka ratnih sukoba", zaključio je Volgarev.