Zaharova o rušenju spomenika zahvalnosti Crvenoj armiji: Poljaci, od danas zvanično nezahvalni

U direktnom prenosu srušen je spomenik zahvalnosti Crvenoj armiji na mestu gde je sahranjeno više od 500 vojnika prvog ukrajinskog fronta

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova osvrnula se na današnje rušenje spomenika zahvalnosti Crvenoj armiji u Poljskoj, rekavši da su poljske vlasti pokazale nezahvalnost.

"U Poljskoj je u direktnom prenosu srušen spomenik zahvalnosti Crvenoj armiji na mestu gde je sahranjeno više od 500 vojnika prvog ukrajinskog fronta. Od danas su Poljaci zvanično nezahvalni", napisala je Zaharova na Telegramu.

Rušenje spomenika uz pomoć teške opreme direktno je prenosio Institut nacionalnog sećanja Poljske. Predstavnici lokalnih vlasti, kao i direktor Instituta nacionalnog sećanja Poljske Karol Navrocki, stigli su na lice mesta da posmatraju radove.

"Ovo nije spomenik. Spomenik mora biti istorijski, naučno ili estetski privlačan. Ovaj spomenik se ne odnosi na događaje koji su se odigrali, jer 1945. godine nije bilo oslobođenja i heroja Crvene armije. To je simbol sovjetskog komunizma, simbol sovjetske propagande", rekao je jedan poljski zvaničnik.

Spomenik zahvalnosti Crvenoj armiji, podignut 1945. godine na raskrsnici ulica Skladovska-Kurie i Žiromskog, ovekovečio je uspomenu na 676 vojnika prvog ukrajinskog fronta koji su poginuli u borbama u martu 1945. godine. 

Poslednjih godina u Poljskoj je uništeno na stotine spomenika vojnicima Crvene armije koji su poginuli za oslobođenje zemlje. 

Poljski predsednik Andžej Duda je u leto 2017. potpisao izmene zakona o zabrani propagande komunizma ili nekog drugog totalitarnog sistema u nazivima zgrada, objekata i prostorija za javnu upotrebu. Zakon predviđa, između ostalog, rušenje sovjetskih spomenika. 

Prema procenama Instituta nacionalnog pamćenja Poljske, koji je zadužen za rad na memorijalima, zakon o dekomunizaciji zahvatiće oko 230 spomenika Crvene armije. Istovremeno, prema zakonu, dekomunizacija neće uticati na mesta sahranjivanja.

Ruske vlasti su više puta izjavljivale da neke evropske zemlje pokušavaju da prekrajaju istoriju. Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije rekao da su "oni, posebno Poljska, sklopili sporazum sa nacističkom Nemačkom i da Rusija ima na raspolaganju dokumente o tome kako su pregovarali". 

Prema mišljenju ruskih političara, Evropa nije spremna da prizna ovaj deo svoje istorije. Putin je rekao da je Ruska Federacija dužna da obezbedi očuvanje istine o Velikom otadžbinskom ratu i da se odupre pokušajima falsifikovanja njene istorije.

Oskrnavljeni spomenici i u Nemačkoj

Ambasada Rusije u Nemačkoj osudila je skrnavljenje 14 nadgrobnih spomenika sovjetskih vojnika u memorijalnom kompleksu Seelov Hejts u saveznoj državi Brandenburg,  što su počinili nepoznati vandali.

"Nastavljamo da beležimo vandalske akte nad sovjetskim vojnim grobovima i spomen obeležjima u Nemačkoj. Ogorčeni smo zbog skrnavljenja grobova vojnika Crvene armije koji su dali svoje živote za oslobođenje sveta i Evrope od nacizma", navodi se u saopštenju ambasade piše na Telegram kanalu.

Kako je saopšteno iz diplomatskog odeljenja, u memorijalnom kompleksu Selov Hejts ukupno je 14 nadgrobnih spomenika oštećeno ili delimično uništeno. Uz izjavu su priložene fotografije.

"Posebno je cinično što je ovaj podli zločin počinjen uoči Dana pobede u Velikom otadžbinskom ratu", istakla je ambasada.

Bitka za Seelov Hejts u aprilu 1945. jedna je od najvećih u toku berlinske ofanzive. Zauzimanje ove strateške tačke i poraz 9. armije Vermahta dali su odlučujući doprinos približavanju Pobede u završnoj fazi Velikog otadžbinskog rata i otvorili Crvenoj armiji direktan put ka Berlinu .

Memorijal Seelov Hejts otvoren je u novembru 1945. godine, sastoji se od otvorenog prostora sa vojnom opremom i muzeja, koji je počeo sa radom 1972. godine. Zgrada muzeja je uređena u obliku komandnog mesta 1. beloruskog fronta na visoravni Rejtvejn. Na teritoriji memorijalnog kompleksa sahranjeno je više od 30.000 sovjetskih vojnika.