Na našem portalu 19. maja 2023. objavljen je tekst pod nazivom "Patrušev upozorava: Radioaktivni oblak se približava Evropi" u kojem je navedeno da je sekretar Saveta bezbednosti Rusije izjavio da je uništavanje municije sa osiromašenim uranijumom, koju je Zapad isporučio Ukrajini, dovelo do pojave radioaktivnog oblaka. Analizom portala Raskrinkavanje.ba utvrđeno je da je u tom tekstu reč o manipulisanju činjenicama u i da nije došlo do povećavanja nivoa radijacije u Poljskoj.
Ruske snage su 13. maja 2023. bombardovale grad Hmeljnicki u zapadnoj Ukrajini. Nakon napada, ruski i neki srpski mediji objavili su da je tom prilikom uništeno skladište municije s osiromašenim uranijumom i, prenošenjem izjave Petruševa, da je nakon toga došlo do povećanja nivoa radijacije.
Ruska strana tvrdi da je uništeno skladište s municijom, bez preciziranja ikakvih detalja o uranijumu, dok ukrajinski zvanični izvori navode da je, između ostalog, došlo do oštećenja "kritične infrastrukture". Iako nije moguće precizno utvrditi da li je u napadima uopšte oštećeno skladište s municijom, jedno je sigurno - ni ruski ni ukrajinski zvanični izvori u prvobitnim izjavama nakon napada nisu ni pomenuli osiromašeni uranijum.
Nadovezujući se upravo na ove ranije tvrdnje o povećanom nivou radijacije u Ukrajini nakon ruskog napada dronovima na zapadni deo te zemlje, Patrušev je izjavio da je i u Poljskoj povećana radijacija kao i da se "radioaktivni oblak kreće ka Evropi". Mediji su njegove izjave u svojim izveštajima predstavili kao činjenice, ne pominjući pritom druge informacije o toj temi, poput demantija poljskih zvaničnih izvora.
Tačnost navoda da je u Poljskoj zabeležen povećan nivo radijacije zbog ruskih napada na zapadu Ukrajine proveravala je platforma za fakt-čeking iz Gruzije Muth detector u analizi objavljenoj 23. maja 2023. godine. Kako se navodi u toj analizi, Jakov Kedmi, u analizi predstavljen kao "politikolog i propagandista Kremlja", na svom Telegram kanalu prvi je objavio navode o tome da je u Lublinu, na istoku Poljske, zabeležen porast nivoa bizmuta. Tvrdnje s ovog Telegram kanala potom su 16. maja preuzeli mediji na ruskom jeziku, navodi se u pomenutoj analizi, a upravo je te navode ponovio i Patrušev 19. maja za TASS.
Poljska Nacionalna agencija za atomsku energiju objavila je, međutim, saopštenje za javnost 17. maja u kojem je demantovala navode da postoji pretnja po zdravlje ljudi, navodeći da je nivo radijacije u toj zemlji u okviru normalnih vrednosti. Kako su naveli, izmerene vrednosti bizmuta jesu bile blago povećane, ali su uzrok tome prirodni procesi koji nisu povezani s napadima na Ukrajinu niti predstavljaju pretnju za zdravlje.
Nacionalna agencija za atomsku energiju Poljske obavestila je da je radijacijska situacija u zemlji normalna. Privremene, povišene vrednosti prirodne radijacijske pozadine nisu ništa neobično i javljaju se redovno, npr. tokom padavina, navedeno je u saopštenju.
Identične tvrdnje proveravala je i poljska platforma za proveru činjenica fakenews.pl. U analizi objavljenoj 18. maja 2023. upoređen je nivo bizmuta iz septembra 2022. godine i iz maja ove godine. Iz tih podataka vidljivo je da je u septembru 2022. taj nivo čak bio i veći nego u maju 2023. godine. Ove činjenice dodatno potvrđuju da je reč o uobičajenoj pojavi koja nije povezana s ruskim napadima na Ukrajinu.
Dakle, nema potvrda da je nakon ruskih napada na ukrajinski grad Hmeljnicki došlo do oštećenja skladišta naoružanja s osiromašenim uranijumom, a činjenice pokazuju da nakon tih napada nivo radijacije u Ukrajini nije povišen. Jednako je netačna i tvrdnja da je "radioaktivni oblak već krenuo ka Evropi" i da je u Poljskoj zbog toga već zabeležen porast radijacije, kako tvrdi Patrušev.
RT Balkan se izvinjava čitaocima.