Medvedev upozorava: Ako Zapad pošalje nuklearno oružje, udarićemo preventivno
Ako Zapad pošalje Ukrajini nuklearno oružje, Rusija će morati da izvrši preventivni udar, rekao je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev u Vijetnamu, prenose "RIA Novosti".
Govoreći o Evropi i SAD, Medvedev nije isključio mogućnost da će Ukrajini da pošalju "sasvim dovoljno aviona", a štaviše, možda im daju i nuklearno oružje.
"Ali, to onda znači da će im doleteti projektil sa nuklearnim punjenjem. Postoje nepovratni zakoni rata. Ako je u pitanju nuklearno oružje, moraćemo da pokrenemo preventivni udar", objasnio je Medvedev.
Prema njegovom mišljenju, Anglosaksonci toga nisu u potpunosti svesni i veruju da do ovoga neće doći. "Hoće, pod određenim uslovima", rekao je on.
Evropa je "poludela", svojim odlukama stalno rasplamsava situaciju, ocenio je Medvedev.
"Evropa je poludela. SAD se u celini ponašaju u skladu sa svojim pragmatičnim interesima, one se ne bore, samo zarađuju novac. Pokušavaju da unište vekovnog neprijatelja. Što se Evrope tiče, oni stalno podgrevaju i raspiruju situaciju svojim odlukama", objasnio je.
Dodao je i da je poverenje u dolar kao istaknutu valutu poljuljano i da se veliki broj zemalja pribojava da bi nekada u budućnosti SAD mogle da pribegnu sličnim mehanizmima koje Vašington sada koristi protiv Rusije. Komentarišući ekonomsku situaciju SAD, bivši predsednik Rusije je kazao da ne smatra da će doći do kraha američke ekonomije i istakao da njen potencijalni kolaps ne bi nužno bio u interesu Moskve.
Na pitanje novinara o poželjnim kandidatima na predstojećim američkim predsedničkim izborima 2024. godine, Medvedev je rekao da je Moskvi jedino važno da Amerikanci ne biraju predsednika koji pati od demencije.
"Jedino je važno da se ne izaberu tipa sa demencijom. Mada, to je vrlo verovatno", dodao je on.
Medvedev predviđa: Početak trećeg svetskog rata zavisi od načina raspada Ukrajine
Ukrajina kao država će neminovno nestati, za to postoji nekoliko scenarija koji će odrediti da li će doći do trećeg svetskog rata, smatra Medvedev.
"Nedavno sam pisao zašto će Ukrajina nestati. Sada je vreme da kažem kako će Ukrajina nestati i koliki je rizik od nastavka sukoba u Evropi i svetu. To zavisi od toga kojim putem će se odvijati proces dezintegracije ove zemlje koja umire zbog izgubljenog vojnog sukoba", napisao je Medvedev na Telegramu.
Ukrajina će se, prema rečima Medvedeva, raspasti na jedan od dva načina. "Ili relativno sporom erozijom ukrajinske državnosti sa postepenim gubitkom preostalih elemenata državnog suvereniteta. Ili njenim momentalnim urušavanjem uz istovremenu propast njene državnosti", predviđa on.
U svakom slučaju, nastavio je političar, posle konačnog kolapsa Ukrajine moguća su tri scenarija.
"Nova Ukrajina" i perspektive trećeg svetskog
U prvom slučaju, zapadni regioni Ukrajine "prelaze pod kontrolu nekih država EU, nešto poput 'anšlusa'", kako se zvalo uključivanje Austrije u nacističku Nemačku, kaže Medvedev.
Istovremeno, ostaće izvesna "ničija" ukrajinska teritorija, stisnuta između Rusije i teritorija koje su dospele pod suverenitet evropskih zemalja, kaže on.
Preostali deo teritorije bez vlasnika najaviće sukcesiju od nekadašnje Ukrajine, njen međunarodni pravni subjektivitet i nameru da svim sredstvima vrati izgubljene zemlje, , misleći samo na one zemlje koje su ušle u sastav Rusije, opisao je Medvedev mogući razvoj događaja.
Ova "Nova Ukrajina" će odmah da izrazi želju da uđe u Evropsku uniju i NATO, što će se i dogoditi nakon nekog vremena.
Oružani sukob bi se nastavio posle kratkog vremena i pretvorio u pravi treći svetski rat, navodi ruski zvaničnik.
Razumne garancije
U drugom scenariju, prema rečima bivšeg ruskog predsednika, Ukrajina će nestati nakon završetka Specijalne vojne operacije u procesu njene podele između Rusije i država EU.
"Vlada Ukrajine bi se formirala u egzilu u nekoj od evropskih zemalja. Sukob se završava uz razumne garancije da se neće nastaviti u bližoj budućnosti, ali uz očuvanje terorističkih aktivnosti ukrajinskih nacista, koji će biti rasejani u državama EU koje su dobile zapadnoukrajinske zemlje", izneo je on potencijalnu situaciju.
Rizik od nastavka sukoba ili njegove eskalacije u treći svetski rat u ovom slučaju se može smatrati umerenim, rekao je Medvedev.
U trećoj opciji, dodao je, dešava se isto što i u prvom slučaju, ali "samo suprotno".
"Zapadne zemlje Ukrajine ulaze u sastav nekih zemalja EU. Narod centralnih regiona Ukrajine koje nemaju vođu, u okviru prvog člana Povelje UN, odmah proglašavaju samoopredeljenje pristupanjem Ruskoj Federaciji. Zahtev je odobren, a sukob se završava sa realnim garancijama da neće da se obnovi u dugoročnoj perspektivi", rekao je političar.
Nema drugih opcija od ovih tri, siguran je Medvedev.
"I to je već svima jasno, čak i ako je nekome na Zapadu neprijatno da to prizna. Možda smo privremeno zadovoljni drugom opcijom, ali nam treba treća", rezimirao je on.
Ipak, Medvedev je nešto kasnije tokom dana istakao da bi trebalo izučiti sve mirovne predloge koji se budu pojavljivali kada je reč o situaciji u Ukrajini.
Isto tako, on je naglasio da će, zahvaljujući Specijalnoj vojnoj operaciji, odbrambeno-industrijski sektor Rusije registrovati veliki rast, te da je država već počela da primenjuje nove tehnologije.