Ambasador RF u Indiji: SAD nam neće poremetiti odnose, postali smo glavni izvoznik nafte za Indiju
Rusija je postala najveći partner Indije u naftnom sektoru, a tokom prošle godine isporuke ovoj zemlji porasle su za 12 puta, rekao je za "Izvestija" ambasador Rusije u Indiji Denis Aljipov. Istovremeno, kako je naveo, bilateralna trgovinsko-ekonomska saradnja nije ograničena samo na energetiku, a Moskva i Nju Delhi razvijaju i dobru političku saradnju uprkos pritiscima Zapada, koji, kako ocenjuje diplomata, neće uspeti da pokolebaju dobre odnose dveju zemalja.
"Naše isporuke čine više od trećine indijskog uvoza nafte", Rusija je prevazišla dugogodišnje lidere i tradicionalne partnere Indije u naftnom sektoru - Irak, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, a važno je i da su obe strane zainteresovane za dugoročne kontakte, i to ne samo kada je reč o nafti, rekao je ambasador.
Prema njegovim rečima, postoji veliki prostor za saradnju i u oblasti tečnog prirodnog gasa i drugih energenata.
Zahvaljujući tako velikoj isporuci ruske nafte vrednost celokupne trgovinske saradnje Indije i Rusije prevazišla je 30 milijardi dolara, što je, prema inicijalnim planovima lidera Rusije i Indije, bilo planirano da se postigne tek 2025. godine. U isto vreme, Indija ima značajan trgovinski deficit u odnosu sa Moskvom, zbog čega dve države traže nove projekte u kojima bi bitnu ulogu za Rusiju odigrale kompanije iz Indije. U planu je i postizanje dogovora o slobodnoj trgovini Indije i zemalja Evroazijske ekonomske unije, čiji je Ruska Federacija deo.
Komentarišući korišćenje nacionalnih valuta u trgovinskim odnosima dveju zemalja, Aljipov je istakao da je to za sada još "osetljiva tema" na kojoj se radi, ali da je nesumnjivo da se i rublja i rupi koriste, kao i dolar, od kojeg verovatno ni jedna strana ne bi odustala, "da nije bila primorana".
"Trend dedolarizacije započeli su sami Amerikanci. Očigledno je da Indija vidi rizike koji se tiču korišćenja stranih valuta, te je i zakonodavno omogućila opciju korišćenja rupija u međunarodnom plaćanju". On se danas koristi u trgovini sa 20 zemalja, objasnio je ambasador.
U tom kontekstu, kako je naveo, Rusija "predlaže niz rešenja", a prioritetne oblasti rada su optimizacija mehanizama međusobnih obračuna, korišćenje alternative SVIFT-u, sinhronizacija platnih sistema (ruske "Mir" i indijske "RuPej") i proširenje saradnje između banaka.
Ambasador se osvrnuo i na pritiske sa kojima se Nju Delhi suočava, a koji su posebno intenzivirani od početka Specijalne Vojne Operacije. Istakao je da Zapad neće uspeti da "otrgne" Indiju od Rusije, jer su dobri odnosi "nacionalni interes Indije", pa ih se neće odreći "zbog nečijeg hira".
"Indija vodi uravnoteženu politiku i demonstrira nezavisnost prilikom donošenja odluka. Taktika političkog pritiska u njenom slučaju ne funkcioniše. Druga stvar su novi ekonomski uslovi sa kojima se naše zemlje suočavaju. Kada je o tome reč, mi stvaramo mehanizme koji nam omogućavaju da nastavimo saradnju uprkos jednostranim antiruskim sankcijama", kaže Aljipov.