Oslobađanje grada Marjinke neće biti odloženo s obzirom da su tamo prebačene dodatne čečenske jedince, nagovestio je lider Donjecke Narodne Republike (DNR) Denis Pušilin u intervjuu za "RIA Novosti".
"Već sam govorio da se datum oslobođenja bliži, činilo mi se da smo blizu toga, nakon što smo oslobodili više od polovine grada. Ali suočavamo se sa ozbiljno utvrđenim područjem", objasnio je.
Neprijatelj u tom gradu, ne štedi snagu, i neprestano prebacuje rezerve, ali ne u takvim razmerama kako je to bilo u Bahmutu (Artjomovsk), objasnio je Pušilin.
"Oslobođenje ovog grada koje se nalazi na teritoriji DNR se jeste odužilo, ali, s obzirom na to da su sada tamo raspoređene dodatne čečenske jedinice koje imaju mnogo iskustva i motivacije, oslobođenje Marjinke neće dugo trajati", naglasio je on.
Ruske snage treba da se kreću dalje i oslobađaju nova naselja, kazao je i dodao da je glavni zadatak da se neprijatelj odbije od Donjecka u svim pravcima.
"Kada oslobodimo Marjinku i odbijemo neprijatelja, nećemo potpuno sprečiti, ali ćemo makar otežati neprijatelju da gađa Petrovski i Krivorogovski okrug. To nam je važno", zaključio je Pušilin.
Marjinka je predgrađe Donjecka, udaljeno kilometar od Petrovskog okruga. U gradu se nalaze strateški značajni položaji Oružanih snaga Ukrajine jer odatle neprijateljska artiljerija redovno gađa Donjeck.
Ugalj iz DNR u Evropi i Aziji
Čak i sa skraćenim kapacitetom vađenja, ugalj iz DNR se preko logističkih lanca šalje i snabdeva i evropske i azijske zemlje, rekao je Pušilin.
Najveći deo uglja se sagoreva u termoelektranama u regionu, dodao je.
"Ostalim, čak i uzimajući u obzir pritisak sankcija, preko naših logističkih lanaca, koji su izgrađeni i funkcionišu od 2014. godine, snabdevamo i evropske i azijske zemlje", dodao je on.
Republika može da proizvede i proda mnogo više uglja i namerava da to učini čak i u okolnostima u kojima se nalazi, objasnio je.
Industrijski razvoj Donjeckog ugljenog basena počeo je 1722. godine, car Petar Prvi je izdao ukaz "O potrazi za ugljem i rudama na Donu i u Voronješkoj guberniji". Stručnjaci smatraju da rezerve uglja na teritoriji Rostovske oblasti, DNR i LNR omogućavaju da se izvuče oko milijardu tona godišnje, ali su za povećanje obima potrebne velike investicije i restauracija rudnika.