Hakeri najavljuju veliki napad: Manje od 48 sati do sloma evropskog bankarskog sistema
Ruski hakeri grupa "Kilnet", "Revil" i "Anonimus Sudan" objedinili su svoje napore i najavili da će u naredna 48 sata doći do moćnog napada na finansijski sistem Zapada, javlja Telegram kanal "Meš".
"Zadatak broj jedan biće da se parališe SVIFT", globalni sistem plaćanja iz kojeg je Rusija prošle godine isključena. Na meti će se naći evropske i američke banke, SVIFT sistem i američki Fed.
U planu je da se "bezumnicima pruži otpor po formuli 'nema novca - nema oružja - nema kijevskog režima'".
Šta su rekli hakeri?
"Danas smo direktna pretnja za sve evropske banke. Evropske banke, uskoro ćete postati svedoci najvećeg sajber napada u novoj istoriji sveta. Budite spremni! Jer, kada mi udarimo, biće isuviše kasno da bilo šta ispravite. Mnoge evropske banke postaće meta, i mi ćemo napadati bez milosti", rekao je predstavnik "Anonimusa" u video snimku koji kruži Telegramom.
Javnosti se obratila i hakerska grupa "Revil".
"Meš" podseća da je "Revil" jedna od najaktivnijih hakerskih grupa na svetu koja se proslavila time što je uspešno ukrala šeme budućih proizvoda kompanije "Epl", izvršila napade na lokalnu samoupravu Teksasa i najvećeg izvoznika mesa na svetu - "Džej-bi-es" (JBS).
"Svet je poludeo! Razlog za to je novac. Ako Bog upravlja Rusijom, onda ko upravlja Evropom? Tako je, bankarski sistem! Ako nema novca - nema problema. Revil je u dovoljnoj meri upoznat sa evropskom finansijskom infrastrukturom. Vidimo se uskoro."
"Kilnet" je najavio probleme sa kojima se Zapad do sada nije sreo i upozorio Evropu da se ne mogu odbraniti od predstojećih napada.
"Ovo nije DdoS napad, igra je završena! Pozivamo sve aktivne grupe na destruktivne aktivnosti protiv evropskog bankarskog sistema. Ako nema para, nema oružja, nema kijevskog režima! Ovo je formula smrti nacizma i ona će biti efikasna. U roku od 48 sati počećemo sa tom globalnom kampanjom. Ništa vas neće spasiti i ovo nije upozorenje, ja vas samo informišem. Nikada do sada niste videli takve probleme. Mi smo 'Kilnet'".
Grupa "Kilnet" u avgustu prošle godine je hakovala sajt američkog vojno-industrijskog giganta "Lokid Martin". Grupacija je navodno osnovana 2021. godine, a njeni hakeri do sada su napali više desetina državnih i privatnih struktura zapadnih zemalja.
"Politiko" je pisao da je ova grupacija odgovorna i za napad na prošlogodišnju Evroviziju, pošto ruskoj strani nije bilo dozvoljeno da učestvuje u njoj. "Kilnet", "kojeg mnogi u Rusiji video kao heroja", reaguje emotivno na ono sa čime se danas suočava Rusija i zbog toga želi da "natera Evropljane da plate za njihovu nedvosmislenu podršku Ukrajini i kazni zapadne vlade zbog njihove antiruske" politike, naveo je portal.
Samo do septembra prošle godine, na njihovoj "nišanu" se našlo deset zapadnih zemalja, uključujući SAD, Italiju, Norvešku, Estoniju, Litvaniju i Letoniju.
Ipak, pozivajući se na stručnjake za sajber bezbednost, "Politiko" ove "ruske heroje" opisuje više kao smetnju, nego pretnju. "Većina zemalja koje su bile pogođene uspele su da odbiju napade ili da se lako oporave od njih", navodi se i dodaje da je njihov uticaj na sukob u Ukrajini "minoran" jer se ne radi o napadima visokog profila, kao ni o hakerskoj grupi za koju ima dokaza da sarađuje sa ruskom vladom.
"Kilnet se drastično razlikuje od ruskih visokokvalifikovanih hakera koji rade za grupacije obaveštajnih službi poput 'Fensi bera" i 'Sendvorma'. 'Kilnet' je više nešto poput ljute, nacionalističke onlajn mafije oružane sajber instrumentima niskog kvaliteta".
Kako piše "Politiko", organizacija se prvobitno proslavila DDoS napadima i proruskim porukama koje su ostavljali na hakovanim stranicama, a prvobitne usluge nudili su za novac, što ih je pozicioniralo kao kriminalnu sajber grupu. Prema podacima sa različitih internet resursa, ovi hakeri su usluge nudili preko oglasa na ruskojezičnim forumima. Ipak, nakon početka Specijalne vojne operacije, grupacija je postala vrlo glasna i počela aktivno da podržava rusku ofanzivu:
"Oni traže osvetu i odmazdu za nepravde za koje veruju da su učinjene protiv Rusije i njenog naroda. Izuzetno reaguju na trenutna geopolitička dešavanja".
Rojters je, takođe, prenosio da napadi na "Džej Pi Morgan" od prošlog juna, za koje je prema pisanju nekih medija "Kilnet" preuzeo odgovornost, nisu isuviše uticali na rad banke. Slične napade "Kilnet" je izveo početkom ove godine i na nemački deo interneta, što je bio odgovor na odluku Berlina da Kijevu pošalje "leopard" tenkove.
U Italiji su, tokom prošlogodišnje Evrovizije, napade pretrpeli Senat i Nacionalni institut za zdravlje. U junu prošle godine, izvedeni su sajber napadi na Litvaniju nakon što su tamošnje vlasti odlučile da blokiraju tranzit ruskih dobara kroz njihovu teritoriju koji je bio namenjen Kaljinjingradu - ruskoj enklavi na baltičkoj obali. Ovi napadi su, kako je ocenjeno, imali "ograničen uspeh".
Nešto kasnije, u avgustu, na meti se našla i Estonija, ali i akcije protiv te države su navodno prošli "u najvećoj meri neopaženo".
"Ali 'Kilnetov' uspeh nije u sofisticiranom načinu hakovanja ili sposobnosti da se infiltrira i obara mreže", već u dobrom PR-u, zaključuje "Politiko".
Ko stoji iza "Kilneta"?
Osnivač "Kilneta" je takozvani "Kilmilk" koji je bio aktivan član foruma RuTor od oktobra 2021. godine.
Prema njihovim tvrdnjama, "Kilmilk" je bio umešan u razne šeme od svoje četrnaeste godine, uključujući iznuđivanje novca od pojedinaca koje su na internetu nazivali pedofilima. Isti izvor pretpostavlja da je "Kilmilk" sa napadima počelo 2019. godine, ali da se zatim suočio sa značajnim finansijskim problemima usled gubitaka povezanih sa kriptovalutama.
Ipak, prema zvaničnoj verziji, "Kilmilk" je navodno napustio grupu koju je osnovao u julu 2022, iako, kako piše portal "flešpoint.io", još održava jake veze sa "Kilnetom".
Novi lider ovih hakera je, ako je verovati onome što piše na internetu, takozvani "BlekSajd".