Mirovne inicijative o Ukrajini koje su predložile neke zemlje sadrže ideje koje bi mogle da funkcionišu, kazala je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u intervjuu za TASS na marginama Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF).
"Naravno, u predloženim mirovnim planovima postoje ideje koje mogu da zažive", odgovorila je i zahvalila se svakoj zemlji, svakoj državi ili svakoj javnoj ličnosti koja je dala svoj predlog.
"Zahvalni smo svima koji govore o miru i smirivanju odnosa, i svima koji žele da budu korisni u ovom slučaju. Ima zanimljivih ideja koje mogu da funkcionišu. Ima ideja koje su u skladu sa našim pristupom, kao što je kineska inicijativa".
Glavni problem na koji je ukazala je to što ove predloge bojkotuje "kijevski režim koji je sebi zabranio" bilo kakvu vrstu pregovora sa Rusijom. "Pregovore je zabranio ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, jer je takav koncept prihvaćen u Vašingtonu", naglasila je.
U Vašingtonu vlada koncept "ubijte što više Rusa", kazala je i podsetila na reči istaknutih predstavnika političkog establišmenta, reči Džordža Buša i senatora Lindzija Grema.
Prema njenim rečima, Vašington teži totalnoj dominaciji u svetu i želi da nanese strateški poraza Rusiji. "Ranije su to govorili i propisivali kao rasparčavanje. Sada već javno i očigledno govore da to nije rasparčavanje Rusije, već neka vrsta kazne za Rusiju. Jasno su to definisali", primetila je Zaharova.
"Dakle, ne radi se o tome da li su inicijative dobre, već je problem to što vašingtonski političari ne daju Ukrajini mogućnost da napravi korak ka miru. Oni vide budućnost Ukrajine na potpuno drugačiji način", navela je ona.
Prema njenim rečima, SAD apsolutno nisu zainteresovane za prosperitetnu i još nezavisniju Ukrajinu, na nju gledaju kao na oruđe za uticaj na Rusiju i region u celini. Krajnji cilj Vašingtona nije samo Rusija, već i Kina, ocenila je.
Proces globalne transformacije koji je započet u svetu trajaće "prilično dugo", rekla je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova na sednici SPIEF-a "Narodna Diplomatija: dijalog lidera".
"Svet je došao do trenutka globalne geopolitičke transformacije. To će trajati dovoljno dugo. Biće složeno. To će doneti mnogo novih stvari u naše postojanje", rekla je Zaharova, prenose "RIA Novosti".
Zapad držao fige iza leđa
Moskva je želela da izgradi bliske i ravnopravne odnose sa Zapadom, koji je kao odgovor na to uvek držao fige u džepu i nije želeo da izgradi prijateljske odnose sa Rusijom, kazala je Zaharova.
Podsetila je na izjavu bivše šefice austrijskog ministarstva spoljnih poslova Karin Knajsl, prema kojoj se odnosi Ruske Federacije sa Zapadom mogu uporediti sa teškim razvodom.
"Nisam sigurna da se tako mogu okarakterisati naši odnosi sa Zapadom. Hteli smo da gradimo ravnopravne odnose. Hteli smo prijateljstvo, partnerstvo, saradnju, ali oni su hteli nešto potpuno drugačije. Izgleda da su svih ovih godina, nažalost, držali fige iza leđa", objasnila je Zaharova.
Bliski ljudi mogu da se pretvore u najgore neprijatelje, kada ogorčenost i razočarenje zauzmu mesto jakih osećanja, ali u slučaju Zapada to je netačna metafora, pošto on nije pokušavao da izgradi bilo šta sa Ruskom Federacijom, objasnila je.
Odnosi Rusije i Zapada su prema njenim rečima, karakteriše odsustvo jedne strane da zauzme odgovoran pristup, da se uzdrži od izdaje.
Zapad je iscrpeo mogućnosti Rusije za svaku vrstu saradnje, beskrajno je postavljao uslove, ali zapravo Evropa nije htela da dozvoli formiranje "nekakve jedinstvene zajednice".
Istovremeno, Zaharova je priznala da su istinski bliski odnosi bili mogući, Moskva je bila apsolutno spremna za to, a takve veze bi bile "izuzetno korisne". Prema njenim rečima, Zapad nije iskoristio ovu šansu, jer je Evropa podređena SAD i ne može da vodi sopstvenu nezavisnu politiku.
Ne postoji način da Evropa, bez Amerike, uradi nešto, makar to bilo njoj od koristi ili vitalnog značaja, sigurna je Zahrova. "Odnosi u energetskom sektoru, u oblasti industrije i proizvodnje bili vitalni za Evropsku uniju", ukazala je.