Rusija nema konkretne podatke o pripremama u Poljskoj za državni udar u Belorusiji, ali su Moskva i Minsk odlučni da se odupru pokušajima destabilizacije izjavio je portparol predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov.
"Nema konkretnih podataka. Teško je reći o čemu se tačno radi. Ali jedno ostaje očigledno - to je da i Minsk i Moskva imaju mnogo neprijatelja", rekao je portparol Kremlja, komentarišući informacije o mogućoj pripremi državnog udara u Belorusiji.
"Naravno, među njima ima i onih koji su spremni da zadru u stabilnost Belorusije i Rusije. I mi i Belorusija smo odlučni da se zajedno odupremo ovim pokušajima", zaključio je Peskov.
Britanski list "Sandej tajms" objavio je u nedelju da bivši pripadnici beloruskih tajnih službi, koji su napustili zemlju posle predsedničkih izbora 2020. godine, nameravaju da učestvuju u oružanom pokušaju pobune protiv Lukašenka. Prema pisanju lista, nekoliko stotina građana Belorusije obučava se u centrima za obuku u Poznanju, navodi više ruskih medija.
Dijalog sa delegacijama iz Afrike
Dijalog o inicijativi afričkih lidera za rešavanje konflikta u Ukrajini nastaviće se na samitu Rusija-Afrika, a postoje teme koje bi mogle biti sprovedene, prokomentarisao je ovu mirovnu misiju portparol Kremlja.
Delegacija afričkih lidera je na sastanak sa ruskim predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu stigla iz Kijeva, gde je prethodno održan susret sa predsednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim. Predstavljena je inicijativa za rešavanje ukrajinske krize koja se sastoji od deset tačaka, a koje se tiču bezbednosnih garancija, slobode kretanja žitarica preko Crnog mora, oslobađanja ratnih zarobljenika i skorog početka pregovora.
"O tome je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov detaljno govorio. Dijalog sa Afrikancima će se nastaviti o idejama koje su izneli članovi delegacije. Postoje određene teme koje se mogu u potpunosti realizovati. Predsednik Putin je o tome govorio. Razgovori će se nastaviti, uključujući i na samitu Rusija-Afrika, koji će se održati za mesec dana u Sankt Peterburgu", zaključio je Peskov, navode mediji.
Na pitanje novinara o poteškoćama sa inspekcijom UN na teritoriji u blizini hidroelektrane Kahovka, Peskov je prokomentarisao da tu postoji mnogo nerešenih pitanja.
"Postoji mnogo pitanja. Kako preći? Gde je linija kontakta? Znate da su tamo stalna granatiranja, stalne provokacije. Granatiraju se civilni objekti, stanovništvo, ljudi ginu. Veoma je teško garantovati bezbednost", ističu ruski mediji.
Ranije su Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova i Svetska organizacija za migracije saopštili da im Rusija nije dala pristup teritoriji leve obale Dnjepra da bi pružili pomoć stanovništvu nakon uništenja hidroelektrane Kahovka.
U razgovoru sa novinarima Peskov se osvrnuo na Putinov susret sa dopisnicima sa fronta i naveo da je to važan izvor informacija za ruskog predsednika, i da će šef države nastaviti takve kontakte.
"To je važan način da se predsednik informiše sa terena. Znate da on ima mnogo izvora informacija, a jedan od njih je dijalog sa vojnim dopisnicima", zaključio je portparol Kremlja.