Evropa ostaje bez ruskog gasa koji ide preko Ukrajine? Sve manje šanse za obnovu ugovora
Jedna od poslednjih arterija koja prenosi ruski gas u Evropu mogla bi da bude zatvorena do kraja sledeće godine, kada ističe ugovor o snabdevanju Ukrajine i "Gasproma", rekao je ministar energetike Ukrajine German Galuščenko za "Fajnenšel tajms".
Galuščenko je istakao da su šanse da Kijev i Moskva dogovore obnovu petogodišnjeg ugovora o tranzitu koji je prvi put potpisan 2019. male, iako se kroz Ukrajinu doprema skoro 5 odsto ukupnog evropskog uvoznog gasa.
"Zaista ne mogu da zamislim kako bi dogovor mogao da bude bilateralan", rekao je Galuščenko na pitanje da li bi Ukrajina bila spremna da ponovo pregovara o sporazumu sa Moskvom i dodao da Ukrajina "već priprema svoje sisteme za smanjenje zaliha".
Nakon prethodnih smanjenja - energetska kriza, inflacija i viši troškovi života
Zbog sankcija koje je Zapad uveo Moskvi, smanjeno snabdevanje Evrope ruskim gasom prošle godine prouzrokovalo je energetsku krizu, podstaklo inflaciju i podiglo troškove života širom evropskog kontinenta.
Iako je većina ruta kojima se ruski gas dopremao u Evropu zatvorena, ukrajinski gasovod je jedan dva koja su nastavila da prenose gas iz Rusije, iako smanjenim kapacitetom, piše FT.
Prema podacima energetske konsultantske kuće ICIS, Austrija se u maju za oko polovinu svog uvoza gasa oslanjala na ruski gas koji je prolazio kroz Ukrajinu, dok je Slovačkoj taj gasovod obezbeđivao čak 95 odsto.
Ovo je, kako se dodaje, prvo priznanje Kijeva da će ugovoru kojim se garantuje prenos ruskog gasa kroz Ukrajinu verovatno "biti dozvoljeno da istekne" krajem sledeće godine.
Bez ukrajinske tranzitne rute, jedini gasovod iz Rusije koji bi još uvek isporučivao gas u Evropu bio bi Turski tok, koji snabdeva zemlje na jugoistoku kontinenta i koji je u maju činio nešto manje od 3 odsto evropskog uvoza gasa.
Galuščenko je sugerisao da bi evropski političari možda želeli da ponovo pregovaraju o ugovoru, kao što se dogodilo 2019. godine kada je delegacija EU posredovala u trilateralnim razgovorima sa Rusijom i Ukrajinom, analitičari kažu da je to malo verovatno.
Evropska komisija je odbila da komentariše da li će pokušati da podstakne pregovore sa Rusijom o obnovi ugovora, navodi FT i objašnjava da čak i mali gubitak snabdevanja ima potencijal da podigne cene širom kontinenta.
Ruski gas u Evropu može i bez ugovora sa Ukrajinom
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Galuzin rekao je da bi odluka da se ne produži sporazum o tranzitu gasa "zadala udarac" EU, dok bi Ukrajina gubeći dividende od tranzita "pucala sebi u nogu".
Evropske cene gasa porasle više od 10 puta u odnosu na normalni nivo u 2022. godini, podseća FT.
Ipak, kako se objašnjava, iako ugovor o tranzitu istekne, "Gasprom" bi tehnički i dalje mogao da šalje gas kroz Ukrajinu tako što bi rezervisao određene količine putem aukcija koje je, prema evropskim pravilima, njihov operater sistema za prenos gasa obavezan da održi.
"Teško je zamisliti kako bi mogao da se obnovi ugovor za koji obe strane tvrde da nije ispoštovan, a posebno imajući u vidu rat u kojem se nalaze. Međutim, u teoriji gas bi trebalo da nastavi da teče ako ga evropski kupci i dalje žele i ako je Rusija spremna da ga pošalje ", rekao je analitičar Loran Rusekas.