O digitalnom suverenitetu Rusije: Ne smemo se opuštati, protiv nas se vodi informaciona agresija

Ništa nije kao pre, ne gajimo iluzije, moramo obezbediti suverenitet u digitalnoj sferi, jedna je od poruka ovogodišnjeg Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma

Digitalni i tehnološki suverenitet bitan je segment nacionalne bezbednosti, ocenio je novinar i prvi zamenik predsednika Komisije za razvoj informacione zajednice pri Javnoj komori Ruske Federacije Aleksandar Maljkevič. 

Tokom izlaganja na Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu, Maljkevič je, kao moderator diskusije na temu "Digitalna diktatura vs digitalni suverenitet: problemi, rizici, prilike" skrenuo pažnju na aktuelni problem - neokolonijalne tendencije Zapada koje su sada proširene i na digitalnu sferu i internet. 

Ako suverenitet u digitalnom prostoru, kao što je to rekao jedan od članova saveta pri administraciji predsednika Rusije, znači da svaka država ima pravo da samostalno odlučuje šta će se dešavati u njenom digitalnom prostoru, onda Rusija mora da obezbedi taj suverenitet na više nivoa, rekao je Maljkevič.

On je primetio da je u svetu još dominantan uticaj Zapada u toj sferi, te da Moskva, koja je meta velike informacione agresije, ne sme da se opusti i misli da stvari mogu biti kao pre. "To je opasna i nedopustiva iluzija", a činjenica da još nisu stvoreni pandani zapadnom IT-monopolu je, kako je ocenio, "neopravdana". 

Maljkevič je stoga predložio niz konkretnih koraka koji bi mogli dovesti do promena: organizovati razgovore na ovu temu u skupštini; na svakih šest meseci sprovoditi analizu situacije i procenu šta je urađeno za taj period; uvesti dodatne zakone koji bi regulisali rad u digitalnoj sferi; kreirati dodatne kontrolno-administrativne mehanizme na nivou Saveta bezbednosti RF; osmisliti poseban pristup obuci stručnjaka u toj sferi. 

"SVO i događaji koji su joj prethodili promenili su odnos snaga. Veliki broj IT-giganata otišlo je iz Rusije. Treba da iskoristimo praznine koje su se pojavile i u političke i u ekonomske svrhe. Ukupan iznos sredstava koje je država do danas izdvojila za program zamene uvoza kada je reč o softverima iznosi 230 milijardi rubalja", zaključio je na istom forumu u Sankt-Peterburgu Aleksandar Hinštejn, predsednik komiteta Dume za informacionu politiku.