Vernici brane svetinju: U Kijevsko-pečersku lavru stigla komisija za otimanje manastira

Među braniteljima svetinje su i deca, odrasli brane prilaz manastiru, dok članovi komisije za popis prete da će se obratiti policiji

Osvanuo je dan D za jednu od najvećih svetinja pravoslavlja. Kao u prvim vekovima, kada su gonjeni hrišćani, vernici, među kojima su i deca kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), danas su primorani da brane Kijevsko-pečersku lavru od otimanja i predaje raskolničkoj Pravoslavnoj crkvi Ukrajine(PCU). Oni su blokirali pristup komisiji Ministarstva kulture Ukrajine za popis objekata ovog manastira. Članovi komisije prete da će se obratiti policiji, javio je Savez pravoslavnih novinara na Telegramu, prenose "RIA Novosti".

"Komisija je već u manastiru. Vernici i monasi manastira objašnjavaju da predstavnici komisije nemaju zakonsko pravo na imovinu manastira", navodi se u saopštenju tog udruženja.

Ranije u utorak, ukrajinsko ministarstvo kulture saopštilo je da komisija resora namerava da proveri i zapečati pet objekata na teritoriji Kijevsko-pečerske lavre.

"Vernici su blokirali prilaz komisiji 69. korpusu. Šef nacionalnog rezervata kaže da će se, ako komisija ne bude mogla da 'radi', zvaničnici obratiti organima za sprovođenje zakona. Policija je već tu. Postoje verbalni okršaji između branilaca Lavre i aktivista. Sada kažu da se ne protive UPC, već se zalažu 'za izvršenje odluke suda' i zabrinuti su 'za zakon'", saopštio je Savez pravoslavnih novinara Ukrajine.

Ukrajinske vlasti su ranije donele odluku da monasi do danas 4. jula moraju da napuste manastir. Mitropolit Kliment i advokati Lavre dan ranije još jednom su naglasili da su sve odluke o iseljavanju monaha iz manastira nezakonite.

Prethodno advokat manastira Nikita Čekman objavio ukaz Ministarstva kulture i informativne politike Ukrajine, u kojem se navodi da je odeljenje osnovalo komisiju za pečaćenje prostorija Kijevo-pečerske lavre, i pozvalo monahe UPC da napuste prostorije do 4. jula. UPC je saopštila da je zahtev za napuštanje objekata Kijevo-pečerske lavre nezakonit, a takve postupke su nazvali samovoljom.

Nova runda sukoba oko Kijevo-pečerske lavre počela je obaveštenjem UPC Ministarstva kulture Ukrajine o jednostranom raskidu ugovora o zakupu manastira, monasi su morali da napuste Lavru 29. marta.

Ministar kulture Ukrajine Aleksandar Tkačenko rekao je da monasi mogu da ostanu u Lavri pod uslovom da pređu u raskolničku PCU. Međutim, iguman Kijevo-pečerske lavre mitropolit Pavel (Lebed) rekao je da oko Lavre ne može biti kompromisa, bratija će stajati do kraja. On je rekao i da je jednostrano raskid ugovora o zakupu zgrada Lavre nemoguće, potrebna je odluka suda, podneta je tužba o neprihvatljivosti raskida ugovora o zakupu Kijevskom privrednom sudu.

Poslednjih dana u medijima su se pojavile informacije da je Kijev postigao dogovor sa UNESKO da se iz ove velike svetinje iznesu mošti pravoslavnih svetaca, te da se, zajedno sa drugim hrišćanskim relikvijama, prenesu u Vatikan i muzeje Zapadne Evrope. Ukrajina je pak ove tvrdnje demantovala. 

U isto vreme, neke od najstarijih pravoslavnih ikona iz perioda drevne Rusije, koje su postavile temelje za razvoj ikonopisanja, prebačene su iz Ukrajine u Luvr u Parizu.

Francuska je vest o ikonama potvrdila.