Rusija

Lavrov sa turskim kolegom razgovarao o opcijama za isporuku žita siromašnim zemljama

Ministri su razmotrili druge opcije za snabdevanje najsiromašnijih zemljama žitom, koje ne zavise od subverzivnih akcija Kijeva i Zapada, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova
Lavrov sa turskim kolegom razgovarao o opcijama za isporuku žita siromašnim zemljama© mid.ru

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je razgovarao sa turskim kolegom Hakanom Fidanom o opcijama za isporuku žita zemljama kojima je to potrebno, nakon što je Sporazum o žitu prestao da važi, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije.

Kako navodi rusko MSP, razgovor se vodio na inicijativu turske strane.

"Kao alternativu Crnomorskoj inicijativi, ministri su razmotrili druge opcije za snabdevanje najsiromašnijih zemljama žitom, koje ne zavise od subverzivnih akcija Kijeva i Zapada", preciziralo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Lavrov je konstatovao da je primena Sporazuma o žitu prekinuta "zbog neuspeha ruskog dela paketa sporazuma Memoranduma Rusija-UN, zbog toga što je i dalje blokiran rad ruskih banki, osiguranje i transportna logistika, zamrznuta su ruska sredstava u inostranstvu i snabdevanje domaćih poljoprivrednih proizvoda i đubriva na svetska tržišta".

Blokiran je i doživeo je neuspeh najvažniji, onaj humani deo Sporazuma, koji je Kijev otvoreno komercijalizovao, dodao je Lavrov.

Ruski predsednik Vladimir Putin je više puta isticao da je najveći deo ukrajinskog žita izvezen u zapadne države, a da pritom nije ispoštovan glavni uslov na osnovu kog je Sporazum i sklopljen – snabdevanje žitom najsiromašnijih zemalja.

Razgovarali su i o regionalnim pitanjima s akcentom na nedavne događaje oko Ukrajine, kao i o rezultatima zajedničkog rada u okviru Crnomorske inicijative. Bilo je reči i o pitanjima vezanim za bilateralne odnose Rusije i Turske.

Danas je prekinuta primena Sporazuma o žitu, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova. Rusija je prethodno obavestila Tursku, Ukrajinu i UN da neće produžiti Sporazum. 

"U praktičnom smislu, to znači povlačenje garancija bezbednosti plovidbe i obnavljanje režima privremeno opasnog područja u severozapadnom Crnom moru, sužavanje pomorskog humanitarnog koridora u zoni Sporazuma i raspuštanje Zajedničkog koordinacionog centra u Istanbulu", objasnio je šef ruske diplomatije.

Tako je, bez učešća Rusije od 18. jula, prestao da funkcioniše Sporazum o žitu.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je u ponedeljak da planira razgovor o produženju Sporazuma sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ali portparol Kremlja Dmitrij Peskov je kazao da Putin još uvek ne planira da kontaktira Erdogana.

image