Zaharova: Položaj Srba na KiM tragičan, na Zapadu mnogi smatraju da je postojanje Srba greška
Položaj Srba koji žive na teritoriji Kosova i Metohije je tragičan, i on se samo pogoršava, ocenila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, odgovarajući na pitanje novinara radio Saga.
"Iskonski položaj srpskog stanovništva u autonomnoj pokrajini Kosova i Metohije je težak i ja bih čak rekla i tragičan, jer on nastavlja da se pogoršava. Kao što znate, kosovski vrh fanatično pokušava da pretvori taj deo Srbije u etnički čistu, albansku teritoriju. Oni i ne razmišljaju o tome da mirno koegzistiraju sa Srbima, bez obzira na to što stalno pokušavaju da uvere u suprotno. Kako bi ostvarila svoje ciljeve Priština koristi veliki arsenal represivnih mera. Ono što rade ljudi tzv. Kosova je pravi šovinizam. Jedan strašan, tragičan, ponoviću još jednom, šovinizam, što vodi pogoršanju krize".
Kako je navela, prištinske institucije pribegavaju kako diskriminatornom zakonodavstvu, tako i oružanim napadima koji liče na nacističke, a čije su žrtve civili i deca na jugu Srbije.
Srpske organizacije proglašavaju za terorističke formacije, a "sever pokrajine su okupirali kosovski specijalci, i to je zaista jedan tragičan razvoj događaja".
Kurti, odnosno, "takozvani premijer, mi to, razumete, uvek stavljamo u zagradu, prosto je uništio Briselski sporazum sa Beogradom i diskreditovao dijalog koji se sprovodio pod pokroviteljstvom Evropske unije".
"Nema sumnje da je Zapad oduvek bio i da će biti usmeren protiv Srba. Interesi Srbije su za njih ne samo drugostepeni, već i samo njihovo postojanje neki predstavnici uticajnih zemalja na Zapadu smatraju za grešku. I ne samo to. Amerikanci smatraju da je postojanje srpske države i srpske nacije pretnja njima samima. Razumete li? Oni na drugačiji način gledaju na to šta je za njih pretnja".
Kako je dalje objasnila, činjenica da Rusija, na primer, raspolaže velikim resursima koje koristi za svoj razvoj je za njih već pretnja, jer se ti resursi ne ulažu u SAD.
"Ekonomija je za njih već pretnja. Oni će sve da rade da izazovu nestabilnost po celom svetu", kako bi sebi obezbedili dobar položaj, jer nikada neće biti u stanju da pokriju svoje dugove. "To je jedan drugačiji mentalitet, druga logika". Oni u svojoj zemlji imaju veliki broj pretnji, tako da im je potrebna ekspanzija ka spolja. "A da priznaju krize koje imaju kod sebe, oni to ne mogu. Eto, to je razlika".
Bez obzira na to što na Zapadu danas kritikuju premijera takozvanih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, Vašington i EU, kako je rekla, daju lažnu nadu Beogradu da oni Srbiji žele dobro, "a u stvari nikakvo dobro ni SAD ni EU ne žele Srbiji". Kada bi to zaista bilo tako, "oni bi davno ispunili ako ništa drugo onda makar svoja ekonomska obećanja". "Beogradu bi dali kredite koje su mu obećali još nekoliko godina pre, dali bi mu mogućnost da se integriše u prostor Evropske unije u ekonomskom smislu, ali ništa od obećanog nije ispunjeno i neće ni biti".
"Vašington i Brisel idu za svojim ciljevima na račun Beograda. I to se sada dobro vidi pošto oni teraju Beograd da prizna takozvanu kosovsku nezavisnost i u isto vreme kosovske oružane snage opremaju oružjem i podržavaju Prištinu u njenom odbijanju da formira Zajednicu srpskih opština".
"Posrednici SAD i EU nastavljaju da igraju ulogu navodnog posrednika koji teži miru, bave se pronalaskom, kako oni kažu, pravednog, odnosno onoga što je po njima pravedno i što odgovara njihovim interesima, dakle navodno pravednog rešenja problema, ali je očevidno da sve to što oni rade, čak i ono što je dogovoreno po liniji NATO-a, da se ne slaže se sa onim što radi Priština".
"Rezolucija 1244, samo ovaj dokument koji je kamen temeljac, daje nadu da će moći da dođe do dugoročnog i stabilnog razrešenja situacije" na KiM, napominje Zaharova. "Bilo koje propratne inicijative moraju se posmatrati samo kroz prizmu suvereniteta i teritorijalne celovitosti Republike Srbije".
Zaharova je istakla jednu stvar, a to je da ne može a da ne prokomentariše Rezoluciju 1244, za koju, kako kaže, čak i u srpskim medijima neki kažu da ne funkcioniše.
"Ne mogu a da ne kažem ovo. Čitala sam i slušala puno toga o Rezoluciji 1244. Da nema ove rezolucije, sve bi odavno već bilo drugačije, i to na štetu Srbije, i u korist planova Zapada koji imaju za cilj da se ona rasparča. To je jedini dokument koji ide u korist Beograda, Srba i Srbije kao države. Kada ne bi bilo ovog dokumenta ili kada bi ideja da on nije potreban postala dominantna, uveravam vas da mišljenje Beograda niko odavno ne bi uzimao u obzir. To je zaista najvažniji dokument, čije će aktivno korišćenje Beogradu dati mogućnost da očuva za njega najvažnije postulate".