Ministarstvo odbrane Rusije najavilo je da će najnoviji dizel-električni ledolomac "Evpatij Kolovrat" do kraja godine ući u sastav Pacifičke flote. Ranije je u sastav Severne flote primljen je ledolomac "Ilja Muromec".
Prema mišljenju analitičara, brodovi ove vrste su potrebni ruskoj mornarici za jačanje prisustva u strateški važnom arktičkom regionu.
"Najnoviji ruski ledolomac 'Evpatij Kolovrat', napravljen za Pacifičku flotu, stigao je u Petropavlovsk-Kamčatski nakon prelaska iz flote iz Sankt Peterburga... Ledolomac će uskoro početi pripreme za pridruživanje brodskom sastavu Pacifičke flote, nakon čega će nastaviti da služi u zoni odgovornosti Snaga na severoistoku Rusije (operativna jedinica ruske mornarice)", saopštila je ruska vojska.
Izgradnja dizel-električnog ledolomca "Evpatij Kolovrat" počela je u decembru 2018. godine u brodogradilištima preduzeća "Almaz" u Sankt Peterburgu. Brod je napravljen po modernizovanom projektu 21180M.
Deplasman broda je nešto više od 4.000 tona, dužina – 82 metra, a širina 19 metara. Druge karakteristike broda nisu saopštene. Ruska vojska je istakla da ledolomac može da savlada led debljine do 1,5 metar.
"Na pramcu ima heliodrom. U slučaju potrebe na ledolomcu mogu biti instalirane protivvazdušni artiljerijski sistemi", navodi se na sajtu Ministarstva odbrane.
"Ilja Muromec" koji je rađen prema originalnom projektu 21180 pridružio se Severnoj floti 2017. Osim osnovne namene da razbija led i sprovodi brodove, predviđen je za prevoz tereta i ljudi kako bi se obezbedilo raspoređivanje i održavanje udaljenih vojnih morskih baza, navodi se na sajtu Ujedinjene korporacije za brodogradnju.
Kao i "Ilja Muromec", i "Evpatij Kolovrat" će isporučivati teret u udaljene garnizone, sprovodiće ratne brodove u uslovima leda, prevoziće posade i izvoditi hidrografske radove.
Analitičari kažu da ruska mornarica ima dugu istoriju korišćenja ledolomaca.
"Vojni ledolomci su bili u carskoj mornarici, bilo ih je i u sovjetskoj mornarici. Oni su neophodni za rešavanje problema brzog povlačenja podmornica bez privlačenja pažnje. Kada led nije tako težak, ledolomac tipa 'Evpatij Kolovrat' može samo da pruži izlaz. Ovo je drugi brod te vrste. Prvi, 'Ilja Muromec', već se dobro pokazao u Severnoj floti", rekao je za RT na ruskom Vasilij Dandikin, kapetan ranga rezerve.
On je dodao da se takvi brodovi mogu koristiti i u određenim vojnim operacijama, jer obezbeđuju mesto za postavljanje oružja.
Prema rečima analitičara, popunjavanje ruske Ratne mornarice novim ledolomcima omogućiće Rusiji da ojača i rašiti svoje prisustvo u strateški važnom Arktičkom regionu.
"Rusiji su, s obzirom na njen geopolitički položaj, potrebni ledolomci. Nijedna zemlja na svetu nema takvu arktičku granicu kao Rusija. Zato je neophodno da se ta granica održava i štiti", rekao je ruski analitičar Konstantin Streljbicki za RT.
Sličnog je mišljenja i Dandikin.
"To je od vitalnog značaja. Pažnja SAD i njihovih saveznika prikovana je upravo za arktičku zonu, Severni morski put i ruski Arktik. Zato Rusija tamo treba da ima moćnu pesnicu koja se sada i formira. Za to su, između ostalog, predviđeni ledolomci tipa 'Ilja Muromec' i patrolni brodovi 'Ivan Papain'. Paralelno je u toku razvoj kopnenih jedinica i podmorničke flote", zaključio je ekspert.