Rusija

MSP Rusije: Moskva će ponuditi rešenje Africi za probleme sa hranom

U okviru drugog samita "Rusija-Afrika" planirana je diskusija o pitanjima međunarodne prehrambene bezbednosti i stabilnosti tržišta đubriva, rekao je ruski diplomata Oleg Ozerov
MSP Rusije: Moskva će ponuditi rešenje Africi za probleme sa hranomGetty © (Photo by KB Mpofu/Getty Images

Rusija će na samitu u Sankt Peterburgu ponuditi afričkim zemljama rešenje za probleme sa hranom nakon raskida Sporazuma o žitu, izjavio je ruski diplomata i šef Sekretarijata Foruma za partnerstvo Rusije i Afrike Oleg Ozerov, prenose "RIA Novosti".

Odgovarajući na pitanje o mogućnostima Ruske Federacije da Africi obezbedi žito nakon raskida sporazuma, Ozerov je napomenuo da je u okviru drugog samita i ekonomskog foruma "Rusija-Afrika", koji će biti održan od 27. do 28. jula, planirana diskusija o pitanjima međunarodne prehrambene bezbednosti i stabilnosti tržišta đubriva.

"Ovo neće biti samo obična diskusija, već diskusija sa jasnim predlozima kako će se rešiti problemi afričkih zemalja", istakao je Ozerov.

Diplomata je podsetio da je Rusija već pružila pomoć afričkim zemljama slanjem nekoliko pošiljki đubriva, u Malavu i Keniju.

"Mislim da uvek imamo priliku da se dogovorimo o ovim pitanjima sa našim afričkim prijateljima", naglasio je.

Naime, Sporazum o žitu prekinut je 18. jula, nakon što je Ruska Federacija obavestila Tursku, Ukrajinu i UN o svom prigovoru na njegovo produženje. 

Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je istakao da uslovi sporazuma sa Rusijom nisu ispoštovani, uprkos naporima UN, zapadne zemlje nisu ispunile svoja obećanja. Putin je više puta isticao da je Zapad najveći deo ukrajinskog žita izvezao u svoje države, a glavni cilj sporazuma – snabdevanje siromašnih zemalja, uključujući i afričke, nikada nije ostvaren.

Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto potvrdio je da se 95 odsto ukrajinskog žita ne isporučuje u afričke zemlje, kao i da će njegovo odsustvo sa tržišta negativno uticati na afrički kontinent.

"Sve je međusobno povezano i to je svakako element zabrinutosti. Ukrajinsko žito se u 95 odsto odsto slučajeva izvozi van Afrike, ali kada ove zemlje ne budu dobile to žito, okrenuće se da ga traže negde drugde, što neminovno dovodi do povećanja svetskih cena. Posledica svega toga je da je Africi sve teže da ga kupi", kazao je Krozeto u intervjuu listu "Stampa".

Rusija šalje instruktore, ali ne i vojsku u Afriku

Ozerov je dodao da ruska vojska nije prisutna na afričkom kontingentu i da se pozivi za pomoć jednog broja država tiču pomoći u osiguranju bezbednosti.

"Tamo nismo vojno prisutni. Postoje apeli ruskoj strani za pomoć kako bi se osigurala bezbednost, ali to nije vojno prisustvo. Vojno prisustvo je kada se šalju trupe. Mi ih ne šaljemo. Šaljemo instruktore na zahtev samih afričkih država. Neću vam otkriti veliku tajnu ako kažem da afričke zemlje kupuju od nas proizvode, vojne namene. Ali, sve to nije vojno prisustvo. Vojno prisustvo su američke vojne baze na afričkom kontingentu, njihovi špijunski centri, vojno-biološke laboratorije", precizirao je ruski diplomata.

On je istakao da je problem terorizma, kako u Africi, tako i u ostatku sveta, prekogranične prirode.

"To je ozbiljan problem za afrički kontinent, koji postoji u mnogim zemljama - u Somaliji, zemljama regiona Sahara-Sahel, gde su veoma aktivne terorističke organizacije kao što su DAEŠ, Al-Kaida i druge. Ovaj problem se ne može zanemariti tokom samita Rusija-Afrika", zaključio je.

image