Lavrov sa kolegama iz Jermenije i Azerbejdžana: Rusija zainteresovana za mir u Južnom Kavkazu
Rusija je duboko zainteresovana za mir i stabilnost u Južnom Kavkazu i zalagaće se za rešenje humanitarnih pitanja i problema na granici Jermenije i Azerbejdžana, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavorv u Moskvi, tokom trilateralnog razgovora sa kolegama iz Bakua i Jerevana.
"Rusija se zalaže za to da se trilateralni sporazumi između lidera Ruske Federacije, Azerbejdžana i Jermenije poštuju i sprovode u potpunosti", dodao je.
Glavna tema razgovora je situacija u Nagorno-Karabahu, a biće reči i o normalizaciji odnosa Jermenije i Azerbejdžana, istakao je ruski ministar na početku sastanka.
Ministar je istakao da se Rusija zalaže za stabilizaciju situacije na jermensko-azerbejdžanskoj granici, za rešenje humanitarnih pitanja, deblokadi transportnih komunikacija u regionu i pokretanje dijaloga parlamentaraca.
Ministri spoljnih poslova razgovaraju o pripremi mirovnog sporazuma između Bakua i Jerevana, kao i o potencijalnim rešenjima preostalih pitanja, najavio je Lavrov.
Ministar Azerbejdžana Džejhun Bajramov kazao je da rezultati zaostaju za dinamikom pregovaračkih procesa koja je veoma visoka, mada, ipak ima pozitivnih rezultata, dodao je.
I jermenski ministar Ararat Mirzojan je potvrdio da su pregovori i susreti na ovu temu intenzivni i da su za neka pitanja pronađena konkretna rešenja, a za neka se rešenje naslućuje.
"Mada ima problematičnih pitanja gde su pozicije strana daleke jedna od druge, ali Jermenija je konstruktivno raspoložena i vodi pregovore na svim platformama", rekao je.
Prema njegovim rečima, pregovore otežava to što je Azerbejdžan nezakonito zatvorio Lačinski koridor i blokirao Nagorno-Karabah, gde je sada "ozbiljna humanitarna kriza, situacija je bliska pravoj humanitarnoj katastrofi".
"Svakog časa je situacija ozbiljnija, do ljudi ne dolaze ni lekovi ni hrana, ni gas, ni električna energija. Ako ne uspemo da nađemo rešenje i Azerbejdžan ne prekine sa blokadom, humanitarna katastrofa će imati negativne posledice i za pregovarački proces", upozorio je Mirzojan i još jednom istakao da je Jermenija raspoložena za konstruktivan dijalog.
Oko Nagorno-Karabaha Jermenija i Azerbejdžan su u sukobu od 1988. godine, kada je region, koji je naseljen uglavnom Jermenima, najavio povlačenje iz sastava Azerbejdžanske Sovjetske Socijalističke Republike.
Tokom vojnog sukoba 1992-1994, Baku je izgubio kontrolu nad Karabahom. U ponovnom sukobu koji je izbio 2020. godine, posredovala je Moskva i rasporedila 2.000 pripadnika mirovnih snaga u regionu.