MSP Rusije: Radimo na slabljenju američkog dolara

Kijevski režim aktivno koristi kasetnu municiju koja je ispaljena 22. jula na civilni automobil u kojem su bili ruski novinari, kazala je portparolka ruskog MSP

Kijevski režim aktivno koristi kasetnu municiju koju su im isporučile SAD i ova vrsta oružja ispaljena je 22. jula na civilni automobil u kojem su bili novinari, kada je poginuo vojni dopisnik "RIA Novosti" Rostislav Žuravljov, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

"Prema rečima gubernatora Belgorodske oblasti Vjačeslava Gladkova, kasetnu municiju koristile su Oružane snage Ukrajine tokom granatiranja sela Žuravljovka. Na ovo mirno naselje u Belgorodskoj oblasti za jedno jutro ispaljena je 21 artiljerijska granata, tri seta kasetne municije iz višecevnih raketnih sistema, bespilotnih letelica kamikaza i bacača granata", kazala je Zaharova na današnjem brifingu.

Zaharova je istakla da su međunarodna zajednica, političari iz desetina zemalja i predstavnici relevantnih organizacija ranije pozvali da se režimu u Kijevu ne isporučuje kasetna municija.

"Svi oni su istakli da bi ovakvi postupci predstavljali kršenje humanitarnih normi. Međutim, nikakve opomene, očigledno, nisu u stanju da urazume ukrajinske fašiste i njihove zapadne kustose. Jedina stvar koja može zaustaviti ove zločine je oštar i adekvatan odgovor", poručila je Zaharova.

Rusija i Afrika sarađuju na slabljenju dolara

Rusija namerava da sa afričkim zemljama radi na slabljenju američkog dolara, jer ga neke države koriste kao instrument uticaja, istakla je Zaharova.

"Smatramo da je neophodno raditi na slabljenju američkog dolara kao praktično monopolskog sredstva poravnanja i rezervne valute", istakla je.

Prema njenim rečima, SAD koriste dolar ne samo kao oruđe za borbu za prednost, već i kao "sredstvo za ostvarivanje svoje agresije".

Propali su pokušaji zapadnjaka da izoluju Rusiju i da unesu razdor u njene odnose sa zemljama Bliskog istoka i severne Afrike, kazala je Zaharova i dodala da, uprkos nezakonitim ograničenjima koja su uvedena protiv Rusije, obim trgovine sa ključnim partnerima raste.

"Era zapadne dominacije je završena. Unipolarni svetski poredak se zamenjuje multipolarnim koji se zasniva na civilizacijskoj raznolikosti, istinskom suverenitetu naroda, ravnopravnosti država, priznavanju njihovih prava da samostalno biraju put razvoja i društvenog ustrojstva. Danas zajedno radimo na njegovom razvoju", ukazala je.

Temelji takvog poretka su, dodala je, postavljeni mnogo ranije, u vreme kada su zemlje sveta, uključujući i one na afričkom kontinentu, stekle slobodu od kolonijalnog ugnjetavanja Zapada, koje je aktivno promovisao Sovjetski Savez.

Afrika može da postane jedan od centara multipolarnog sveta, naglasila je.

Optužbe za špijunažu protiv ruske ambasade u Kišinjevu neosnovane

Zaharova je istakla da optužbe za špijunažu protiv ruske ambasade u Kišinjevu su neosnovane i nemaju nikakve veze sa realnošću, sve ruske diplomate striktno poštuju Bečku konvenciju.

Ona je na taj način reagovala na to što je prethodno ruski ambasador u Moldaviji Oleg Vasnjecov pozvan u moldavsko Ministarstvo spoljnih poslova kako bi pojasnio optužbe na račun ruskih diplomata da su navodno umešane u špijunažu.

"Ovo je opus, neka nestvarna priča. Ona nema nikakve veze sa stvarnošću. Naše diplomate i diplomatska predstavništva u Moldaviji striktno poštuju Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima iz 1961. godine", poručila je Zaharova.

Prema njenim rečima, prava svrha ovakvog "spinovanja" je raspirivanje antiruske histerije za nove neprijateljske akcije Kišinjeva.

Kako je precizirala, ambasada Rusije u Kišinjevu biće smanjena na deset diplomata i 15 saradnika.

Dvostruki standardi Uneska

Unesko je na svom sajtu nedavno objavio saopštenje koje se odnosi na "osudu ruskih napada na tampon zonu svetske baštine 'Istorijski centar Odese'", podsetila je Zaharova i naglasila da je saopštenje u javnosti izazvalo veliko zaprepašćenje.

Generalna direktorka Uneska Odri Azulej je, prema rečima Zaharove, ponovo prekoračila svoja ovlašćenja okrivljujući Rusiju za "agresivne napade" i "namerno uništavanje kulturnih objekata".

Rusija, međutim, oštro odbacuje insinuacije o navodnom kršenju Konvencije o zaštiti kulturnih dobara u slučaju oružanog sukoba iz 1954. godine, kazala je Zaharova i dodala da postoje brojni potvrđeni dokazi da Oružane snage Ukrajine koriste kulturne i obrazovne institucije za smeštaj vojske, vojne opreme i municije.

"Rusko Ministarstvo odbrane planira i sprovodi vojne poštujući međunarodne obaveze naše zemlje. Ciljevi su naznačeni isključivo objektima vojne infrastrukture", istakla je.

U slučaju Odese, visokopreciznim oružjem su gađana mesta gde se pripremao teroristički napad na Rusiju, objasnila je i podsetila na 17. jul, kada je ukrajinski režim uz pomoć bespilotnih čamaca gađao Krimski most usled čega je stradalo dvoje civila – bračni par, a njihovo dete je povređeno.

Prema rečima Zaharove, očigledno je da je odluka da se istorijski centar Odese uvrsti u listu svetske baštine ishitrena i donesena uz kršenje poslovnika. Njen pravi cilj je bio da se prikrije vojna aktivnost kijevskog režima u ovom gradu, dodala je.

Stvarna briga Uneska za kulturnu baštinu grada, prema njenim rečima, ne postoji.

Podsetila je tada da je neposredno uoči ove odluke, u okviru rata režima Zelenskog sa istorijom, srušen spomenik osnivaču grada, carici Katarini Velikoj, koji se nalazi u centru. Pritom, uprkos apelima iz Rusije, generalni direktor je jednostavno ignorisao ukrajinski teroristički napad na Moskovski Kremlj i Crveni trg kao svetsku baštinu.

"Na isti način je Unesko, de fakto povlađujući kijevskom režimu, dugi niz godina zatvarao oči pred štetu koju su Oružane snage Ukrajine nanele obrazovnim, kulturnim i naučnim institucijama Donjecke i Luganske Narodne Republike", naglasila je.

Resursi međunarodne organizacije se koriste za služenje interesima ukrajinskih neonacista i njenih zapadnih pokrovitelja, a pritom se diskredituje Rusija i akcije ruske vojske, kazala je.

Dan sećanja na decu žrtve rata u Donbasu

U DNR se 27. jula obeležava Dan sećanja na decu žrtve rata u Donbasu, kada se ruski narod seća dece stradale u ratu koji je započeo kijevski režim 2014. godine, podsetila je.

Od tada je u regionu poginulo skoro 200 dece, a još nekoliko stotina je zadobilo povrede, ukazala je Zaharova i dodala da je najmlađa žrtva imala samo 27 dana.

"Deca ginu od granata i snajperske vatre, raznesena su od mina koje je ukrajinska vojska postavila na šumskim stazama. Poznato je 11 slučajeva kada su deca stradala zbog zabranjenih protivpešadijskih visokoeksplozivnih mina PFM-1 'latica'. Deca Donbasa se već 9 godina rađaju, uče, žive i odrastaju pod stalnim granatiranjem Oružanih snaga Ukrajine. Ukrajinski neonacisti cinično udaraju po vrtićima, školama, medicinskim ustanovama", rekla je.

Pritom, SAD i njihovi saveznici aktivno snabdevaju Ukrajinu oružjem koje kijevski režim koristi protiv civila, ukazala je i dodala da su svi koji isporučuju oružje Kijevu saučesnici u zločinu protiv dece za šta će odgovarati.

Zapad ne vidi i ne čuje progon UPC u Ukrajini

Zapad je gluv i slep, diže buku oko nevažnih stvari, a ne vidi da smo danas, u 21. veku, svedoci velikih progona višemilionske crkve, ukazala je Zaharova, govoreći o progonu jedine kanonske pravoslavne crkve u Ukrajini.

Prema njenim rečima, SAD su umnogome odgovorne za situaciju u kojoj se danas nalazi UPC. "Njihove geopolitičke igre sa religijama, manipulacija Carigradske patrijaršije, koja se pretvorila u 'iskušenika' Vašingtona, dovele su do stradanja ogromnog broja vernika", istakla je.

Kijevski režim u Ukrajini unosi diskriminatorski zakone i podržava diskriminatorske akcije specijalnih službi i organa za sprovođenje zakona, lokalnih vlasti i organa samouprave, rekla je.

U Ukrajini se nasilno otimaju hramovi kanonske UPC, lokalna i državna vlast vrši pritisak na manastire i na monahe, služe se govorima mržnje, nemotivisanom agresijom i nasiljem prema duhovnicima i vernicima kanonske crkve, dodala je.

Postupci kijevskog režima zadivljuju neljudskom zlobom i dubinom cinizma, naglasila je.

"Vlasti upadaju u domove sveštenstva i parohijana, izmišljaju i podmeću 'dokaze'. Ponižavaju svoje žrtve, na primer, tako što ih skinu i fotografišu, a zatim takve slike objavljuju na društvenim mrežama uz uvredljive komentare. Vernike koji već leže na podu šutiraju. Provaljuju u crkve tokom bogosluženja. Na internetu, koliko god Jutjub pokušavao da to očisti, postoji bezbroj video snimaka, izjava očevidaca sa lica mesta", objasnila je.

Rusija se nada da će izveštaji Rusije i progonu UPC privući pažnju ljudi koji nisu ravnodušni, svetske zajednice, međunarodnih organizacija, medija i da će uslediti adekvatna reakcija od onih koji su dužni da odgovore na bezakonje.

Rusija je od danas pokreće sastanak Saveta bezbednosti UN o progonu UPC. To je drugi zvanični događaj u SB o progonu pravoslavlja u Ukrajini koje organizuje Rusija ove godine, kazala je.

"U fokusu diskusije biće dalje pogoršanje položaja UPC zbog pojačanog brutalnog pritiska na crkvu. Ukazaćemo na kontinuirano, neprihvatljivo maltretiranje, hapšenje i prebijanje sveštenoslužitelja, monaha i parohijana kanonske UPC", ukazala je.

Pretnje i mržnja koja je nastala nakon što su kijevske vlasti donele nelegitimne i diskriminatorske odluke doprinele su nasilnom otimanju dela teritorije Kijevsko-pečerske lavre, manastira UPC, naglasila je.

Biće reči i o krađi pravoslavnih svetinja, kazala je i podsetila na informacije o izvozu kulturno-istorijskih vrednosti iz Kijevske lavre u inostranstvo, "izvršenom u najgorim kolonijalnim tradicijama zapadnih zemalja".

Proukrajinske akcije Specijalne posmatračke misije OEBS-a u Ukrajini

Specijalna posmatračka misija OEBS-a u Ukrajini je za vreme svog delovanja zatvarala oči na očigledne manifestacije nacionalizma, progona kanonske UPC i ruskog jezika, naglasila je Zaharova.

"U svojim javnim izveštajima, misija je namerno zataškavala ratne zločine Oružanih snaga Ukrajine, zatvarala oči pred povećanjem borbenog potencijala ukrajinske strane i namerno pokazivala iskrivljenu sliku onoga što se dešavalo", istakla je zvanična predstavnica ruskog MSP.

"Odajemo priznanje zaslugama posmatračke misije, posebno u prvim godinama njenog delovanja, kada je njihovo prisustvo iole imalo efekta na kijevski režim", kazala je i podsetila da su članovi misije bili i državljani Rusije.

Međutim, nastavila je, jedan broj zaposlenih, među kojima su i državljani Ukrajine, postupao je suprotno mandatu misije, vršio špijunske aktivnosti, prikupljao i prenosio podatke stranim specijalnim službama i Oružanim snagama Ukrajine.

To su bile informacije o lokaciji gde je bila smeštena vojna oprema, formacije, veće fabrike i preduzeća u DNR i LND, objasnila je i dodala da je Rusija protiv pojedinih zaposlenih pokrenula krivične postupke.

Ukrajinska kriza

Režim Zelenskog ne okleva da javno preuzme odgovornost za terorističke akcije, jer je siguran da neće biti osude takozvanog "civilizovanog" zapadnog sveta, izjavila je ruska zvaničnica.

Podsetila je na reši ministra digitalnog razvoja Ukrajine Mihaila Fjodorova koji je, ne samo potvrdio umešanost Kijeva u napade bespilotnih letelica na Krim i Moskvu, već je i cinično obećao da će se oni nastaviti i da će biti sve češći.

"Sve ove zločine detaljno istražuje Istražni komitet Rusije. Počinioci će svakako biti identifikovani i kažnjeni. Zadržavamo pravo da oštro dogovorimo", upozorila je.

Pritom, ukrajinske vlasti nastavljaju borbu sa sovjetskim spomenicima, dodala je.

"Nacistički vandali" su u jednom danu, 22. jula, samo u Lavovskoj oblasti srušili 9 takvih spomen-obeležja. Uništeni su spomenici u naseljima Orehovčik, Brodi, Rudnjiki, Suhovolja, Jazlovčik, Ponikovica, Semiginov, Skelevka i Podkamenj, dodala je.

"Ukrofašisti su najbolji u borbi protiv spomenika i palih sovjetskih vojnika", istakla je i dodala da je beskorisno pozivati se na savest ili istorijsko sećanje aktuelnog kijevskog režima, jer to ne postoji.

"Nakon što se ostvare ciljevi specijalne vojne operacije, svi porušeni spomenici i spomenici u Ukrajini biće obnovljeni", naglasila je.

Vašington smatra da je rat dobar za svetsku ekonomiju, istakla je Zaharova, ukazujući na reči američke ministarke finansija Dženet Jelen koja je pozvala da se pomoć kijevskom režimu udvostruči.

"Za sve normalne ljude na svetu, vojne operacije i oružani sukobi su nesreća, gubitak života, tuga za čitave narode, razaranje. Za sve, ali ne za američku vladu. Za nju je ovo još jedan razlog da razmisli o sopstvenoj koristi", objasnila je.

Lako je graditi dalekosežne geostrateške planove kada se ne borite svojim rukama, dodala je.