Ruski MSP: Vojska nastavlja da odbija ukrajinske napade i oslobađa zemlju od nacističkog terora

Države članice NATO-a podržavaju varvarske postupke kijevskog režima, nastavljaju sa slanjem oružja, obukom vojske, kao i sa pružanjem obaveštajnih podataka za udare raketama i dronovima, kazao je predstavnik ruskog MSP tokom brifinga

Ruska vojska nastavlja da odbija napade ukrajinskih trupa i da oslobađa nove teritorije od neonacističkog terora, rekao je zamenik direktora Odeljenja za informisanje i štampu Ministarstva spoljnih poslova Rusije Aleksej Zajcev na nedeljnom brifingu.

Istovremeno, zapadne zemlje zatvaraju oči na gubitke koje trpi ukrajinska vojska, i zahtevaju od kijevskog režima besmislenu i pogubnu kontraofanzivu, dodao je.

Nesposoban da demonstrira rezultate "svojim zapadnim gospodarima" na bojnom polju, neonacistički kijevski režim i dalje pribegava terorističkim metodama protiv naroda Rusije, gađajući civilne ciljeve, čak i one koji su daleko od linije fronta, naglasio je.

Podsetio je na napad na luku Novorosijsk, na gađanje mostova koji spajaju Krim i Herosnsku oblast, napad na civilne ciljeve u Moskvi i Podmoskovlju i dodao da, srećom, terorističke akcije Kijeva nisu dovele do ekološke katastrofe velikih razmera.

"Svi ovi napadi nisu imali vojnog značaja i bili su čisto terorističke prirode", objasnio je.

Države članice NATO-a podržavaju varvarske postupke kijevskog režima, nastavljaju sa slanjem oružja, obukom vojske, kao i sa pružanjem obaveštajnih podataka za udare raketama i dronovima koji su usmereni na protiv čisto civilnih ciljeva, naglasio je.

Osvrnuo se na informacije koje su podelili poljski mediji o povećanom nivou radijacije u zapadnim regionima Ukrajine i istočnim pokrajinama Poljske, koje se, prema njihovim rečima, dogodilo nakon što je ruska vojska uništila skladište zapadne municije poslate Ukrajini u Hmelnickom.

"Tamo su se, kako navode, nalazile granate sa osiromašenim uranijumom, koje je London isporučio Kijevu", dodao je.

Očigledno je da su zapadni sponzori spremni na sve da ostvare svoje ciljeve, dodao je i objasnio da Zapad ne zanima kakvu opasnost po život i zdravlje stanovnika zemlje predstavlja isporučeno oružje, čak i ako će zbog toga neki deo Ukrajine ili Poljske da bude ugrožen.

"U ovom kontekstu je značajno što su poljske vlasti zatražile milijardu evra od Evropske komisije za stvaranje infrastrukture za izvoz ukrajinskog žita. Moguće je da je tako impozantna količina tražena, između ostalog, i za potrebe rekultivacije kontaminiranog zemljišta", kazao je.

Zapadne zemlje nisu zainteresovane za vraćanje mira u Ukrajini, nastavljaju da pozivaju na "formulu mira" ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog koja nema nikakve veze sa mirom, to je "nepovezana kompilacija ultimativnih zahteva za Rusiju", kazao je Zajcev.

Partneri Rusije, zemlje Globalnog juga to vrlo dobro razumeju, a to su i pokazale na prošlonedeljnim konsultacijama o ukrajinskoj krizi u Saudijskoj Arabiji na inicijativu kijevskog režima i zemalja Grupe sedam, dodao je.

Kolektivni zapad želi samo da iskoristi Ukrajince, nikakav drugi odnos prema njima ne pokazuje, kazao je Zajcev i dodao da se to ne odnosi samo na one Ukrajince koji se kao topovsko mesto nalaze na frontu. Mnogi Ukrajinci koji su se preselili u Zapadnu Evropu suočavaju se sa poteškoćama u integraciji u društvo, objasnio je.

"Prema podacima Nirnberškog instituta za proučavanje zapošljavanja, skoro polovina zaposlenih ukrajinskih državljana ne radi u profesijama za koje formalno imaju visoku kvalifikaciju. Prosečne mesečne zarade Ukrajinaca sa punim radnim vremenom su skoro hiljadu evra ispod prosečnih zarada u Nemačkoj", precizirao je.

Osim toga, u Ukrajini cveta trgovina ljudima, do čega je došlo jer zapadni kapital zloupotrebljava zemlju u sopstvenu korist, dodao je.

"Poslednjih godina zemlja je postala jedan od svetskih lidera u nelegalnoj transplantaciji organa, a novi liberalni zakoni u zemlji kriminalcima olakšavaju posao. Nema sumnje da neviđeni nivo korupcije i bezakonja u Ukrajini pogoduje ovakvim zločinima", naglasio je.

Situacija u Nigeru

Rusija smatra da je izuzetno važno da se spreči dalja eskalacija u Nigeru, gde je krajem jula vojska preuzela vlast smenivši predsednika Mohameda Bazuma.

Najbrži način za rešavanje situacije uspostavljanje reda i zakona i organizovanje nacionalnog dijaloga, istakao je Zajcev tokom nedeljnog brifinga Ministarstva.

Prema informacijama kojima raspolaže rusko MSP, situacija u zemlji je uglavnom mirna, državne institucije nastavljaju da rade u normalnom režimu, a pod pokroviteljstvom vojske "Nacionalnog saveta za odbranu otadžbine" počelo je formiranje nove vlade.

Rusija podržava posredničke napore koje preduzima afrička zajednica da pomogne Nigercima da izađu iz trenutne krize, međutim, intervencija trupa Ekonomske zajednice država zapadne Afrike (EKOVAS) u suverenoj državi verovatno neće doprineti ni postizanju trajnog mira u zemlji, niti stabilizaciji situacije u regionu, dodao je.

U ovom kontekstu, istakao je da je očigledna negativna reakcija na ovo pojedinih država koje se graniče sa Nigerom, među kojima su Mali, Burkina Faso, Čad i Alžir. "Nadamo se da će se u okviru daljih diplomatskih napora EKOVAS po pitanju Nigera naći obostrano prihvatljiva rešenja", naglasio je.

EU koristi prava čoveka za mešanje u unutrašnju politiku nezavisnih država

EU nastavlja besramno da koristi temu ljudskih prava kako bi se mešala u unutrašnju politiku država koje vode nezavisnu politiku, pogrešno predstavljajući sebe kao moralni standard koji ima pravo da ukazuje drugima, rekao je predstavnik ruskog MSP.

Pritom, Brisel uporno ignoriše "monstruoznu dugoročnu degradaciju situacije u samoj Evropskoj uniji", kazao je.

"Kršenja prava ruskog govornog stanovništva na Baltiku se u potpunosti ignorišu. EU smatra da je normalno ljudima uskraćivati prava na obrazovanje na maternjem jeziku ili sistematski maltretirati novinare. Pomamna rusofobija podstaknuta s vrha u državama članicama EU nakon početka Specijalne vojne operacije takođe ne smeta zvaničnicima EU", precizirao je.

Selektivnost evropskih zvaničnika posebno je evidentna u kontekstu stanja ljudskih prava u Ukrajini, dodao je.

Ukrajina, pod pokroviteljstvom EU, navodno garantuje svojim građanima slobodu veroispovesti i uverenja, ali u suštini, Brisel opravdava progon kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC) i to predstavlja kao korake ka "ograničavanju ruskog uticaja unutar verskih organizacija", objasnio je.

Vašington da se iskupi za svoje "grehe"

Odluka SAD da Ukrajini pošalje kasetnu municiju izazvala je negativnu reakciju rukovodstva Laosa, lokalne stručne zajednice i opšte populacije, kazao je Zjajcev.

Konkretno, zamenik premijera, ministar spoljnih poslova Laosa je pozvao sve države da se "uzdrže od upotrebe, proizvodnje, prenosa ili skladištenja takvog gnusnog oružja", da pristupe Konvenciji i da intenziviraju napore kako bi se obezbedila suštinska podrška zemljama koje su najviše pogođene kasetnom municijom.

"Ovakav stav nije slučajan. Laos još uvek oseća posledice varvarskog masovnog bombardovanja koje su počinile SAD tokom godina 'neobjavljenog rata' u Indokini. Amerikanci su u periodu od 1964. do 1973. godine izveli više od 580.000 naleta, bacivši ukupno više od 2 miliona tona municije različitih tipova na teritoriju Laosa, što premašuje broj bombi korišćenih protiv Japana i Nemačke tokom Drugog svetskog rata. Kao rezultat toga, Laos prednjači na tužnoj listi zemalja po broju bačenih bombi po glavi stanovnika", kazao je ruski zvaničnik.

Prilikom napada na Laos, SAD su koristile i kasetnu municiju, oko oko 270 miliona udarnih elemenata ukupno, od kojih najmanje 80 miliona nije eksplodiralo i ostalo je u zemlji, dodao je.

Pre nego što donese nehumanu odluku da Kijevu pošalje kasetnu municiju, Vašington bi trebalo da se iskupi za sopstvene "grehe" i da odgovara za zločine koji su doveli do brojnih žrtava i nenadoknadivih gubitaka u Laosu i drugim zemljama, rekao je Zajcev.

Suma koju su SAD odvojile kao odštetu Laosu je samo 350 miliona dolara, što je smešno u ​​poređenju sa iznosom finansija za neonaciste u Ukrajini, koje iznose desetine milijardi dolara, dodao je.

Zauzvrat, Rusija je u poslednjih pet godina redovno slala stručnjake iz Međunarodnog centra za uklanjanje mina Oružanih snaga Ruske Federacije u Laos, koji rizikuju sopstvene živote kako bi razminirali teren, naglasio je.