Rusija

Zaharova: Borelj ne troši ni vreme ni trud da ozbiljno potkrepi svoj stav

Evropska unija, koja još uvek očajnički tvrdi da je odgovoran međunarodni igrač, ima samo jedan izbor – ili da prestane da namerno destabilizuje globalna tržišta hrane, ili da prestane da se pretvara da je zagovornik obezbeđivanja svetske bezbednosti
Zaharova: Borelj ne troši ni vreme ni trud da ozbiljno potkrepi svoj stavGetty © Photo by Alexey Furman/Getty Images

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj manipuliše činjenicama, iznoseći neosnovane, očigledno neodržive argumente, poručila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u komentaru povodom optužbe evropskog zvaničnika da "Rusija koristi hranu kao oružje".

Borelj ne troši ni vreme ni trud da ozbiljno potkrepi svoj stav, primetila je Zaharova.

"Izjave da je Rusija navodno imala 'značajne koristi' od drugog dela paketa, tj. Memoranduma o razumevanju sa UN, koji zapravo nije ni funkcionisao, kao i da negativan uticaj sankcija na ruski izvoz navodno nije postojao su izjave koje je izneo samo na osnovu pretpostavki", objasnila je.

Svetska zajednica bi, prema njenim rečima, trebalo da pozove Borelja na odgovornost zbog širenja laži – nije naveo ni jednu činjenicu, ali je prećutao mnoge stvari.

U rečima šefa Evropske spoljnopolitičke službe o "herojskim naporima" EU da spase svet od gladi, nema ni reči o sprečavanju slanja ruskog i beloruskog đubriva za siromašne zemlje zbog sankcija EU, ukazala je ona.

Belorusiju, čiji udeo je činio 20 posto globalne trgovine kalijumskim đubrivom do 2022. godine, niko u EU i ne pominje, već se uvode sankcije protiv ključnih beloruskih preduzeća koja proizvode azotna i fosforna đubriva, precizirala je.

"Da li to znači da se evropski zvaničnici, koji sprovode antiruska i antibeloruska ograničenja, ni najmanje ne razumeju u poljoprivredu? Ili su ipak napori da se potkopa izvozni potencijal poljoprivrednih kompleksa Rusije i Belorusije namerni i svrsishodni? Odgovor je očigledan. A briga za globalnu bezbednost hrane nije ništa drugo do još jedan pokušaj da se opravdaju katastrofalne posledice politike sankcija EU", objasnila je.

Borelj nije rekao ni jednu reč o udelu ruskih proizvoda na svetskom poljoprivrednom tržištu i broju zemalja u svetu koje svoje potrebe pokrivaju snabdevanjem iz Rusije, dodala je.

Međutim, Rusija je sigurna da u zemljama Azije, Afrike i Latinske Amerike vrlo dobro razumeju čemu vodi neodgovorno ponašanje Brisela, koji je u želji da "nanese strateški poraz Rusiji" spreman da bez oklevanja sruši pouzdane lance snabdevanja domaćim poljoprivrednim proizvodima u zemlje kojima je to potrebno, naglasila je.

"Evropska unija, koja još uvek očajnički tvrdi da je odgovoran međunarodni igrač, ima samo jedan izbor u ovoj situaciji – ili da prestane da namerno destabilizuje globalna tržišta hrane nametanjem novih ograničenja na ruske i beloruske poljoprivredne proizvode, ili da prestane da se pretvara da je zagovornik obezbeđivanja svetske bezbednosti hrane", naglasila je.

Evropa je zapravo u krizi

Prestanak funkcionisanja Crnomorske inicijative ograničava sposobnost Evropske unije da popuni sopstvene zalihe i tiho i nekažnjeno profitira od najugroženijih država u tom pogledu, obogaćujući se preprodajom jeftinog ukrajinskog žita i druge robe, naglasila je Zaharova u komentaru objavljenom na zvaničnom sajtu ruskog MSP.

Na Briselu je sada dodatni pritisak jer mora da pronađe alternativne rute za izvoz ukrajinskog žita, s obzirom na to da su do prestanka važenja Sporazuma o žitu funkcionisali "koridori solidarnosti", kroz koje se od početka Specijalne vojne operacije, prema Evropskoj komisiji, izvozilo više od 60 posto žitarica iz Ukrajine, ukazala je.

Pritom, EU je opterećena očiglednim poteškoćama oko stvaranja sopstvene prehrambene bezbednosti, naglasila je Zaharova i objasnila da je do toga delimično došlo zbog negativnih posledica antiruskih sankcija na tržište unutar EU, nepovoljnih klimatskih i fitosanitarnih uslova u nekoliko regiona EU.

Postoji i rizik da će nastati politička nestabilnost u zemljama koje se graniče sa Ukrajinom, gde su lokalni poljoprivrednici – značajan deo biračkog tela – na ivici propasti zbog damping cena ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda na lokalnom tržištu, upozorila je zvanična predstavnica ruskog MSP.

image