"Rosatom": Počinje glavna faza izgradnje nuklearne elektrane "Paks-2" u Mađarskoj
Specijalisti ruske kompanije za razvoj atomske energije "Rosatom" su započeli radove na glavnoj fazi izgradnje nuklearne elektrane "Paks-2" u Mađarskoj. Ovo je saopšteno i pres-službe državne korporacije, prenosi TASS.
"Generalni izvođač projekta izgradnje "NE Paks-2", 'Atomstrojeksport' (inženjerski odsek državne korporacije 'Rosatom') je 21. avgusta 2023. godine, počeo radove na glavnoj fazi izgradnje dva nova energetska bloka VVER-1200 generacije 3+". Kompanije "Duna Asfalt Kft" i "Bauer Mađarorz Kft" su počele radove na pripremi tla za izgradnju", navodi se saopštenju.
Iskop zemlje u jami za budući blok 6 podrazumeva uklanjanje oko milion kubnih metara zemlje.
Neposredna realizacija započeta je nakon što su strane 18. avgusta potpisale izmene ugovora o izgradnji dva nova bloka, a takođe izdato je zvanično obaveštenje o prelasku projekta u glavnu fazu izgradnje. Dobijena dozvola da se pristupi radovima druge faze takođe omogućava početak proizvodnje glavne elektroenergetske opreme kako u ruskim preduzećima tako i u partnerskim preduzećima "Rosatoma".
"Danas su u ime ASE date instrukcije proizvođačima da pokrenu takvu proizvodnju. Prelazak projekta u glavnu fazu omogućava da počne izgradnja svih glavnih zgrada i objekata. U novoj fazi biće potrebno značajno povećanje broja kadrova, mašina i opreme. Intenzitet rada na projektu će se postepeno povećavati", navodi pres služba "Rosatoma".
Krajem 2014. godine Rusija i Mađarska potpisale su dokumente o izgradnji novih blokova u "NE Paks", navode "RIA Novosti".
Moskva je Budimpešti obezbedila državni kredit do deset milijardi evra, ukupna cena radova biće 12,5 milijardi evra.
Jedina nuklearna elektrana u Mađarskoj, "Paks", nalazi se 100 kilometara od Budimpešte i pet od grada Paksa. U njoj rade četiri reaktora sovjetskog tipa VVER-440.
Prethodno je mađarski ministar spoljnih poslova Petr Sijarto rekao da će se Mađarska protiviti uvođenju sankcija ruskoj nuklearnoj industriji, pošto bi takva ograničenja mogla da naškode nacionalnim interesima zemlje.
Prema njegovim rečima, uzimajući u obzir geografske i prirodne karakteristike Mađarske, nuklearne elektrane su jedini način za proizvodnju velike količine energije, kao i bezbedan, ekološki prihvatljiv i jeftin način proizvodnje električne energije. Mađarski ministar spoljnih poslova je tada napomenuo da će republika sve napade u cilju sprečavanja novih investicija u Paksu doživljavati kao akcije koje imaju za cilj narušavanje mađarskog suvereniteta u budućnosti.