Putin: Rudarska industrija Rusije se razvija, uprkos ograničenjima

Rudari su se posvetili teškoj, ali važnoj i časnoj profesiji koja zahteva izuzetnu stručnost i posebne lične i ljudske kvalitete – izdržljivost i posvećenost, smelost, hrabrost i spremnost da se pomogne drugu, istakao je ruski predsednik

Uprkos svim izazovima i ograničenjima, rudarska industrija se u Rusiji razvija i doprinosi energetskoj bezbednosti zemlje, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin čestitajući Dan rudara.

"Ova grana industrije jača, povećava proizvodnju i preradu uglja, pronalazi nova, perspektivna tržišta, uvodi napredne tehnologije, dajući značajan doprinos u energetskoj bezbednosti zemlje i održivom funkcionisanju industrijskih, ali i odbrambenih preduzeća", navodi se u čestitki ruskog predsednika objavljenoj na sajtu Kremlja.

Rudari su se, prema njegovim rečima, posvetili teškoj, ali važnoj i časnoj profesiji koja zahteva izuzetnu stručnost i posebne lične i ljudske kvalitete – izdržljivost i posvećenost, smelost, hrabrost i spremnost da se pomogne drugu.

Ovi visoki moralni principi, ustaljene radne navike i osećaj ponosa zbog pripadnosti rudarskom bratstvu prenose se sa generacije na generaciju, služeći kao pouzdana osnova za "postojanje jakih rudarskih dinastija", poručio je Putin.

"Čestitam vam Dan rudara, praznik koji se već dugi niz godina svečano obeležava širom zemlje. Uveren sam da ćete nastaviti da radite sa punom predanošću, savesno, na postizanju značajnih rezultata u korist Rusije", naglasio je ruski lider.

Teritorija Donabasa je bogata ugljem i čuvena je po velikom broju rudnika. Prva nalazišta uglja otkrivena su u vreme cara Petra I, a velika industrijska proizvodnja crnog zlata počela je krajem 19. veka. Vrhunac je dostigla u drugoj polovini 20. veka.

Rudnici Donjecke oblasti su 2013. godine obezbedili proizvodnju 37,5 miliona tona uglja, Luganska – 26,3 miliona tona. Poređenja radi, u Kemerovskoj oblasti, gde se kopa više od polovine ukupne količine uglja u Ruskoj Federaciji, iste godine je proizvodnja iznosila 203 miliona tona, piše "RuNjuz24".

Donbaski ugalj je jedinstven. Koristi se i kao gorivo i u hemijskoj proizvodnji, neophodan je u proizvodnji plastike, smole, boja, asfalta, ulja, eksploziva, pa čak i parfema i lekova.