Prema Rusiji je usmerena agresija Zapada koji želi da spreči njen razvoj i u te svrhe je stvorio pretnju na njenim granicama u Ukrajini, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u razgovoru sa studentima Moskovskog državnog fakulteta za međunarodne odnose (MGIMO) povodom Dana znanja.
U te svrhe sve je dozvoljeno sve, čak i nacistička ideologija i praksa koja gazduje u Ukrajini, gde su vlasti odredile jasan politički cilj "uništenje svega ruskog", dodao je Lavrov.
"Najbliži saradnici ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog kažu da uništenje može da bude i pravno i fizički. Zapad o tome ćuti jer im Ukrajina služi za ispunjenje ciljeva i suzbijanje Rusije, s obzirom da na Zapadu teže jednopolarnom svetu", naglasio je.
"Međutim, nismo sami", rekao je i dodao da mnogi ruski partneri razumeju prave razloge za početak Specijalne vojne operacije (SVO) i ne žele da se potčinjavaju paradigmi jendopolarnog sveta.
"Započevši Specijalnu vojnu operaciju (SVO), Rusija je pokrenula moćan impuls ka pravednom i multipolarnom svetskom poretku", objasnio je i dodao da su joj se u borbi za pravedniji svet pridružile zemlje Globalnog juga koje ne žele da žive po pravilima "zlatne milijarde".
I sam predsednik Francuske Emanuel Makron je nakon nedavno završenog Samita BRIKS-a u Johanesburgu priznao da Globalni jug ne želi da se oslanja samo na Zapad i da je sve samostalniji.
"Diplomatija ćuti samo s onima koji sa nama žele da razgovaraju oružjem. Bez brige, u te svrhe imamo oružje. A svi ostali sa nama razgovaraju s poštovanjem u uzajamno korisnim interesima", kazao je Lavrov.
Čak 85 procenta svetskog stanovništva živi u zemljama koje nisu uvele sankcije Rusiji i koje žele s njom da razvijaju odnose.
"Prošle godine se 76 odsto međusobne trgovine i međusobnih obračuna između zemalja Evroazijskog ekonomskog saveza (EAEU) odvijalo ne u dolarima, već u nacionalnim valutama. A ove godine se očekuje 90 odsto", rekao je on.
Prema rečima ministra, proces dedolarizacije kao samostalan cilj nije bio postavljen prilikom stvaranja EAEU, ali zemlje saveza moraju da se zaštite od "samovolje i hirova" SAD.
"Nismo mi ti koji žele da upropaste dolar, već SAD prestaju da osiguravaju ulogu dolara koja je svima bila prihvatljiva. To je problem", objasnio je on.
Na stvaranju posebne samostalne valute u okviru BRIKS-a se radi, ali, kako je istakao, ti nije lak posao jer ne postoji bogato iskustvo u radu izvan sistema dolara. To iskustvo će zemlje članice BRIKS-a steći obračunima u nacionalnim valutama, i imaće dovoljno iskustva da stvore kvalitetan i pouzdan sistem, dodao je.
Zapadu ne treba verovati na reč ni na stavljen potpis, rekao je Lavrov.
Zapad se ne libi da spreči razvoj svojih konkurenata, ni po cenu da zloupotrebi sve dogovore koje je sam zaključio, objasnio je Lavrov i dodao da zapadne zemlje nijedan dogovor koji je Rusija sklopila sa njima posle 1991. godine nisu ispunile.
"Čak i ako Zapad odjednom, nekom višom silom, predloži da se vratimo normalnim kontaktima, razmislićemo da li vredi. Ako vredi, u kojim oblastima. Sa njima nećemo sarađivati u onim sferama od kojih zavisi naša bezbednost, vojna, politička, ekonomska i tehnološka. Nepouzdani su i agresivno nastrojeni, to je potvrđeno iskustvom poslednjih 30 godina", istakao je.
Ukrajinska "formula mira" koju predlaže ukrajinski predsednik u deset tačaka je smesa baba i žaba i nema nikakvog smisla.
"Naše kolege iz BRIKS-a koje su bile u Džedi na sastanku o rešenju ukrajinske krize kažu da nije bilo nikakvih konkretnih predloga niti rešenja kako da se formula mira ukrajinskog predsednika sprovede u delo", kazao je Lavrov.
Ruski partneri iz Saudijske Arabije su potvrdili da je događaj u Džedi organizovan samo kako bi Zapad shvatio da nema uspešne diskusije o rešenju sukoba ukoliko u njoj ne učestvuje Rusija, dodao je.