Dedolarizacija nije cilj organizacija i kompanija nekih zemalja, već je realnost pošto je dolar postao problematična valuta, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u intervjuu turskom listu "Ajdinlik".
"Kažu da je dedolarizacija neka vrsta cilja raznih organizacija ili nekih zemalja. Ali to nije cilj. To je realnost. Dolar je veoma problematična valuta danas. To nije moje političko gledište već objektivna ekonomska činjenica", kazala je Zaharova, podsećajući na ekonomske krize izazvane situacijom u finansijskom sistemu SAD.
Zaharova je podsetila da su SAD u prethodnim decenijama"predlagale da se dolar koristi kao međunarodna valuta da bi život svima bio bolji, lakši i udobniji" i istakla da su tada autori ove politike verovatno bili iskreni u svojim namerama.
"Međutim, ova valuta se sada koristi kao instrument hegemonije i novog tipa kolonijalizma, koristi se za kažnjavanje, segregaciju, komplikovanje života drugih ljudi ili njegovo pretvaranje u noćnu moru", naglasila je.
Prema njenima rečima, u pozadini dedolarizacije jačaju nacionalne valute, kao i da je cilj učesnika BRIKS-a stvaranje sistema finansijskih garancija.
"Tako je glavna agenda samita ujedinjenja održanog u Južnoj Africi bila stvaranje nove valute protiv hegemonije dolara. Oni žele da stvore sistem finansijskih garancija kako ne bi postali žrtva još jedne američke krize. Sa ruske tačke gledišta, ovaj sistem, koji pokušavamo da formiramo, stabilniji je i bezbedniji", dodala je.
Kako je navela, nacionalne valute u sadašnjoj situaciji su stabilnije sredstvo plaćanja i svaka zemlja mora da izabere put koji smatra najprikladnijim u kontekstu sopstvene finansijske sigurnosti.
Ranije je kineski ambasador u Turskoj Liu Šaobing izjavio da u zemljama BRIKS-a postoji visok trend trgovine lokalnim valutama i napomenuo da mnoge zemlje više ne žele da trguju u dolarima.