Ambasador Rusije u Danskoj: Kopenhagen se boji šta bi istraga o Severnom toku mogla da otkrije

Saradnja Danske i Rusije po pitanju istrage prošlogodišnjeg incidenta ne postoji, a Kopenhagen kao razlog navodi bojazan da bi ova saradnja mogla da ugrozi nacionalnu bezbednost zemlje

Danska se možda boji zajedničke istrage incidenta koji se prošle godine dogodio na gasovodu Severni tok u Baltičkom moru, kaže za "RIA Novosti" danas ambasador Rusije u Kopenhagenu Vladimir Barbin.

Ambasador je na ovu temu za medije govorio pred prvu godišnjicu napada na gasovod, i tom prilikom poručio da nije isključeno da se Kopenhagen boji onoga šta bi se moglo otkriti, a što bi moglo ugroziti njegove odnose sa SAD ili, možda, isporuku oružja Kijevu.

Ambasador dodaje da po pitanju saradnje Moskve i Kopenhagena po ovom pitanju još nema pomaka - ova saradnja jednostavno ne postoji. 

Danska to objašnjava time što bi ovakva vrsta interakcije, kako tamo kažu, mogla da ugrozi nacionalnu bezbednost zemlje. 

Ipak, ruski diplomata ne isključuje da je pravi razlog druge prirode, te da se "u Kopenhagenu boje da će ruska strana otkriti nešto što bi moglo postati rizik za saradnju Danske i SAD u sferi bezbednosti ili isporuku danskog oružja Ukrajini". 

Bez obzira na sve, ambasador podvlači da Rusija neće odustati od zahteva da se sprovede jedna objektivna i internacionalna istraga incidenta.

Posebna pažnja, kako kaže, biće posvećena i tome kako su celu situaciju ispratili mediji, uključujući i one strane. 

"Potrebno je da međunarodna zajednica shvati važnost dovođenja istrage do kraja, uključujući i to da se odrede krivci, sponzori, organizatori i saučesnici. U suprotnom, neće biti moguće ukloniti pretnju ponavljanja terorističkih napada na energetsku, transportnu i drugu kritički važnu infrastrukturu bilo gde na svetu", zaključuje Barbin. 

Podsetimo, krajem septembra prošle godine na gasovodima Severnog toka došlo je do eksplozije. Nemačka, Danska i Švedska nisu isključile da se radi o namernom napadu. Stručnjaci procenjuju da se ne zna kada bi se moglo završiti sa popravkom cevi, poručivši da su oštećenja bez presedana. 

Američki novinar Simor Herš prethodno je objavio svoju nezavisnu istragu, rekavši da su eksplozivne naprave u junu 2022. postavili Amerikanci uz podršku norveških stručnjaka. Pentagon je ove navode demantovao.

Zatim su se pojavile informacije da je za sve kriv Kijev. Ovo je mišljenje i Henrija Kisindžera, koji je o tome razgovarao i sa poznatim ruskim prankerima. 

O tome šta je prava istina još se ne zna. Istraga je u toku, a Šveđani obećavaju da će istragu završiti do kraja godine.