Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova poručila je da je "neophodno da se od Južne Amerike zatraži spisak 'prijatelja Gunjka'", misleći na Jaroslava Hunku, čije je nedavno pojavljivanje u kanadskom parlamentu izazvao skandal.
Prokomentarisala je njegovu izjavu da je sve što je hteo pred kraj svog života bilo to da u tišini napusti ovaj svet u krugu porodice, ali da "će sada biti primoran da otputuje kod svojih prijatelja u Južnu Ameriku".
Zaharova podseća da se samo krajem četrdesetih godina prošlog veka, dakle, posle Drugog svetskog rata, u Južnu Ameriku naselilo od 10.000 do 15.000 nacista. "I to su bili samo ideolozi i oni koji su sprovodili u delo ideje nacional-socijalizma. Kolaboracionisti se čak nisu ni brojali", napisala je ona na Telegramu.
Kako je dalje navela, među njima neki od najpoznatijih bili su:
- Doktor-smrt Jozef Mengel, koji se krio u Brazilu
- "Arhitekta holokausta" Adolf Ajhman. Njega su izraelske službe u maju 1960. prebacile iz Buenos Ajresa u Argentini na sud u Jerusalimu
- Klaus Barbi po nadimku "Koljač iz Liona", koji je rukovodio Gestapom u Lionu. Francusko pravosuđe našlo je dželata u Boliviji
Svi oni, podseća portparolka, prebegli su u Južnu Ameriku iz Španije.
Podsetimo, nakon što je ceo kanadski parlament aplaudirao nacisti Hunki, uključujući i premijera Kanade Džastina Trudoa i predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, javnost bruji o toplom prijemu koji je Otava organizovala bivšem pripadniku SS divizija.
Poljska je bila jedna od zemalja, koja se najviše usprotivila sramotnom događaju, a Varšava je zatražila i da se Hunka privede pravdi, bez obzira na to što ima 98 godina.