Rizik od nuklearnog sukoba na Korejskom poluostrvu naglo je porastao, što je, između ostalog, izazvano i sve većom koncentracijom američkog strateškog potencijala u regionu, kaže za "RIA Novosti" ambasador za posebna pitanja Ministarstva spoljnih poslova Rusije Oleg Burmistrov.
Prema njegovim rečima, najbolji dokaz za to je retorika zvaničnika Severne Koreje, koji su, podsetimo, sredinom avgusta izjavili da nije pitanje da li će doći do nuklearnog rata na Korejskom poluostrvu, već kada i ko će ga započeti, te da severoistočna Azija postaje novo žarište.
Burmistrov dalje podseća i da se nedavno po prvi put od 1981. godine, dakle, nakon 40 godina, u vodama Južne Koreje pojavila nuklearna podmornica "kentaki", ojačana nuklearnim balističkim raketama, koju su poslale Sjedinjene Američke Države.
"Posete udarnih grupa nosača aviona, letovi strateških bombardera i izviđačkih aviona u vazdušnom prostoru iznad Japanskog mora postali su češći. Takođe, ne možemo zanemariti formiranje američko-južnokorejske savetodavne grupe za nuklearna pitanja, u okviru koje Vašington i Seul vode dijalog o planovima za korišćenje američkog 'nuklearnog kišobrana' u slučaju vojnog sukoba sa Severnom Korejom", dodaju iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Podsetimo, u aprilu su SAD i Južna Koreja usvojile Vašingtonsku deklaraciju, kojom Seulu garantuju pomoć, pa čak i u vidu nuklearnog oružja, ukoliko dođe do nuklearnog napada od strane Pjongjanga.