Šta stoji iza opoziva ratifikacije Sporazuma o zabrani nuklearnih proba?
Rusija je zvanično opozvala ratifikaciju Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba i tako stala u red sa SAD i još osam zemalja koje ne priznaju taj dogovor. CTBT je potpisalo 187 država, a ratifikovalo 178 zemalja učesnica. Vašington nikada nije ratifikovao ovaj dogovor, kao ni Kina i Izrael, ali je jedini nakon odluke Moskve pokrenuo kampanju da Rusija planira nuklearne probe.
Kako je pojasnio ruski predstavnik pri međunarodnim organizacijama u Beču Mihail Uljanov, Moskva ne namerava da nastavi nuklearna testiranja, a glavni cilj je da bude ravnopravna sa Vašingtonom.
Ruski zvaničnici su bezbroj puta ponavljali da Moskva neće sprovoditi nuklearne probe sve dok to ne počnu da rade SAD. Još u martu ove godine zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je primetio da situacija oko CTBT izaziva sve veću zabrinutost zbog akcija SAD.
Iako se u nekim medijima pojavila panična informacija da je svet na korak od nuklearnog rata, predsednik komiteta Državne dume za međunarodne poslove Leonid Sluckij rekao je 6. oktobra da povlačenje ratifikacije CTBT-a neće uticati na format samog sporazuma.
"Ukoliko se donese odluka o opozivu dogovora, to u ovom trenutku ni na koji način neće uticati na sudbinu samog ugovora. CTBT nikada nije stupio na snagu, uključujući činjenicu da nije ratifikovan u brojnim zemljama, uključujući Sjedinjene Države, Kinu, Egipat, Izrael i Iran", rekao je Sluckij.
Međutim SAD ne odgovara ovaj potez Moskve jer Rusija sada ne mora da se obazire na međunarodni dokument koji joj je vezivao ruke. Zbog toga su Sjedinjene Države 18. oktobra, kada su poslanici Državne dume usvojili inicijativu, izvršile podzemna testiranja na poligonu u Nevadi, gde su prethodno testirali nuklearno oružje.
Prilikom razmatranja ovog pitanja u Državnoj dumi, predsednik Donjeg doma parlamenta Vjačeslav Volodin je primetio da je odluka o opozivanju ratifikacije u skladu sa nacionalnim interesima Rusije.
"Opoziv ratifikacije je odgovor na dela Sjedinjenih Država, koje ovaj dokument nisu ratifikovale 23 godine. Odluka je doneta isključivo u interesu naše zemlje i naših građana", rekao je Volodin.
Istog mišljenja se pridržava i šef Komiteta za odbranu Državne dume Andrej Kartapolov.
"Ako SAD testiraju nuklearno oružje, onda su naše ruke sada slobodne. Možemo učiniti sve što je potrebno da naše strateške snage budu u punoj borbenoj gotovosti", rekao je poslanik u intervjuu za radio Majak.
Šta je CTBT?
Sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba je multilateralni međunarodni dogovor koji ima za cilj da zabrani testiranje nuklearnih raketa i bilo koje druge vrste nuklearnog naoružanja u civilne ili vojne svrhe. Dogovor je usvojen na 50. sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 10. septembra 1996. godine i otvoren za potpisivanje 24. septembra.
Dogovor proširuje režim ograničene zabrane nuklearnih testiranja koji je uspostavljen 1963. godine Ugovorom o zabrani testiranja u atmosferi, svemiru i pod vodom. Sastoji se od preambule, 17 članova, dva aneksa i Protokola. U skladu sa članom jedan dogovora:
- Svaka država potpisnica se obavezuje da neće izvršiti nijedno testiranje nuklearnog oružja, da će zabraniti i sprečiti svaku nuklearnu eksploziju na bilo kom mestu pod svojom jurisdikcijom ili kontrolom.
- Svaka država potpisnica se dalje obavezuje da će se uzdržati od izazivanja, podsticanja ili učešća na bilo koji način u sprovođenju bilo kojeg testiranja nuklearnih raketa ili bilo kog nuklearnog oružja.