Rusija prvi put proizvodi više od trećine dijamanata na svetskom tržištu
Rusija je krajem 2022. godine prvi put proizvela više od trećine svih prirodnih dijamanata u svetu i zajedno sa afričkim zemljama pokriva skoro 90 odsto svetskog tržišta, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati i Evropa postali lideri u izvozu ovih sirovina, pokazuju podaci Kimberlijevog procesa nastalog za borbu protiv "krvavih dijamanata".
Tako je, prema podacima za prošlu godinu, proizvodnja dijamanata u svetu iznosila 119,96 miliona karata. Od toga, 41,9 miliona proizvedeno je u Rusiji, a to je rekordnih 35 odsto ukupnog tržišta. Pre toga, od 2004. godine, Rusija je imala samo od 22 do 33 posto godišnje u globalnoj proizvodnji dijamanata.
U afričkim zemljama iskopano je 61,6 miliona karata. Najveći proizvođači dijamanata na kontinentu su Bocvana (24,5 miliona karata), Demokratska Republika Kongo (9,9 miliona karata) i Južna Afrika (9,7 miliona karata). Pored Afrike, lideri po obimu proizvodnje u Kimberlijevom procesu bili su Kanada (16,3 miliona karata) i Brazil (158 hiljada karata).
Ispostavilo se da su glavni izvoznici neobrađenih dijamanata daleko od zemalja koje ih proizvode. Najviše dijamanata 2022. godine prodali su Ujedinjeni Arapski Emirati – 89,4 miliona karata (27 odsto svetskog izvoza), a Evropska unija – 75,2 miliona karata (22,7 odsto), koja ovaj dragi kamen uopšte nije kopala.
Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je u oktobru rekla da su u toku pripreme za 12. paket sankcija EU protiv Rusije, koji bi (napokon) trebalo da uključe zabranu uvoza ruskih dijamanata.