Rusija prvi put proizvodi više od trećine dijamanata na svetskom tržištu

Dok Rusija proizvodi rekordnih 35 odsto svetskih dijamanata, Evropska unija pokušava da 12. paketom sankcija obuhvati ovo drago kamenje

Rusija je krajem 2022. godine prvi put proizvela više od trećine svih prirodnih dijamanata u svetu i zajedno sa afričkim zemljama pokriva skoro 90 odsto svetskog tržišta, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati i Evropa postali lideri u izvozu ovih sirovina, pokazuju podaci Kimberlijevog procesa nastalog za borbu protiv "krvavih dijamanata".

Tako je, prema podacima za prošlu godinu, proizvodnja dijamanata u svetu iznosila 119,96 miliona karata. Od toga, 41,9 miliona proizvedeno je u Rusiji, a to je rekordnih 35 odsto ukupnog tržišta. Pre toga, od 2004. godine, Rusija je imala samo od 22 do 33 posto godišnje u globalnoj proizvodnji dijamanata.

U afričkim zemljama iskopano je 61,6 miliona karata. Najveći proizvođači dijamanata na kontinentu su Bocvana (24,5 miliona karata), Demokratska Republika Kongo (9,9 miliona karata) i Južna Afrika (9,7 miliona karata). Pored Afrike, lideri po obimu proizvodnje u Kimberlijevom procesu bili su Kanada (16,3 miliona karata) i Brazil (158 hiljada karata).

Ispostavilo se da su glavni izvoznici neobrađenih dijamanata daleko od zemalja koje ih proizvode. Najviše dijamanata 2022. godine prodali su Ujedinjeni Arapski Emirati – 89,4 miliona karata (27 odsto svetskog izvoza), a Evropska unija – 75,2 miliona karata (22,7 odsto), koja ovaj dragi kamen uopšte nije kopala.

Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je u oktobru rekla da su u toku pripreme za 12. paket sankcija EU protiv Rusije, koji bi (napokon) trebalo da uključe zabranu uvoza ruskih dijamanata.