Peskov: Nemamo nikakve veze sa incidentom u Poljskoj

Portparol Kremlja izjavio je da Moskva nije kriva za vandredno stanje u Varšavi

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da Rusija nema nikakve veze sa "raketnim incidentom" u Poljskoj.

"Što se tiče incidenta u Poljskoj, Rusija nema veze sa tim. Ovde stvari treba zvati pravim imenom", izjavio je on.

Komentarišući "raketni incident", Peskov je kazao da je reakcija Varšave na incident u Poljskoj trebalo da bude uzdržanija i profesionalnija, posebno kad je ovakva tema u pitanju.

"Trebalo bi, izgleda, da postavimo par pitanja Varšavi: na kraju krajeva, zamolite poljske zvaničnike da budu uravnoteženiji i profesionalniji u trenucima kada govore o tako osetljivim i opasnim temama", izjavio je.

Portparol Kremlja je istakao da je ovako "mahnita" reakcija pokazala da nikada ne treba žuriti sa procenama i izjavama koje mogu da eskaliraju situaciju, pogotovo u tako važnim trenucima, kao i da ne treba davati izjave bez  tačnih informacija.

Peskov je dodao da je Poljska trebalo odmah da prijavi raketu S-300, jer je imala priliku s obzirom da postoje komunikacioni kanali Ruske Federacije, SAD i NATO-a.

"Poljaci su imali sva moguća sredstva da odmah prijave da je reč o ostacima rakete S-300 i shodno tome, svi stručnjaci bi odmah shvatili da to ne može biti raketa ruskih oružanih snaga", rekao je.

Prema njegovim rečima, Zapad je pokazao histeričnu i rusofobičnu reakciju na raketni incident u Poljskoj.

"Svedoci smo još jedne histerične pomahnitalo rusofobične reakcije koja nije zasnovana ni na kakvim stvarnim podacima. Visoki predstavnici različitih zemalja davali su izjave, a da nisu imali pojma šta se tačno dogodilo i šta je izazvalo", rekao je Peskov.

Portparol predsednika Rusije pozvao je da se obrati pažnja na ćutanje koje se "pažljivo obezbeđuje" prilikom istrage sabotaže na Severnim tokovima i na činjenicu da niko neće da pokreće ovu temu.

"Niko nije žurio da otkrije ko je organizovao sabotažu na Severnim tokovima. Štaviše, niko u ovom trenutku neće da pokreće ovu temu. Moramo da obratimo pažnju na ćutanje koje vlada i na tišinu koja je zagarantovana kad je ova tema u pitanju", rekao je Peskov.

Na kraju je dodao da bi više voleo da je na temu Severnih tokova čuo tako "emotivno preplavljenu" reakciju.

Poljski mediji su 15. novembra uveče preneli da su dve rakete pale na teritoriju Poljske, u Lublinskom vojvodstvu, na granici sa Ukrajinom i da su dve osobe poginule.

Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je raketa koja je pala u Poljskoj ruske proizvodnje, a poljski predsednik Andžej Duda primetio je da Varšava nema tačne informacije čije su rakete pale na teritoriju republike.

Produženje sporazuma o žitu

Dmitrij Peskov je rekao da se intenzivno radi na produženju "sporazuma o žitu", i a najintenzivnije na uklanjanju ograničenja u isporuci ruskih proizvoda u insostranstvo.

"Rad se nastavlja, prilično intenzivan rad. Reč je o onom delu sporazuma koji bi trebalo da ukloni ograničenja u isporuci ruskih proizvoda na inostrano tržište. Stručnjaci intenzivno rade, konstruktivni su kontakti i sa UN, rekao je i predložio da se sačekaju preostali dani do isteka sporazuma, kako bi se video rezultat.

Sporazum o žitu koji su 22. jula potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN, podrazumeva izvoz ukrajinskog žita, hrane i đubriva preko Crnog mora iz tri luke, uključujući Odesu. Zajednički koordinacioni centar (JCC) u Istanbulu je odgovoran za koordinaciju kretanja brodova. Ugovor ističe 19. novembra.

Rusija je 30. oktobra saopštila da obustavlja učešće u izvozu proizvoda iz ukrajinskih luka nakon terorističkog napada Ukrajine na brodove Crnomorske flote i civilne brodove u vodama Sevastopolja. Kasnije je rusko Ministarstvo odbrane saopštilo da Rusija nastavlja učešće u dogovoru o hrani.

Ruski predsednik Vladimir Putin istakao je u septembru da Zapad najveći deo ukrajinskog žita izvozi u svoje države, a ne u siromašne zemlje Afrike. Ruski stalni predstavnik pri UN Vasilij Nebenzja primetio je da deo dogovora o hrani koji se tiče izvoza ruske hrane i đubriva ne funkcioniše.

Kremlj je zadovoljan rezultatima samita G20

Portparol ruskog predsednika rekao je da je Kremlj zadovoljan rezultatima samita G20 jer je, između ostalog, izmenjena deklaracija usvojena i Rusija je dala do znanja da neke zemlje imaju "druga gledišta i različite procene situacije i sankcija".

"Naravno, razlika u stanovištima na temu specijalne vojne operacije je uočena i zabeležena u deklaraciji. Inače, naši stručnjaci i Ministarstvo spoljnih poslova uložili su mnogo napora da se dođe do ovako izbalansiranog teksta", rekao je Peskov.

Samit Grupe 20, koji je održan 15. i 16. novembra na Baliju, završen je zajedničkom deklaracijom u kojoj je izbegnuta osuda Rusije.  Polovina članica G20 nije uvela sankcije Rusiji, već je nastavila saradnju s njom, uprkos pritisku političkog Zapada.

Peskov je prokomentarisao napade na energetske objekte u Ukrajini

Kako navodi portparol ruskog predsednika, ciljevi specijalne vojne operacije u Ukrajini nisu se promenili, i dan ranije su izvršeni udari na objekte koji su direktno ili indirektno povezani sa vojnom infrastrukturom.

Ministar energetike Ukrajine German Galuščenko rekao je da je jučerašnji napad na energetski sistem Ukrajine najmasovniji od početka ruske specijalne vojne operacije. Uništeni su proizvodni pogoni i sistemi za prenos električne energije. S tim u vezi, prema njegovim rečima, u nizu gradova zemlje uvedena su hitna isključenja energije.

"Mete se ni na koji način nisu promenile – govorimo o objektima koji su direktno ili indirektno povezani sa vojnom infrastrukturom", rekao je Peskov komentarišući jučerašnje napade.