Rusija

Erdogan: Nema potrebe da sukob u Ukrajini pretvorimo u Treći svetski rat

Turski lider je upozorio na velike posledice po svetsku zajednicu u slučaju međunarodne izolacije Rusije
Erdogan: Nema potrebe da sukob u Ukrajini pretvorimo u Treći svetski ratwww.globallookpress.com © © Christoph Soeder

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan rekao je u sredu da neće biti pobednika u Ukrajini i da će mir biti od koristi svima. Predsednik Turske je obećao da će nastaviti sa nastojanjima da nagovori Rusiju i Ukrajinu da se vrate pregovorima.

"Put ka miru je kroz dijalog. U ratu nema pobednika, ali mirom svi pobeđuju", rekao je Erdogan na konferenciji za novinare na samitu G20 na Baliju.

"Nastavićemo sa naporima (da rešimo krizu u Ukrajini). Imamo čvrstu osnovu u odnosima sa Rusijom. S obzirom na naše napore da vratimo Rusiju i Ukrajinu za pregovarački sto, nema potrebe da ovaj sukob pretvaramo u Treći svetski rat", kazao je turski predsednik.

Erdogan je takođe upozorio na ozbiljne posledice po svetsku zajednicu u slučaju međunarodne izolacije Rusije.

"Posledicama neće biti granica" u slučaju da dođe do potpune izolacije Rusije, rekao je turski predsednik.

Turski lider je, takođe, napomenuo da prehrambena i energetska kriza koja je izbila širom sveta zbog ukrajinskog sukoba "utiče na sve zemlje, a ne samo na pojedinačne regione".

Erdogan je rekao i da će, po povratku sa samita G20, telefonom razgovarati sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom, kao i da očekuje da će ugovor o žitu, koji ističe 19. novembra, biti produžen za još godinu dana.

"Stalno komuniciramo sa Putinom. Razgovaraćemo o pitanju snabdevanja đubrivima i poljoprivrednim proizvodima. Ulažemo napore da produžimo ugovor o žitu za godinu dana i nadamo se uspehu", rekao je Erdogan.

Prema rečima šefa turske države, oko 11 miliona tona poljoprivrednih proizvoda izvezeno je iz ukrajinskih luka u okviru žitnog posla.

"Nastavićemo svoje napore", rekao je Erdogan.

Turski lider je takođe napomenuo da prehrambena i energetska kriza koja je izbila širom sveta zbog ukrajinskog sukoba "utiče na sve zemlje, a ne na pojedinačne regione" i dodao da Turska čini sve da prevaziđe prehrambenu krizu.

U Istanbulu je 22. jula potpisan paket dokumenata, namenjenih rešavanju problema snabdevanja svetskih tržišta hranom i đubrivom. Memorandum između Rusije i UN predviđa uključivanje svetskih organizacija u ukidanje antiruskih ograničenja koja sprečavaju izvoz poljoprivrednih proizvoda i đubriva. Drugi dokument sadrži mehanizam za izvoz žitarica iz crnomorskih luka koje kontroliše Kijev. Zajednički koordinacioni centar koji su osnovale Rusija, Turska, Ukrajina i UN u Istanbulu pregleda brodove sa žitaricama kako bi se sprečio šverc oružja i bilo kakve provokacije.

Rusija je 29. oktobra objavila da obustavlja svoje učešće u dogovoru o žitu nakon što su ukrajinske bespilotne letelice napale brodove i civilna plovila uključena u obezbeđenje žitnog koridora u Sevastopolju. Međutim, Moskva je 2. novembra ipak odlučila da nastavi učešće u sporazumu, nakon što je Ukrajina, uz posredovanje UN i Turske, pismeno garantovala da neće koristiti bezbednosni koridor u Crnom moru u vojne svrhe.

image