Rusija

Putin: ODKB nikad i nigde neće prihvatiti terorizam; Lukašenko: Preti nam treći svetski rat

Lider Rusije se obratio na sastanku Saveta za kolektivnu bezbednost Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) u Minsku
Putin: ODKB nikad i nigde neće prihvatiti terorizam; Lukašenko: Preti nam treći svetski rat© Tanjug/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

ODKB ne prihvata terorizam u bilo kom obliku i u bilo kojim delovima sveta, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin u proširenom delu sastanka Saveta za kolektivnu bezbednost Organizacije Ugovora o kolektivnoj bezbednosti  u Minsku.

Komitet ODKB koji je povezan sa biološkim oružjem je počeo sa radom a u njegovom fokusu je sprečavanje opasnosti vezane za primenu biološkog oružja, kao i obezbeđivanje radijacione, hemijske i medicinske sigurnosti, dodao je.

Nastavlja se operacija "Najomnjik" (plaćenik) koji ima za cilj presecanje kanala kojima se građani zemalja članica pridružuju međunarodnim terorističkim grupama, dodao je.

Zahvaljujući produktivnoj interakciji, brzo su dogovorena pitanja vezana za privredu, vojna preduzeća, borbu protiv ekstremizma i saradnju u drugim oblastima.

"Vojnotehnička saradnja između država ODKB se širi, a zajedničke aktivnosti u okviru organizacije doprinose jedinstvu naših država i naroda. Svi ćemo se pripremiti da 2025.godine na adekvatan način proslavimo 80. godišnjicu Drugog svetskog rata", istakao je Putin.

U toku prethodne godine je bilo mnogo događaja za usavršavanje borbene spremnosti i jačanju obuke vojnog kadra zemalja članica, ističe Putin.

Belorusija i ostale članice su tokom prošle godine uspešno ojačale uzajamnu saradnju na principima poštovanja interesa drugih i podrške, a praktično su primenjeni ključni zadaci organizacije odgovorne za mir i stabilnosti u evroazijskom regionu, zaključio je Putin.

Lukašenko: Od konflikta na Bliskom istoku može se razbuktati novi svetski rat

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko takođe se obratio okupljenima i poručio da sve članice ODKB-a, koje su bile prisutne na današnjim sastancima, ocenjuju da trenutna situacija u svetu zahteva jačanje ODKB-a i nastavak koordinacije akcija, budući da je u svetu danas došlo do visokog stepena konfrontacije.

Članice ODKB-a su se složile da će problema uvek biti, ali da "ukoliko želimo da ih rešimo, onda to treba da uradimo za pregovaračkim stolom". 

Svi ovi savremeni izazovi samo još više povezuju nacionalne interese zemalja ODKB-a, jer, iako svaka država saveza ima svoju zonu odgovornosti u okviru organizacije, "mi shvatamo da su savremeni izazovi i pretnje globalnog karaktera", istakao je beloruski lider.

Dodao je i da su vojno-politička pitanja od najvećeg prioriteta za organizaciju.

Pod izgovorom sveta koji se zasniva na pravilima, Zapad, uprkos međunarodnom pravu, sve češće pokušava da preuzme kontrolu nad celim svetom, rekao je još Lukašenko. U tom cilju, kako kaže, koriste se sve "prljave mere: od sankcija i ucena do razbuktavanja međuetničkih konflikata".

Ali, dodaje, "poenta je u nečem drugom: većina sveta ne želi da igra po ovim pravilima, a jezik diplomatije je odavno zamenjen zveckanjem oružja. Međunarodno pravo funkcioniše samo za nekolicinu odabranih".

On se osvrnuo i na Ukrajinu i rekao da je nekontrolisan protok oružja kroz Ukrajinu potencijalna opasnost za ceo svet, a "posebno sada, kada se razbuktava novo žarište na Bliskom istoku", od čijih se iskri može razviti plamen novog svetskog rata.

"Požar regionalnih sukoba može se u svakom trenutku proširiti na druge zemlje. Nije tajna da oružje koje se isporučuje Kijevu završava na crnom tržištu", dodao je on.

Kako je rekao, bilo je reči i o Južnom Kavkazu, odnosno, Jermeniji i Azerbejdžanu, a povodom odsustva jermenskih predstavnika na današnjem sastanku, Lukašenko je ponovio da problemi treba da se rešavaju za pregovaračkim stolom. 

Na konstataciju da Belorusiju danas mnogi prekorevaju zbog toga što je na svojoj teritoriji razmestila nuklearno oružje, Lukašenko kaže da Minsk nije pretnja ni za koga, ali da se na taj način Belorusija "samo uči  diplomatskom bontonu onih koji su jezik sile učinili svetskim trendom". 

Samo prisustvo moćnog oružja garantuje bezbednost u regionu i daje pravo glasa na međunarodnoj areni, objasnio je on.

Sledeće godine ODKB-om će predsedavati Kazahstan.

image