Lavrov o nemačkom rukovodstvu: To su lopovi, ali imamo i mi šta da konfiskujemo
Predstavnici vlasti u Nemačkoj su lopovi, kaže ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, komentarišući zahtev Federalnog tužilaštva Nemačke sudu da zapleni rusku imovinu.
"Skloni su krađi, to smo odavno shvatili. Nekada su bili lopovi u političkom smislu, nisu ispunjavali prethodno dogovorene sporazume, pokušavali su da prevare nekoga. Ali sada su lopovi doslovce", kaže ruski ministar na konferenciji za novinare posle posete Tunisu.
Evropljani donekle i imaju poštovanja prema svojim zakonima, pa zato i usporavaju donošenje rešenja za konfiskovanje ruskih sredstava, ali, prema informacijama kojima raspolaže ruska strana, SAD u zatvorenim kontaktima objašnjavaju evropskim zemljama kako da promene zakone kako bi oduzele rusku imovinu, dodaje Lavrov.
Rusija ima šta da konfiskuje kao odgovor na moguću zaplenu imovine u Nemačkoj, upozorava Lavrov, pozivajući se na reči ruskog ministra finansija Antona Siluanova.
Moskva i Tunis razvijaju saradnju u poljoprivredi
Rusija i Tunis nameravaju da razvijaju bilateralnu saradnju, a ključne oblasti su poljoprivreda i energetika, navodi ruski ministar.
"Tunis je zainteresovan za naše zalihe žita, kao i za energetski sektor, tj. nuklearnu energiju", kaže Lavrov i dodaje da je dogovoreno da Rusija i Tunis ubrzaju stupanje na snagu Sporazuma o mirnom korišćenju atomske energije.
"Dve zemlje su zainteresovane za razvoj saradnje u oblasti visoke tehnologije, uključujući i istraživanje svemira. Ruski nosač je nedavno lansirao prvi tuniski satelit u orbitu, planirano je da drugi satelit bude lansiran sledeće godine, a postignut je dogovor o zajednička proizvodnja još pet svemirskih objekata", dodaje.
U razgovoru sa kolegom iz Tunisa, Lavrov je saznao da ova afrička država želi da otplati sve dugove i da poveća samostalnost i suverenitet na međunarodnoj areni.
"Žele da partnerstvo sa bilo kojom državom ne utiče i ne zavisi od partnerstva sa bilo kojom trećom državom. To se uklapa uz naš princip. Rusija ni sa kim ne sarađuje protiv nekog trećeg, već gradi odnose zarad interesa konkretnih država. Dok je na zapadu suprotna praksa postala norma", objašnjava on.