Lavrov: Evropska unija danas ucenjuje Srbiju - ili sankcije Rusiji ili državni udar
Evropska unija danas govori Srbiji da treba da uvede sankcije Rusiji i da prizna kosovsku nezavisnost, nakon čega će Beograd postati deo Unije, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu za "Rusija 24".
Nešto slično se desilo i sa Ukrajinom, koja je ranije razvijala normalne odnose sa Moskvom, ali je zbog evropskih integracija promenila politiku, budući da je bila ucenjivana da izabere stranu, podseća Lavrov.
Slični pritisci danas se vrše i na Beograd, a srpske vlasti se optužuju da je na izborima bilo podmetanja, i mita, kaže šef ruske diplomatije. Zapad je, kako je dodao, pokušao da uceni Beograd - ili priključivanje sankcijama protiv Rusije ili pokušaj državnog prevrata.
Govoreći o NATO i Ukrajini, Lavrov poručuje da glavni cilj NATO-a nije širenje samo po sebi, već to da se Rusiji nanese strateški poraz.
Zapad se, pak, sada suočava sa posledicama svojih akcija, kaže on.
Kao rezultat hibridnog rata, koji je pokrenut rukama ukrajinskog društva protiv Moskve, Rusija je, zapravo, postala "znatno jača", a ojačano je i jedinstvo našeg naroda.
Pokušaj nanošenja strateškog poraza Rusiji je propao i danas to svi shvataju, ističe on.
SAD su označile Rusiju za neprijatelja, i ako je to već tako, onda je Moskva spremna za bilo kakav razvoj događaja, dodao je ministar.
On ističe da bi Vašington mogao da urazumi samo "ozbiljan unutrašnji šok", budući da Amerikanci trenutno pate od sindroma superiornosti.
Lavrov podseća i da su sankcije trebalo da izazovu nerede u Rusiji, ali, kako kaže, desilo se suprotno.
Najveći deo država nije se pridružio sankcijama Zapada, budući da su svesne da one mogu biti sledeće žrtve, dodao je on.
"Mnoge zemlje nam govore da su svesne da se stvara multipolaran svet, i dodaju da su spremne da učestvuju u njegovom formiranju".
Govoreći o SVO, Lavrov je ponovio da Rusija nastavlja sa ostvarenjem ciljeva, koji, između ostalog, podrazumevaju demilitarizaciju Ukrajine.
Zapad, kako kaže, propagira samo jednu verziju mirovnog sporazuma i to onaj koji je predložio predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski. Ipak, ministar ocenjuje da Zapad menja strategiju, o čemu svedoče i neki procurili podaci, koji se pojavljuju u zapadnim medijima.
Zapad želi da izađe iz tog jako teškog položaja u kojem se nalazi, što se pre svega odnosi na EU, koju je u takvo stanje gurnuo Vašington, dodaje.
Uniju, kako ocenjuje, ne čeka svetla budućnost.
U tom kontekstu, kako kaže, predlažu se neki novi susreti, na kojima se razgovara o Ukrajini, ali bez učešća ukrajinskih diplomata. Ipak, on ističe da nikakvi pregovori bez Rusije neće biti efikasni.
Govoreći o mirovnom planu Zelenskog, Lavrov je danas otkrio da je pre desetak dana u tajnosti bio održan sastanak zapadnih zemalja i pojedinih zemalja u razvoju, na kojem se govorilo o Ukrajini, o čemu je Moskva saznala od saveznika. U januaru se očekuje još jedan takav sastanak, otkrio je on, a u februaru, kako je rekao, forum, na kojem će se govoriti o mirovnom predlogu Zelenskog.
Ali, plan Zelenskog je "plod mašte bolesnog čoveka". Oni koji traže da se Ukrajina vrati na granice iz 1991. godine, zapravo, traže genocid, kaže Lavrov.
Predsednik Ukrajine je prodao svoj narod, ali je obmanuo i bivšu kancelarku Nemačke Angelu Merkel i sadašnjeg predsednika Francuske Emanuela Makrona 2019. godine, kada je potpisao dokument u kojem se govorilo da će DNR i LNR dobiti poseban status. Zelenski nije imao plan da ispuni tu obavezu, a dokument je potpisao samo kako bi dobio na vremenu, o čemu su govorili nedavno i ukrajinski zvaničnici, dodaje on.
Postepeno ćemo uvoditi kulturu BRIKS-a u međunarodne poslove
Lavrov se danas osvrnuo i na BRIKS. Poručio je da će Rusija raditi na njegovom uvođenju u svetsku politiku.
Jedna od glavnih tendencija danas je formiranje multipolarnog sveta, što podrazumeva i širenje BRIKS-a, objasnio je on. BRIKS, kako kaže, uskoro postaje savez 10 zemalja, dok je više od 20 njih zainteresovano da postane makar partner organizacije.
Svet je umoran od dolara, koji se koristi kao instrument za smenu režima, te je dedolarizacija druga tendencija koja se danas ističe na globalnoj sceni, potvrdio je ruski ministar spoljnih poslova.