Kina nije samo najvažniji partner u oblasti međunarodne informacione bezbednosti, već i naš glavni istomišljenik, budući da su pristupi naših zemalja izuzetno bliski, rekao je Artur Ljukmanov, specijalni predstavnik predsednika Rusije za međunarodnu saradnju u oblasti informacione bezbednosti i direktor odeljenja za međunarodnu informacionu bezbednost MSP-a Rusije.
"To pokazuje i zajednička izjava lidera naših zemalja, koja je usvojena u martu 2023. U dokumentu se naglašava da Rusija i Kina na vrh prioriteta stavljaju svoj suverenitet, uključujući i onaj u digitalnoj sferi", rekao je Ljukmanov za "RIA Novosti".
Važno je što prilikom razgovora o informacionoj bezbednosti na međunarodnim platformama Rusija i Kina istupaju kao jedinstven front. Delegacije se tradicionalno podržavaju u Ujedinjenim nacijama, a Moskva je u "redovnom kontaktu sa predstavnicima Pekinga i po liniji BRIKS-a, ŠOS-a, G20, ASEAN-a" i tako dalje, dodaje ruski zvaničnik i zaključuje:
"Tako tesna saradnja pomaže nam da govorimo na jednom jeziku."
"Uzajamno korisna saradnja sa Pekingom će se samo širiti i produbljivati. Oko Moskve i Pekinga okupiće se sve više i više država u razvoju", poručuje Ljukmanov.
Za razliku od saradnje sa Kinom, saradnja sa Vašingtonom u sajber oblasti zamrznuta je još 2016, nakon što je tadašnji kabinet bivšeg predsednika SAD Baraka Obame istupio u javnost sa mitom da se Moskva umešala u američke predsedničke izbore.
Nema sumnje da je krajnje teško izgraditi globalni sistem međunarodne informacione bezbednosti bez ključnih igrača poput Sjedinjenih Država, poručuje Ljukmanov.
Vašington će pre ili kasnije shvatiti da je nemoguće ojačati sopstvenu informacionu bezbednost bez široke međunarodne saradnje, uključujući i onu sa Rusijom, zaključio je on.