Ruske jedinice u sklopu grupe "Zapad" već uveliko koriste najsavremeniji sistem za otkrivanje položaja artiljerijskog oruđa neprijatelja, dobro poznat po nadimku "penicilin".
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva odbrane RF, 13. januara na Kupjanskom pravcu "penicilin" je odigrao ključnu ulogu prilikom zadatka izviđanja, pa je pomoću njega otkrivena aktivnost ukrajinskih trupa 25 km iza linije fronta.
Zahvaljujući tome, posade sredstava ratne tehnike u neposrednoj blizini su koordinisale svoj rad, kako bi u što kraćem roku izvršile višestruko dejstvo po uočenim snagama neprijatelja.
Kako funkcioniše "penicilin"?
Osnovna funkcija ovog izviđačkog kompleksa je otkrivanje i analiziranje zvučnih talasa proizvedenih artiljerijskom i minobacačkom paljbom. Za ovo se koriste zasebne komponente - daljinski detektori zvuka - postavljeni na relativno velikoj udaljenosti od kontrolne stanice.
Zahvaljujući izuzetno osetljivim zvučnim senzorima, uređaji mogu prepoznati zvuk artiljerijske granate na dometima do 50 km. Ukoliko se dobar raspored detektora upari sa optimalnim pozicioniranjem, specijalan računarski program instaliran u kontrolnoj stanici biće u stanju da odredi tačne koordinate neprijateljskog vatrenog položaja.
Sa druge strane pasivna emisija radio signala "penicilinu" daje prednost, budući da čak i kada je aktiviran ne privlači pažnju na sebe jer ga je izuzetno teško uočiti. Takođe, sistem ima i visok nivo mobilnosti što umanjuje šansu da bude otkriven.
Kada se koristi?
Izviđački kompleks najčešće se koristi u sklopu protivbaterijskog ratovanja, tačnije njegova posada ima zadatak da utvrdi položaj protivničke artiljerije i o tome obavesti prijateljske jedinice, radi što bržeg odgovora.
Podaci se prenose i obrađuju veoma brzo, što dodatno doprinosi većoj efikasnosti protivbaterijske vatre.
Zahvaljujući modularnosti, detektori zvuka pored daljinske postavke, mogu biti zakačeni i na samu kontrolnu stanicu. Takva fleksibilnost pogodna je za različite scenarije na bojnom polju, a poznato je da sistem funkcioniše i pri surovim vremenskim uslovima.
Saopštenje MO sadrži i svedočenje komandira posade jednog "penicilina" sa pozivnim znakom "Vojko" koji otkriva da je najvažniji segment u njihovom radu "nevidljivost", tačnije sakrivanje bilo kakvog traga o njihovom prisustvu na bojnom polju. Zbog toga "Vojko" prilikom obuke novih članova posade, najviše pažnje posvećuje taktikama maskiranja i stapanja sa okolinom.
Komandir je izjavio da u spektar naoružanja čije dejstvo "penicilin" može da otkrije, između ostalog, spada i HIMARS. Stoga bi veće prisustvo ovog kompleksa u zoni SVO, moglo da objasni slučaj uspešnog uništenja HIMARS lansera 1. januara kod Konstatinovke.